Sağlıklı Diş Etleri

Birçok anlamda ağzınız, vücudunuzun genel durumunun bir aynası olarak görülebilir. Özellikle periodontal durumumuz diş etlerimizde bölgesel olarak ne olduğundan çok daha fazlasını söyleyebilir. Bazı ciddi rahatsızlıklar, vücudun herhangi bir bölümünden önce kendini ağızda gösterirler.

Randevu Al
DİŞ ETİ HASTALIKLARININ SEBEPLERİ
Ağız ortamı mikroorganizma doludur, bu mikroorganizmalar dişlerin üstünde sürekli yapışkan, renksiz plaklar oluşturur buna bakteri plağı denir. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, bakteri plağı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Temizlenmeyen bakteri plakları sertleşir ve fırçalamayla temizlenemeyen diştaşlarını oluşturur. Diş taşları, yalnızca diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel temizlikle temizlenebilir. Eğer bakteri plağı ve diştaşları temizlenmez ise diş yüzeyinde asit oluşumuna sebep olarak dişin minesini zayıflatır ve çürüklere sebep olur.
Yetersiz Ağız Hijyeni

Günlük bakımını aksatan düzenli diş fırçalama alışkanlığı olmayan bireylerde diş eti hastalığı görülme olasılığı çok daha fazladır. Ayrıca diş fırçalamanın yanında diş ipi ve arayüz fırçalarının kullanımı da ağız hijyeni için büyük önem taşır. Özellikle dişlerinde çapraşıklık bulunan bireyler ve köprü, dolgu gibi restorasyonları bulunan bireylerde bu ürünlerin kullanımına daha sık ihtiyaç duyulur.

Sigara Kullanımı

Hem diş eti hastalığının oluşması için büyük bir risk oluşturur hem de diş eti hastalığının tedavisinin başarısını olumsuz olarak etkiler. Yapılan birçok çalışmada sigara kullanımının ağız içindeki mikroorganizma sayısını arttırdığı ve yara iyileşmesi üzerinde negatif etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca sigara yapısındaki bileşenler sebebiyle kanamayı azaltıcı etkiye sahip olduğu için varolan diş eti hastalığının en önemli belirtisi olan diş eti kanamasını maskeleyerek hastalığın teşhisini zorlaştırır.

Diyabet

Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında ağızda görülen en önemli değişikliklerden biri tükürük akış hızının azalması ve ağız kuruluğunun oluşmasıdır. Bu durum ağız içindeki mikroorganizma sayısının artışına yol açar ve ağız hijyeni zorlaştırır. Ayrıca kontrol altında olmayan diyabetik hastalarda enfeksiyon gelişme riski daha fazladır, bu sebeple diş eti hastalıklarının gelişimi daha kolaydır ve diş eti hastalığının tahribatı da daha fazla olur.

Dr. Melih Özgen - Diş Eti Hastalıkları

Diş Taşı Temizliği

Diş eti sağlığının devamlılığı için yılda bir yada iki defa diş taşı temizliğinin yapılması çok önemlidir.

Gingivoplasti

Güldüğü zaman diş etlerinin çok görünmesinden şikayetçi olan hastalarımız için uyguladığımız işlemlerden biridir.

Diş Eti Cebi Küçültme

Diş taşı temizliğine rağmen diş etlerinde kanama ve ödem devam ediyorsa subgingival küretaj işlemi zorunludur.

Flep Operasyonu

Eğer küretaj işlemine rağmen dişetlerindeki enfeksiyon ödem kanama devam ediyorsa flep operasyonu gerekebilir.

Diş eti hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde hastalarımıza büyük görev düşmektedir

01

Önleme

Günlük rutin olarak yapılan diş fırçalamaları, diş ipi kullanımı, arayüz fırçası kullanımı, anti-bakteriyel ağız gargaralarının kullanımı ağız hijyenini artırarak bakteri plağı ve diştaşı oluşumunu engeller yada azaltır.

02

Erken Teşhis

Periodontal hastalığın başlangıç safhalarında sadece basit bir diştaşı temizliği yeterli olabilir. Daha ilerlemiş vakalarda ise diş etlerinde ve çevre dokularda lokal anestezi altında düzenlemeler gerekebilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Periodontoloji nedir?

Dişlerinizi destekleyen ve dişlerinizin çene kemiği içindeki duruşunu koruyan sert ve yumuşak dokulara periodonsiyum, bu dokuların içeriğini inceleyen diş hekimliği dalına periodontoloji adı verilir. Periodonsiyumun çok önemli işlevleri vardır:

 • Dişleri çene kemiğine güvenle bağlar
 • Isırma ve çiğneme sırasında tampon görevi görür
 • Dişleri çiğneme sırasında etkili ve rahat bir şekilde çalışmaları için sabit bir konumda tutar

Periodonsiyum, birlikte çalışan birkaç parçadan oluşur. Bunlar alveol kemiği-periodontal bağ-sement tabakası ve dişeti olarak sınıflandırılabilir. Alveol kemiği, alt ya da üst çenede dişin konumlandığı kemik boşluğudur. Diş etinin altında, sağlıklı bir ağızda görünmeyen, dişin destek kökü/kökleri bulunur, bu kökler alveol kemiği içinde ve kemiksi bir doku tabakasıyla kaplıdır bu bölgeye yani diş kökünü çevreleyen alana sement tabakası denilir. Sement tabakası ve kemik boşluğu arasında, periodontal bağ adı verilen, dişi yerinde tutan minik bağlar vardır. Periodonsiyumun farklı kısımları canlı dokulardan oluştuğu için ağzımızdaki değişikliklere zaman içinde adapte olabilirler, yıllar içinde dişlerin aralanması yada ortodontik tedaviler esnasında dişlerin düzenlenmesi bu duruma örnek teşkil eder.

Sağlıklı bir diş etinde doğru şekilde fırçalama yapıldığında kanama oluşmaz.
Diş eti hastalığı ve diş çürümesi, diş sağlığının en büyük iki tehdididir.

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Sağlıklı bir diş eti gül kurusu, açık pembe renkte olup portakal kabuğuna benzer ve dişleri çepeçevre sarar.

Sağlıklı diş eti ile diş arasında derinliği 1 - 3 mm arasında değişen bir diş eti cebi mevcuttur. Diş etlerinde enfeksiyon oluşursa kanamalı, şiş, kızarık bir görünüm oluşur. Diş eti hastalıkları, dişi çevreleyip destekleyen diş etleri ve kemikte oluşan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Hastalığın erken dönemi olan diş eti iltihabı (gingivitis) sırasında diş etleri şişip kızarabilir ve kanayabilir, hastalığın bu safhası geri dönüşümlü olabilir bu yüzden rutin kontroller diş eti hastalıklarının teşhis ve tedavisinde büyük önem taşır. Eğer gingivitis tedavi edilmezse daha ciddi olan ve periodontitis adı verilen durum oluşur. Bu safhada, diş etleri çekilebilir, dişi destekleyen alveol kemiği eriyebilir, dişler sallanabilir ve hatta diş kaybı yaşanabilir.

Doktora Sor

Diş eti hastalıklarında erken teşhis büyük önem taşır

Diş eti hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir

Diş eti hastalıklarının sebepleri olarak; yetersiz ağız hijyeni, sigara kullanımı ve diyabet gibi temel risk faktörleri dışında düzensiz beslenme, stres, hatalı ve kötü yapılmış kuron-köprü-dolgu restorasyonları, tükürük akış hızını azaltan ilaçlar (antidepresanlar, doğum kontrol hapları, bazı tansiyon ve kalp ilaçları, epilepsi için kullanılan bazı ilaçlar) AIDS ve lösemi gibi vücut savunma sistemini etkileyen bazı hastalıklar ve genetik yatkınlık olarak sıralanabilir.

Ağız kokusu
Kırmızı Diş Etleri
Şişmiş Diş Etleri
Çiğnemede ağrı
Sallanan ve aralan dişler
Kanayan Diş Etleri
Hassas Diş Etleri
Diş eti çekilmesi
Uzun görünen dişler
Apse oluşumları
Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.

TEŞHİS

DİŞ MUAYENENİZDE, DİŞ HEKİMİNİZ:

01

Muayene

Diş etlerinizi muayene edecek ve iltihap belirtilerine dikkat edecektir.

02

Ölçüm

Minik bir cetvel ile dişlerin etrafında herhangi bir cep olup olmadığını ölçer.

03

Belirleme

Diş eti hastalığına sebep olabilecek risk faktörlerini belirlemek için sorular sorabilir.

04

Röntgen

Kemik kaybı olup olmadığını görmek için röntgen çekebilir.

DİŞ ETİ PROBLEMLERİNİZİ ERTELEMEYİN
Erken Teşhis ile Daha Büyük Problemlerin Önüne Geçelim

Doğru ve etkin fırçalamanın diş eti hastalıklarını engellemede büyük önem taşıdığı yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Diş eti hastalıkları kendi kendine yada antibiotik kullanarak, ağız gargaraları kullanarak ,vitamin kullanarak geçmezler. Antibiotik ve gargaralar yapılan tedavilerden sonra enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşmenin sorunsuz olarak tamamlanmasında yardımcı olur ama tek başına, periodontal tedavi görmeden antibiotik ve gargara kullanımı sonuç vermez.

Ücretsiz Randevu Al
Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği ağrılı bir işlem değildir, genellikle uyuşturma gereği duyulmadan gerçekleştirilir. Diş taşı temizliği dişin minesine hiç bir zarar vermez hatta minenin yüzeyine yapışan taşlar asit salınımı yaparak mineyi çürütebilir bu sebeple diş taşı temizliği diş minesini koruyucu bir işlemdir. Kullanılan aletler hassas aletler olup dişin minesinde çizilmeye yada bir hasara yol açmaz.

Gingivektomi ve Gingivoplasti

Bu operasyon görünen diş boyutunu arttırmak için kullanılır ayrıca diş etlerindeki ufak çaplı iltihapların uzaklaştırılmasında da kullanılır. Yani hem estetik hemde tedavi amaçlı diş etlerinin özel aletler yardımıyla kesilerek uzaklaştırılması işlemidir. Son yıllarda bu işlem lazer kullanılarak da yapılmaya başlanmıştır ve sonuçlar gayet başarılıdır.

Diş eti cebi küçültme ameliyatı (Subgingival Küretaj)

Kabaca derin temizlik olarak tarif edilebilir, amaç diş etinin altında kök yüzeyine yapışık halde bulunan diş taşlarının ve enfekte dokuların temizlenmesidir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir, işlem sırasında hastalarımız hiç birşey hissetmedikleri gibi operasyon sonrasında da sadece ağrı kesici kullanmaları yeterli olur.

Flep Operasyonu

Diş eti hastalıklarının ilerleyen safhalarında dişin kökü ile alveol kemiği arasındaki lifler erir ve diş eti ile diş arasında cep adı verilen boşluklar oluşur. Sağlıklı bir diş etinde bu cebin derinliği 1-3 mm olarak ölçülür, diş eti hastalıklarına bağlı olarak bu cepler derinleşir ve temizlenmesi de zorlaşır. Ceplerin içinde enfeksiyona sebep olan bakteriler ve diş taşları kemik erimesini daha da hızlandırarak dişin kaybına kadar varan problemlere sebep olur. Subgingival küretaj ve flep operasyonuyla amaçlanan bu ceplerin içindeki diştaşlarını ve mikroorganizmaları temizlemek ve cep derinliklerini azaltmaktır. Eğer cepler küretaj ile temizlenemeyecek kadar derin ise diş eti dişten ve alveol kemiğinden sıyrılarak enfekte dokular ve diştaşları özel el aletleri ile temizlenir, sonra diş etleri birbirine dikilerek bir hafta on günlük süreçte primer iyileşme beklenir. Dokuların tam olarak iyileşmesi ve cep derinliklerinin azalması 6-8 haftayı bulur. Eğer bu operasyondan sonra dişlerde bir restorasyon yapılması planlanıyorsa ideal bekleme süresi 6-8 haftadır. Flep operasyonu esnasında kemik yıkımının düzeyine göre kemik greftleri ile dişlerin güçlendirilmesine gerek duyulabilir. Bu karar hekimin operasyon esnasında vereceği bir karardır. Diş eti hastalıklarının genel vücut sağlığına birebir olumsuz etkisi vardır, ağız içindeki yoğun mikroorganizma yutularak ve kan dolaşımına katılarak vücudun sağlıklı organlarına da yerleşebilir. Yapılan çalışmalarda diş eti hastalıklarının bazı sistemik hastalıkların(kalp-damar, diyabet, ateroskleroz, böbrek rahatsızlıkları) oluşma olasılığını arttırdığı belirtilmiştir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Uygulanan Operasyonlar

Diş eti çekilmelerinin birçok farklı sebebi vardır. Bu sebepler yapısal ve genetiğe bağlı olabilir, bazıları irritan faktörlere bağlıdır, bazılarıları da diş eti hastalıklarına bağlı oluşur. Diş köklerinin yapısı, çiğneme sistemindeki bozukluklar, kas ataşmanlarının uzunluğu yapısal sebeplerden bazılarıdır. İrritan sebepler ise sert ve yanlış diş fırçalamaları, bakteri plağı ve diştaşları, tırnak yeme kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar, uygunsuz dolgu-kuron ve köprü restorasyonları olarak sıralanabilir. Diş eti çekilmelerine bağlı olarak diş köklerinde çürümeler, dişlerde hassasiyetler, estetik problemler oluşabilir. Diş eti çekilmelerinin tedavisinde çekilmenin büyüklüğüne ve lokalizasyonuna göre periodontal tedaviler ya da kuron köprü restorasyonlarıyla çekilmelerin kapatılması gibi farklı tedaviler uygulanabilir. Ama tedavide öncelik etkeni bulup onu ortadan kaldırmayla başlar yani diş eti çekilmesi diş eti hastalıklarına bağlıysa öncelik dişeti hastalığının tedavi olmalıdır, yada çekilme hatalı bir dolguya bağlıysa bu dolgunun değişimi tedavinin ilk adımı olacaktır. Diş eti çekilmelerinin tedavisinde en çok kullanılan periodontal ameliyatlar serbest diş eti grefti ve bağ dokusu grefti ameliyatlarıdır.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Diş Eti Rahatsızlığı için Lazer Tedavisi

Diş eti hastalıklarının tedavisinde lazer kullanımı son yıllarda giderek yaygınlaşmakta ve başarı ile sonuçlanmaktadır. Lazer ışınının kanamayı azaltması dokuya daha az hasar vermesi sebebiyle periodontal tedavilerde sıklıkla kullanılır. Lazer ile yapılan operasyonlardan sonra şişlik, ödem, morarma ve ağrı çok daha az olur. Lazer gingivektomi, küretaj, flep operasyonu gibi birçok periodontal işlemde hem direk hem de tedaviye yardımcı olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Diş eti hastalığı olan bireylerde lazer ile yapılan tedaviler sonucunda yeni ataşman oluşumu ve diş eti içindeki bakterilerin azalması gibi yararlı etkileri olduğu saptanmıştır. Lazerin antibakteriyel etkisi olduğu yapılan birçok çalışmada kanıtlanmıştır.

Periodontal tedavide lazer kullanımı hastalara zarar verebilir mi?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayırdır. Her lazerin farklı periodontal tedavide kullanılabilen farklı dalga boyları ve güç seviyeleri vardır. Ancak, diş eti dokularındaki zarar, uygun olmayan dalga boyunda ya da güç seviyesinde bir lazer periodontal müdahalede kullanıldığında oluşur.

Lazer ile ilgili araştırma, lazerlerin diş eti tedavisinde kullanılmasını destekler mi?

Günümüzde, belli bir dalga boyundaki lazerin diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde geleneksel tedavi yöntemlerinden daha üstün olduğunu belirtecek bulgular yetersizdir.

Lazer ile uygulanan periodontal tedavi ile ilgili reklamların iddiaları güvenilir midir?

Reklamların gerçek olamayacak kadar iyi olan iddiaları olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Bu anlamda gerçekte beklemeniz gerekenlerin ne olduğu ile ilgili diş hekiminizle iletişim halinde olmalısınız.

Dişlerin Görünen Kısmının Uzatılması

Kuron Boyu Uzatma Operasyonları

Dişin görünen kısmının miktarını arttırmak için uygulanan diş eti operasyonlarının tümüne kuron boyu uzatma operasyonları diyebiliriz.

 • Anatomik olarak dişin tam olarak ortaya çıkmadığı durumlarda
 • Dişin uzunluğunun yapılacak kuron-köprü restorasyonları için yeterli olmadığı durumlarda
 • Kesici dişlerin diş eti kenarlarında simetri sağlamak amacıyla
 • Güldüğünde diş etleri çok fazla görünen bireylerde estetik gülüş sağlamak amacıyla
 • Diş etinin altına kadar uzanan derin çürüklerin varlığında

Kuron boyu uzatma işlemi uygulanarak hastalarımıza hem estetik hem de fonksiyon olarak daha güzel gülüşler kazandırılır.

Doktora Sor

Ameliyat ağrılı olacak mı?

Diş eti ameliyatından önce aklınızda oluşacak soruların cevapları

Diş hekiminiz, ameliyat bölgesini uyuşturmak için lokal anestezi uygulayacaktır. Ameliyat süresinde çok az rahatsızlık duyacaksınız ya da hiç rahatsız olmayacaksınız. Ameliyattan sonra tedavi edilen bölge biraz hassas, ağrılı ya da şişmiş olabilir. Ameliyat sonrası rahatsızlığı ortadan kaldırmak için ağrı kesici, enfeksiyonu önlemek için antibiyotik ve bölgeyi temiz tutmak için antibakteriyel gargara kullanmanız gerekebilir. İlaçlarınızı önerildiği gibi kullanırsanız ve diş hekiminizin önerilerini takip ederseniz, ameliyat sonrasındaki rahatsızlığınız en az seviyeye inecektir. Hastaların çoğu, ameliyatın ertesi günü normal rutinlerine dönerler. Düzgün ve düzenli diş fırçalaması, diş ipi kullanımı ve önerilen diğer temizlik yöntemleri ile her gün ağızda oluşan bakteri plağı temizlenirse dişleriniz bir ömür sağlıklı kalabilir.

Yemek ve Konuşma

Lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra rahat konuşabilmelisiniz. Ameliyattan sonra dengeli beslenmeniz çok önemlidir. Ameliyatın yapıldığı bölgeyle sert yiyecekler çiğnemekten kaçının. Periodontal ameliyatın bazı türlerini takip eden süreçte dişler sıcağa ve soğuğa karşı daha hassas olabilir.

Kontrol Muayenesi

Genellikle hastalar ameliyattan bir ya da iki hafta sonra kontrole gelmelidir. Ameliyattan sonraki kontrol muayenesinde dikişler alınır, operasyon bölgesi kontrol edilir. İyileşmeyi değerlendirmek ve ağız hijyeni süreçlerini gözden geçirmek için ek kontrol muayeneleri gerekebilir.

Ameliyat Çözüm mü?

Çoğu durumda, aynı bölgede başka bir ameliyata ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak, bazı durumlarda ek ameliyatlara ve yeniden tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Uzun vadede sonuçlar alınması için ağız sağlığına dikkat etmek ve profesyonel temizliğe dikkat etmek önemli faktörlerdendir.

Ne Yapabilirim?

Destek için sıkı bir program takip etmezseniz diş eti hastalığı tekrarlayabilir. Hastalığın daha sonra ortaya çıkmasını önlemekte size büyük bir rol düşer. Düzenli profesyonel diş kontrollerine ek olarak, evdeki ağız bakımınız önemlidir.

Randevunuzdan Önce

Diş hekiminizin telefon numarasını kaydedin. Aşağıdaki durumlar oluşursa diş hekiminize bilgi verin.

 • Hastalık geçmişinizde herhangi bir değişiklik olursa (kontrol edilmeyen yüksek tansiyon, alerji, ağır gribal enfeksiyon, bronşit ve tonsilit gibi hastalıklar)
 • Aspirin ya da benzeri ilaçlar kullanıyorsanız

Hızlı bir iyileşme süreci yaşamanız için besin değeri yüksek gıdalar tüketmek çok önemlidir. Vitaminler, mineraller, yağlar ve proteinler yeni dokuların oluşumu ve yaraların iyileşmesi için gereklidir. Periyodontal ameliyatların öncesinde daha yüksek dozda C vitamini ve multivitamin takviyeleri (A, E, B, K ve D vitaminleri) almak, iyileşme sürecini iyileştirir ve enfeksiyon olasılığını azaltır.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Ameliyat Günü
 • Besinlerinizi ve düzenli kullandığınız ilaçları önerildiği gibi alın.
 • Rahat kıyafetler giyin.
 • Alkol ve aşırı miktarda kafein tüketiminden kaçının.
 • Ameliyattan önce tok olduğunuza emin olun, 2 saat yemek yememeniz gerekebilir.
 • En sevdiğiniz müzikleri diş hekiminize belirtin, arkanıza rahatça yaslanın ve diş hekiminize güvenin.
Diş Eti Ameliyatınızdan Sonra

Diş Eti Ameliyatı sonrası uygulamanız gereken detayları aşağıda sıralı olarak bulabilirsiniz.

01.

Buz
Uygulaması

Ameliyattan sonraki ilk 48 saat boyunca rahatsızlık ve şişmeyi azaltmak için 10 dakika uygulayıp 5 dakika çekerek buz uygulayın.

02.

Yemek için
Bekleyin

Yemek yemek için uyuşukluğunuzun geçmesini bekleyin.

03.

Yumuşak
Besinler

İlk 48 saat boyunca pipet kullanmayın ve yoğurt, dondurma, çorba ve yumuşak peynirler gibi yumuşak besinlerle beslenin. Bol sıvı tüketin, size söylenilen şekilde ilaçlarınızı kullanın, protein ve vitaminler bakımından zengin olan sağlıklı ve dengeli şekilde beslenin.

04.

Nazik
Arındırma

İlk 24 saatten sonra, önerildiyse, tedavi gören bölgeyi günde üç kere ılık su ya da ağız gargarasıyla nazikçe arındırın. Sık ve şiddetli arındırma, ameliyatın uygulandığı bölge tamamen iyileşene kadar kaçınılması gereken bir uygulamadır.

05.

Ağrı
Kesiciler

Hafif rahatsızlık normaldir. Rahatsızlığı kontrol etmek için önerildiği gibi ağrı kesiciler kullanın. Aç karnına ilaç almayın ki mideniz bulanmasın.

06.

Kanama
Durumu

Ameliyattan bir gün kadar sonra hafif kanama görülmesi normaldir. Kanama sürerse, gazlı bezle sert basınç uygulayın ya da 20 dakika boyunca poşet çayı ağzınızda tutup kafanızı yastıklar yardımıyla yüksekte tutun.

07.

Şişlik
ve Ödem

Diş eti operasyonlarından sonra bir miktar şişlik ve ödem olması normal kabul edilir. Soğuk kompres uygulaması ve ödem azaltıcı ilaç kullanımı şikayetleri en aza indirir.

08.

Aktiviteden
Kaçının

Rahatlayın ve ilk 48 saat boyunca yorucu aktivitelerden (koşu, ağırlık kaldırma, yüzme gibi) ve sigara kullanımından kaçının. Sigara kullanımının yara iyileşmesi üzerinde çok büyük negatif etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

09.

İlaçlarınızı
Alın

İlaçlarınızı (antibiyotik, diş hekiminizin önerdiği ağız gargarası) önerildiği şekilde alın. Antibiyotik kullanmanız önerildiyse, tüm semptomlar ve enfeksiyon belirtileri ortadan kalksa bile söylenen süre boyunca kullanmaya devam edin.

GEÇMİŞ OLSUN
İyileşme Süreci

İyileşmeniz, hastalığınızın ciddiyet durumuna, genel sağlığınıza ve sizin için hangi prosedürün uygulandığına bağlı olarak değişir. Diş hekiminizin önerilerini dikkatle takip edin. Genellikle, her diş ameliyatı sonrasında hafif kanama ve rahatsızlık yaşamayı bekleyebilirsiniz. Prosedürden bir gün sonra normal bir şekilde günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Sigara içmeniz, ameliyat sonrasında vücudunuzun nasıl iyileşeceğine müdahale edebilir. Diş eti ameliyatınızdan sonra mümkün olduğunca uzun süre sigaradan kaçınmaya çalışın. Diş hekiminiz, ameliyattan sonra özel bir ağız gargarası ya da antibiyotik kullanmanızı önerebilir. Ağzınızda bazı bölgeler iyileşene kadar diş fırçalarken ve diş ipi kullanırken dikkatli olmanız gerekebilir. Çoğu diş hekimi, ameliyattan sonra bir ya da iki hafta boyunca yumuşak yiyecekler yemenizi önerebilir. Bu durumda uygun olan yiyecekler puding, dondurma, yoğurt, çırpılmış yumurta, yumuşak peynirler, makarna, patates püresi olarak sıralanabilir.

Ücretsiz Randevu Al
Diş Eti Hastalığının Genel Sağlığınıza Etkileri

Sağlıklı diş etlerinizin olması, genel sağlığınız için çok önemlidir. Diş eti tedavisi görmek, hem diş kaybını hem de diş etinizde daha fazla hasar oluşması ihtimalini azaltır. Diyabet, kalp rahatsızlıkları, kanser, kemik erimesi gibi sağlık problemlerini yaşama ihtimaliniz diş eti sağlığınızı koruduğunuzda azalır. Bu prosedürün size uygun olup olmadığını öğrenmek için diş hekiminizle görüşün.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
WhatsApp ile Sor!