The world's most powerful website builder.

Çocuk Diş Hekimliği

Süt dişlerinin bakımı düzgün bir şekilde yapılmazsa, çocuklar ömür boyu sürecek hastalıklarla baş etmek zorunda kalabilirler. Erken kaybedilen süt dişleri sürekli dişlerin hem estetiğini hem de sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Randevu Al
DİŞ Hekİmİ Çocuk Hastalar İçİn Neler Yapar?
Çocuklar küçük yetişkinler değildir. Diş muayenesi sırasında sabırlı ve işbirliği yapmaya istekli olmayabilirler. Çocuk diş hekimleri, çocukları rahat hissettirerek nasıl muayene edebileceklerini bilirler. Buna ek olarak, çocuk diş hekimleri muayenehanelerinde çocuklar düşünülerek özel olarak tasarlanmış araç gereçleri kullanırlar.
Check-Up

Hem ağız, hem de kalp rahatsızlıkları, diyabet ve diğer hastalıklarla ilgili olabilecek olan sistemik rahatsızlıkları tespit eder

Diş Eti Sağlığı

Düzenli kontroller ve temizlikler yoluyla diş eti çekilmesinin kontrol altına alınmasını sağlar

Emme Tavsiyeleri

Emzik kullanan, başparmaklarını ve diğer parmaklarını emen çocuklara alışkanlıkları ile ilgili tavsiyelerde bulunur

Bakım

Spor ya da diğer sebeplerle oluşan, dişler ile ilgili yaralanmaların bakımını yapar

Sağlıklı Dişler

Ağız sağlığının önemli unsurlarından olan çürüklerin giderilmesini sağlar

Koruma

Süt dişlerini ve daimi dişleri koruma altına alır

Süt Dişlerini Korumak Neden Önemli?

Süt Dişleri

Ark uzunluğunun ve süt dişlerinin erken kaybını önlemek

Çürükler

Diş çürüklerinin oluşumunu ve gelişimini önlemek

Enfeksiyon

Ağız ağrılarını ve olası bir enfeksiyonu önlemek

Korku

Erken yaşta diş hekimi fobisi oluşmasını önlemek

Çocuk diş hekimliğini farklı kılan nedir?

01

İletişim

Çocuk diş hekimleri, sabırlı olmayı öğrenmiştir. Çocuklar kendilerini kontrol edemezken çocuk diş hekimleri çocuklara rahatlık, sabır ve iyi ağız sağlığının önemi konularında yardım etme becerisine sahiptir.

02

Çocuklara Özel

Çocuk diş hekimleri, yalnızca çocuklar için kullanılan özel aletlere sahiptir. Muayenehane ortamları çocukların kendilerini daha rahat hissetmesi ve zaman zaman eğlenebilmesi için hazırlanmıştır.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Çocuk Hastanın Muayenesi ve Tedavi Planı

Diş hekimi, hastanın kapsamlı ağız muayenesini yapmak ve muayene bulguları ile ilgili bir tedavi planı geliştirmek üzere eğitim alır. Daha sonra, hastaya ya da ebeveynlerine bulgular hakkında bilgi verir, önerilen tedavi sürecini anlatır. Bu, halihazırda mevcut olan kapsamlı bir ağız sağlığı programını belirleyen bir önlem planının geliştirilmesi ve sunulmasını içermelidir. Bu plan, mevcut ağız problemlerini düzeltmek ya da gelişimlerini durdurmak ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel olan sorunları önlemek için tasarlanan önerileri içermelidir.

İleriye Yönelik Rehberlik Bu kavram genellikle böyle bir plan ile ilgili olarak hasta ve/veya hastanın ebeveynleriyle yapılan tartışma ve uygulamayı tarif etmek için kullanılır.Çocukların ve ebeveynlerin tedavileri arasındaki en büyük fark ilişkidir. Yetişkinleri tedavi etmek, genellike diş hekimi ve hasta arasında bire bir ilişkiyi kapsar, ancak çocukları tedavi etmek hasta, pediatri hastası ve ebeveynler arasında bir ilişkiyi içerir.

Çocuğunuzun İlk Dİş Hekİmİ Randevusu
Çocuğunuzun ilk diş hekimi ziyareti, ilk dişinin çıkmasından sonraki 6 ay içerisinde veya çocuğunuz 12 aylıkken gerçekleşmeli. Küçük yaşlardan başlamak, çocuğunuzun diş hekimi ziyaretlerine alışmasını sağlayacaktır.
Çocuklar İçİn Koruyucu Tedavİ Uygulamaları
Ebeveynler, çocuklarının bir diş rahatsızlığı için tedavi görmesindense, diş problemlerinin ortaya çıkmadan önlenmesini tercih ederler. Çocuğunuzun dişlerini ve diş etlerini, sağlıklı tutmak için birçok koruyucu tedavi sunuyoruz.
Florür Uygulaması

Sağlıklı diş minesinin demineralize olmasını engeller ve demineralize olmuş diş minelerinin yeniden mineralize olma sürecini destekler.

Koruyucu Dolgu

Koruyucu dolgular, dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintileri kapatarak, diş çürüğünü önlemeye yardımcı olurlar.

Rehberlik ve Bilgilendirme

Doğru beslenme hakkında bilgilendiriyor, diş fırçasının ve diş ipinin doğru şekilde kullanılması için rehberlik yapıyoruz.

Diş Çıkarmanın Yönlendirilmesi

Sürecin doğru şekilde yönlendirilmesi, ortodontik tedavinin sonuçlarını iyileştirebilir.

Diş hekimi ebeveynlerin farkında olmayabilecekleri problemleri de belirlemekle yükümlüdür.
Erken teşhis birçok problemi önler

Teşhis Etme Yöntemleri

Bir teşhis yapmadan ve tedavi planı oluşturmadan önce, diş hekimi hastanın ya da hastanın ebeveynlerinin birincil şikayeti ile ilgili gerçekleri belirlemeli ve değerlendirmelidir. Diş hekimi, bunun yanı sıra hastanın ya da hastanın ebeveynlerinin bilmiyor olabileceği diğer problemleri de belirlemelidir.

Öte yandan, hastanın tüm problemleri veya potansiyel problemlerinin kapsamlı bir teşhisi bazı durumlarda ertelenmesi gereken bir uygulamadır. Daha acil olan koşullar çözülene kadar bu uygulama beklemede bırakılabilir. Örneğin, ülsere bağlı nekrotizan diş eti iltihabı olan bir hasta acil tedaviye ihtiyaç duyar. Bu durumda uygulanacak tedavi büyük olasılıkla yalnızca geçici olacaktır, ve teşhis ve tedavi süreçleri daha sonra gerekli olacaktır.

Randevu Al
Çocuklar İçin Erken Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi gören hastaların büyük bölümü çocuklar ve ergenlerdir. Küçük yaşlarda, çene yeni dişlere yer sağlamak için sürekli olarak büyümektedir. Bu süreç, dişlerin en kolay hareket ettirilebileceği zamandır. Bu sebeple, küçük yaşlarda uygulanan ortodonti tedavisi, çok daha kısa sürmektedir. Diş telleri ve sabitleyiciler, ortodonti tedavisinde kullanılan araçlardan bazılarıdır. Her çocuk ortodonti tedavisine ihtiyaç duymasa da, tüm çocuklar erken bir yaşta muayene edilmelidir. Bir çocuğun ortodonti tedavisine ihtiyaç duyabileceğini gösteren işaretlerden bazıları şunlardır:

 • Süt dişlerinin erken kaybı (5 yaşından önce)
 • Çiğneme sırasında alttaki ve üstteki dişlerin doğru şekilde buluşmaması
 • Ağızdan nefes alma
 • Horlama
 • Öndeki dişlerin fazla sıkışık olması (bunu genellikle çocuğunuz 7-8 yaşına gelene kadar fark edemezsiniz)
 • Çıkıntı yapan ön dişler
 • Isırma ve çiğneme güçlükleri
 • Konuşma problemleri
 • Ağzın açılması veya kapanması sırasında çenenin kayması
 • Çocuğun 5 yaşından büyük olmasına rağmen parmağını emmeye devam etmesi
Teşhis Yöntemleri

1- Fotoğraflar
2- Tıbbi ve diş ile ilgili geçmişin öğrenilmesi
3- Muayene
4- El ile muayene
5- Oskültasyon (steteskop ile vücudu dinleme)
6- Eksplorasyon
7- Vurarak muayene etme
8- Transiluminasyon
9- Canlılık testleri
10- Laboratuvar testleri

Doktordan Dinleyin
Hastalık Geçmişi

1-Ebeveynlerden ya da çocuğun doktorundan alınan aile geçmişi
2-Çocuğun sosyal ve psikolojik gelişimi ile ilgili bilgiler
3-Geçmişte hastaneye yatırılma, genel anestezi alınan ya da cerrahi müdahele yapılan durumlar
4-Çocuğun, kan basıncı, vücut ısısı, kalbinin sesleri, boyu ve kilosu, nabzı ve nefes alış verişi gibi mevcut fiziksel durumu
5- Belli laboratuvar testleri
6- Enfeksiyon yaratan durumlar

Doktordan Dinleyin
Muayene Gerektİren Durumlar
Aşağıdaki durumlar, acil olmamakla birlikte, bir diş hekiminin kontrolünü ve müdahalesini gerektirmektedir. Çocuğunuz bu sorunları yaşıyorsa, diş hekiminizden randevu alın.
Aralıklı Zonklayan Ağrı

Çocuğunuzun dişlerinde gelip geçen zonklayan ağrılar oluyorsa.

Sıcak-Soğuk Hassasiyeti

Sıcak ya da soğuk gıdaların tüketilmesi keskin ağrılara neden oluyorsa.

Şeker Hassasiyeti

Gıdalar, özellikle de tatlı gıdalar ağrıya neden oluyorsa.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Çocuklarda FlorÜr Tedavİsİ
Koruyucu dolgu uygulamasının yanı sıra florür tedavisi de, çocuklarda diş çürüklerini engellemenin ve ağız sağlığını korumanın en etkili yollarından birisidir. Çocuğunuz için florür tedavisini, diş hekiminize danışın.
Etkili ve Güvenli

Florür tedavileri hem güvenlidir, hem de çürüklerin azaltılmasını sağlamada etkilidir. Koruyucu dolguyla birlikte uygulandığında, çürükleri %95 oranında azaltmaktadır.

Dayanıklı Diş Mineleri

Florür, dişleri şeker ve bakteri plağından kaynaklanan asit saldırılarına karşı daha dayanıklı hale getirerek, diş minesi için bir kalkan görevi üstlenir.

Onarıcı Etki

Aslına bakarsanız florür tedavisi, bazı durumlarda başlangıç aşamasındaki çürükleri geri çevirme gücüne sahiptir.

Ağrısız, Hızlı ve Etkili Bir Koruyucu Tedavi

Florür Vernik Dişlere Nasıl Uygulanır?

Florür vernik, küçük bir fırça yardımcıyla, her bir dişin üstüne ve yanlarına sürülür. Yapışkan bir yapıdadır, ancak tükürükle temas ettiğinde sertleşir. Çocuğunuz sertleşmiş florür verniği diliyle hissedebilir, ancak dişinden çıkartamaz. Ağrıya veya acıya neden olmaz. Yalnızca birkaç dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

Randevu Al
Çocuklarda FlorÜrlÜ Dİş Macunu Kullanımı
Florür, toprakta, suda ve gıdalarda bulunan bir mineraldir. Küçük miktarlarda kullanıldığında, güçlü dişler inşa etmeye ve çürük oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
3 Yaş Altı

Çocuğunuz 3 yaşının altındaysa ve çürük riski taşımıyorsa, dişlerini suyla nemlendirilmiş bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz.

3 Yaş Altı Risk Grubu

Çocuğunuz 3 yaşının altındaysa ve çürük riski taşıyorsa, pirinç tanesinden daha küçük miktarda florürlü diş macunu kullanın.

3-6 Yaşları Arası

Çocuğunuz 3-6 yaşları arasında, bezelye tanesi büyüklüğünde florürlü diş macunu kullanabilir.

Dikkat

Fırçalama sonrasında macunu tükürdüğünden emin olun. Fazla florür, çocuğunuzun kalıcı dişlerinde beyaz lekelere neden olabilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Bu Belirtilere Dikkat Edin

Acilen Diş Hekiminizi Aramanız Gereken Durumlar

Çocuğunuzun tedavi uygulanmamış bir çürüğü varsa, şiddetli ağrı ve enfeksiyon gerçekleşebilir. Bu enfeksiyon, çocuğunuzun yüzüne veya vücudunun diğer bölgelerine yayılabilir ve çok hasta olmasına neden olabilir. Ciddi bir enfeksiyon, süt dişlerinin altında kemik içerisinde gelişmekte olan kalıcı dişlere de hasar verebilir. Çocuğunuzun ağzında yoğun ve devamlı bir ağrı varsa, ateşi varsa veya yüzünde bir şişlik ortaya çıktıysa diş hekiminizi acilen arayın. Diş hekiminiz sizi bilgilendirecek ve yönlendirecektir.

Randevu Al
Dİş ÇÜrÜğÜne Karşı Koruyucu Bİr Yaklaşım
Koruyucu Dolgu Uygulaması
Koruyucu dolgu uygulaması, yiyecek parçacıklarının ve bakterilerin, dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde kalmasını engellemeye yardım ederek, diş çürüğüne karşı mücadeleyi destekler.
Özel Plastik Malzeme

Koruyucu dolgu, özel bir plastikten üretilen ince bir kaplama malzemesidir. Ağzın arka bölümündeki dişlerin çiğneme yüzeylerine uygulanır.

Riskli Dişler için Savunma

Arkadaki dişler, diş çürüğüne en yatkın dişlerdir. Bu dişleri korumak için koruyucu dolgu uygulamasının yapılması çok önemlidir.

Yaş Aralığı

Aslına bakarsanız florür tedavisi, bazı durumlarda başlangıç aşamasındaki çürükleri geri çevirme gücüne sahiptir.

Alışkanlık kazandırmak
Ağız Sağlığı Eğitimi

Çocuk diş hekimleri, dişleri yeni olan hastalarla çalıştıkları için sağlık eğitimine önem verirler. Ağız sağlığını korumanın en iyi yöntemleri ile ilgili olan bu eğitim sadece hastaları değil, hastaların ebeveynlerine de yöneliktir. Hedef, çocukların gençliklerinde ve daha sonrasında sürdüreceği sağlıklı alışkanlıkların oluşturulmasına yardım etmektir. Örneğin çocuk diş hekimleri, hastalarına diş fırçalama ve diş ipi kullanma ile ilgili doğru teknikleri öğretir.

Doktordan Dinleyin
Problemler büyümeden
Teşhis ve Önleyici Tedavi

Çocukların dişleri çürümeye yatkındır, bunun sebeplerinden biri çocukların dişlerinin temizliğinin zor olmasıdır. Çocuk diş hekimleri, diş temizliği gibi temel önleyici hizmetleri sağlar. Zaman zaman diş çürümesini önlemek için florür tedavisi uygularlar. Aynı zamanda, hastaların gelecekte karşı karşıya gelme olasılığı bulunan problemleri teşhis ederler. Röntgenler yardımıyla sorunlu bölgeleri tespit ederler.

Doktordan Dinleyin
Acil durum tedavisi

Bu tedavi yalnızca acil vakaların tedavisinde, varsa ağrının ve enfeksiyonun giderilmesinde uygulanır, çünkü çocuk stres altındadır.

Plak kontrol programı

Plağın tespiti ve giderilmesi, bölgesel florür uygulaması, beslenme ile ilgili danışmanlık, çocuğun evdeki ağız bakım uygulamaları ile ilgili eğitilmesi

Ortodonti ve prostodonti tedavisi

Tedavinin eski duruma getiren sürecinin tamamlanmasının ardından ortodonti ve prostodonti tedavisi gerekliyse uygulanabilir.

Takip

Hiçbir tedavi planı, değerlendirmenin ve gerekli takip bakımının yapılması için bir kontrol muayenesi ile ilgili hususta anlaşılmadan bitmez

Koruyucu Dolgu Dİşlere Nasıl Uygulanır?
Doğru ağız bakımı, sağlıklı beslenme ve düzenli diş hekimi kontrollerine ek olarak koruyucu dolgu uygulamasından faydalanılması, çocuğunuzun dişlerini hayatı boyunca sağlıklı ve güçlü tutmak için fazlasıyla etkili bir yoldur.
Hızlı ve Ağrısız

Koruyucu dolgu, diş hekiminizin kliniğinde uygulanır. İşlem hızlı ve ağrısızdır.

İnvazif Değil

İşlem sırasında dişler oyulmaz, dişlerin herhangi bir kısmı çıkartılmaz.

Jel Uygulaması

Diş öncelikle temizlenir ve kurutulur. Ardından özel bir jelle kaplanır.

Reçine Uygulaması

Jel kuruduğunda, dişe koruyucu dolgu reçinesi sürülür. Sonra kuruması beklenir.

Çocuklarınızın Dİş Sağlığını Korumaya Nasıl Yardımcı Olabİlİrsİnİz?
01.Ağız Hijyeni

Çocuğunuzun, diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi aktiviteleri doğru şekilde gerçekleştirmesini sağlayın. Diş hekimleri, ağız sağlığını korumak için doğru teknikleri, çocuklara ve ebeveynlerine öğretebilirler.

02. Şekerli ve Asitli Gıdalar

Çocuğunuza şeker ve asit oranı düşük dengeli bir beslenme düzeni sunun. Küçük çocuklar günde bir kez (yemek veya atıştırma zamanında) yalnızca 120-180 ml kadar meyve suyu tüketmelidirler.

03.Diş Hekimi Kontrolü

Çocuklar, her 6 ayda bir, veya diş hekiminizin belirttiği sıklıkta, düzenli ağız ve diş sağlığı kontrollerine gelmelidirler. Diş çürüğü veya deformasyon riski yüksek olan çocukların diş hekimlerini daha sık ziyaret etmeleri gerekebilir.

04.Diş Hekiminizin Tavsiyeleri

Diş hekiminizin beslenme, besin takviyeleri ve ağız hijyeniyle ilgili önerilerine uyun. Diş hekimleri, evde uygulanması gereken koruyucu bakımı, her bir çocuğun bireysel ihtiyaçlarına göre şekillendirmektedir.

Riskler

Çocuk diş hekimliği söz konusu olduğunda ebeveynlerin en çok endişe duyduğu durum çocuklarının genel anestezi almasıdır. Anestezi ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Yatıştırıcı çeşitleri:
Ağızdan alınan yatıştırıcı, azot protoksit ve damardan alınan yatıştırıcı diş hekimleri tarafından en sık kullanılan yatıştırıcılardır. Ağızdan alınan yatıştırıcılar hasta muayene için gelir gelmez uygulanır, çünkü etki etmesi 20 dakikaya kadar sürebilir. Ağızdan alınan yatıştırıcılar hastayı uyutmaz ama hastanın sakin ve rahatlamış hissetmesine yardımcı olur.

Azot peroksit, diğer adıyla güldürücü gaz da çocukların sakin olmasına yardımcı olur. Bir maske yardımıyla uygulanan azot peroksit, hastanın beş dakika içerisinde rahatlaması ve öforik hissetmesini sağlar. Prosedür tamamlandığında hastaya vücudunun azot peroksitten arınması için saf oksijen verilir. Damardan uygulanan yatıştırıcı, hastanın damarına yerleştirilen bir enjektör yoluyla uygulanır. Bu, genellikle çocuğun elinin üzerindeki damarlardan biri üzerinden uygulanır. Aynı zamanda hastanın boğazına nefes alışına yardımcı olması için bir tüp yerleştirilir.Yatıştırmadan Önce

Çocuklar, yatıştırıcı ve diş ile ilgili diğer prosedürlere ebeveynleri olan biteni anladığında ve çocuğun hazırlanmasına yardımcı olduklarında en iyi şekilde dayanırlar. Ebeveynler yatıştırıcıdan önce yiyecek ve içecek tüketimini sınırlamalıdır. Ebeveynlerin temel güvenlik sebepleri için bu kılavuzlara uyması çok önemlidir çünkü yatıştırıcılar istifrayı ve sonrasında ciğerlere çekilmesi riskini taşır. Çocuğa bol kıyafetler giydirilmesi de yardımcı olur, çünkü asistanların monitörleri çabukça ve sorunsuzca yerleştirmesini sağlar. Ebeveynler çocukların hastalık geçmişlerini diş hekimleriyle bütünüyle paylaşmalıdır ve çocuk, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel takviyeler dahil olmak üzere herhangi bir ilaç kullanıyorsa bunu diş hekimine söylemelidir.Güvenlik Kontrolleri

Diş hekimleri için hastanın güvenliğinden emin olmak, diş için uygulanan yatıştırmalar esnasında azami önem taşır. Yatıştırıcı alan hastaların kanındaki oksijen seviyesi, kan basıncı, ateşi ve kalp atış hızı yakından takip edilir. Genel anesteziye ihtiyaç duyan bir hasta diş hastanesine yönlendirilebilir.

Atıştırmalıklar ve Diş Sağlığı
Sağlıklı Bir Gülümseme için Sağlıklı Tercihler

Mesele çocuğunuzun ağız sağlığı olduğunda, yalnızca ne atıştırdığı değil, ne sıklıkla atıştırdığı da önemlidir. Gün boyunca atıştırmalık ve içecek tüketmek, diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklar tatlı ve yüksek karbonhidratlı gıdaları tercih etmektedirler. Ne yazık ki bu gıdalar, diş çürümesine yol açmaktadırlar.

Doktordan Dinleyin
Sağlıklı Atıştırma Önerileri
Sağlıklı Alışkanlıkları Küçük Yaşta Kazandırın

1-Gazlı içecekler, meyve suları ve şekerlemeler gibi şekerli gıdaları, arada bir ve sınırlı miktarda tüketmesini sağlayın.
2-Susadığında en iyi seçenek her zaman sudur.
3-Öğünler arasında acıktığında, taze meyveler ve sebzeler veya kabuklu yemişler, harika seçeneklerdir.
4-Çocuğunuzu atıştırmalıklarla oyalamaktan kaçının.

Doktordan Dinleyin
Ağız İçi Muayene

Çürük lezyonlarının tespit edilmesi her yaştan hasta için önemlidir, ancak özellikle genç hastalar için kritik öneme sahiptir, çünkü çocukluğun erken yaşlarında oluşan lezyonlar kontrol altına alınmazsa hızla ilerleyebilir. Çürük oluşumunu ortadan kaldırmak ve dişleri ihtiyaç duyulan şekilde yenilemek ağrıyı önleyecek ve enfeksiyonun yayılmasını engelleyecektir. Aynı zamanda oklüzyon gelişiminin kararlılığına katkıda bulunacaktır.

 • Diş hekimi, öncelikli olarak ağızdaki yumuşak dokuların ve gelişen oklüzyonun durumunu değerlendirmelidir.
 • Çürük ile ilgili olarak oluşan bariz lezyonların varlığını incelemelidir
 • Nefeste beklenmedik kokular varsa ya da salyanın yoğunluğu anormalse bu bulgular akılda tutulmalıdır.
 • Dudaklar, ağzın aşağıdaki dokusu, damak ve diş etleri dikkatle incelenmeli ve el ile muayene edilmelidir
 • Periodontal inceleme ve kayıt programı, çocuk hastalar için genellikle yardımcı bit tamamlayıcıdır.
 • Dil ve orofarinks yakından incelenmelidir
 • Büyümüş bademcikler ve onlara eşlik eden iltihaplı sızıntı var ise bu, streptokoksik enfeksiyonların birincil göstergesi olabilir. Bu enfeksiyonlar, romatizmal ateşe yol açabilir. Romatizmal boğaz enfeksiyonlarından şüphelenildiğinde, çocuk hasta derhal hekimine yönlendirilmelidir.
 • Ağızdaki yumuşak dokuları detaylı olarak muayene ettikten sonra, diş hekimi oklüzyonu incelemeli ve diş ile ya da iskelet ile ilgili bir düzensizlik varsa bunu not etmelidir.
 • Hastanın yüz profili ve simetrisi izlenmelidir. Bu izleme azı dişlerini, köpek dişlerini, ön bölümdeki ilişkileri, dişlerin orta hattını ve ark uzunluğunun diş kütlesi ile olan ilişkisinin klinik muayenede rutin olarak incelenmesini içerir.
 • Teşhis modeli ve sefalometrik analizler karışık diş çıkarma sürecinde ve zaman zaman birincil diş çıkarma sürecinde görece daha erken gösterilebilir.
 • Morfolojik kusurları ve azı dişlerinin köklerinde ve çatlaklarındaki tamamlanmamış mine kaynaşması, dişler temizlendikten ve kurutulduktan sonra görsel ve araştırmacı inceleme sırasında kolaylıkla tespit edilebilir.
 • Son olarak, dişler çürük lezyonları ve ırsi ya da sonradan kazanılmış anomaliler ve kaybedilen dişler ya da sürnümerer dişler ile ilgili göstergelerin bulunması için dikkatlice incelenmelidir.
DÜzenlİ Kontroller
İlk ziyaretinizde diş hekiminiz, çocuğunuzun bir sonraki ziyaretinin ne zaman olması gerektiğini size söyleyecektir. Çocuğunuzun düzenli olarak diş sağlığı kontrolünden geçmesi gerekmektedir (normalde 6 ayda bir).
Preliminer (Başlangıçtaki) Diş ve Sağlık Geçmişi:
Diş hekiminin, pediatri hastasının hastalık geçmişini ve dişler ile ilgili geçmişini bilmesi önemlidir. Aile geçmişi de hastanın ağız sağlığı ile ilgili olabilir ve bazı kalıtsal bozukluklarla ilgili teşhisin yapılması için önemli bilgiler sunabilir. Dişler ile ilgili geçmiş şunları içerir:
 • Önceki diş tedavileri
 • Çocuğun davranışları
 • El ile muayene
 • Hastanın mevcut ağız sağlığı ve alışkanları
 • Radyografi
 • Geçmişte florüre maruz kalıp kalmadığı
Randevu Al
Çocuğunuzun Dİşlerİnİ ve Dİş Etlerİnİ Temİzlemeye Ne Zaman Başlamalısınız?
01.3 Aylıkken

3 aylık olduğunda, bebeğinizin diş etlerini, her beslenmeden sonra yumuşak, temiz ve nemli bir bezle temizlemeye başlayın.

02. İlk Dişler Çıktığında

Çocuğunuzun ilk dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren, dişleri diş fırçasıyla temizlemeye başlayın.

03.3 Yaşından Küçükken

Çocuğunuz 3 yaşının altındaysa, dişlerinin fırçalanmasından siz sorumlu olmalısınız.

04.3-6 Yaş ve Üstü

Çocuklar 3 ila 6 yaşları arasındayken genellikle ebeveynlerinin yardımı ve gözetimi altında kendi dişlerini fırçalayabilirler.

Çocuğunuzun Dİşlerİnİ Nasıl Fırçalamalısınız?
Diş fırçalama, ağız hijyeninin korunmasında ve çürüklerin engellenmesinde yeri doldurulamaz bir yöntemdir. Ancak dişlerin doğru şekilde fırçalanması da çok önemlidir.
Diş Fırçası

Yuvarlatılmış uçlara sahip yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Diş fırçasını, en az 3 ayda bir, yıprandıysa daha erken değiştirin.

Fırçalama Tekniği

Fırça kıllarını dişlerle diş etinin buluştuğu çizgiye doğru, açılı bir şekilde tutun. Dişleri nazikçe ve dairesel hareketlerle fırçalayın.

Tüm Yüzeyler Fırçalanmalı

Çürükler dişlerin her tarafında ortaya çıkabilir. Bu sebeple, dişlerin tüm yüzeylerini fırçalamalısınız.

Gözetim

Gözetiminiz altında dişlerini kendisi fırçalıyorsa, fırçayı doğru açıyla tuttuğundan ve doğru şekilde hareket ettirdiğinden emin olun.

Çocuğunuzun Dişlerini Ne Sıklıkla Fırçalamalısınız?

En Az İki Kez

Her çocuğun dişleri günde en az iki kez fırçalanmalıdır.Dişleri fırçalarken nazikçe çemberler çizin.

En İyi Zamanlar

Çocuğunuzun dişlerini fırçalamak için en iyi zamanlar, kahvaltıdan hemen sonrası ve yatmadan hemen öncesidir.

Uyku Öncesi

Uyku vaktinden önce dişlerin fırçalanması çok önemlidir, çünkü uyku sırasında tükürük üretimi daha azdır.

Yemek Sonrası

Mümkünse, çocuğunuzun dişlerini her bir öğünden ve atıştırmadan sonra fırçalayın. Değilse, bir bardak su içirin.

Diş fırçalamak çocuğuma ne katacak?

01

Alışkanlık

Sağlıklı alışkanlıkları erken yaşlarda kazandırarak, çocuğunuzun hem ağız sağlığına hem de genel sağlığına önemli ölçüde destek verebilirsiniz.Dişleri fırçalarken nazikçe çemberler çizin.

02

Sorumluluk

Çocuğunuz dişlerini fırçalamayı eğlenceli bulabilir ve kendisi fırçalamak isteyebilir. Yine de gerekli beceriyi ve sorumluluk duygusunu geliştirene kadar, çocuğunuzun diş temizliğini siz tamamlamalısınız.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Ekstra ağız muayenesinde dikkat edilmesi gereken hususlar:
 • Hastanın boyu, fiziksel yapısı, yürüyüş biçmi, yürürken istemsiz yaptığı hareketler
 • Hasta, diş muayenesi için koltuğa oturduğunda diş hekimi ilk olarakhastanın saçına, başına, yüzüne, boynuna ve ellerine dikkat etmeli.
 • Hastanın elleri, kapsamlı teşhis ile ilgili bilgileri ortaya koyabilir. Nasır tutmuş eller ya da alışılmışın üstünde temiz eller bir emme alışkanlığı olduğunun göstergesi olabilir.
 • Hastanın yüzünü, başını ve boynunu inceleme ve el ile muayene etme, saçlarda bit, mantar ve impetigo gibi bulaşıcı hastalıkların varlığını gösteriyor olabilir
 • Baş ve boyun yapısındaki boyut, şekil, simetri farklılıkları ya da işlevsel farklılıklar kayıt altına alınmalıdır.
 • Ağız kapalıyken (ve dişler kenetliyken), serbestken ve çeşitli açık pozisyonlardakyen çene ekleminin incelenmesi.
Doktora Sor
Çocuğunuzun Diş Fırçası Nasıl Olmalı?

Doğru Diş Fırçasını Seçin

Çocuğunuzun ağzı için uygun boyutta bir diş fırçası kullanın. Fırça kılları yuvarlatılmış uçlu ve yumuşak olmalıdır. Çocuğunuzun ilk dişi çıkar çıkmaz, yumuşak kıllı bir bebek diş fırçası kullanmaya başlayabilirsiniz. En azından her 3 ayda bir yeni bir diş fırçası alın. Kılları eğilmiş ya da yıpranmış bir diş fırçası, yeterli verimi sağlamaz ve çocuğunuzun diş etlerine hasar verebilir. Çocukların elektrikli diş fırçası kullanmaları güvenlidir. Aslına bakarsanız, birçoğu elektrikli diş fırçası kullanmayı sever.

Randevu Al
Diş İpi Kullanımı

Çocuğunuzu küçük yaşlardan diş ipi kullanımına alıştırın. Çocuğunuzun arkadaki dişleri birbirine temas etmeye başladığında diş ipi kullanımına başlayabilirsiniz. Bu genellikle 3 yaş civarında olmaktadır. Diş ipi kullanımı önemlidir, çünkü diş fırçası dişlerin arasını temizleyemez. 10-11 yaşına geldiğinde, diş ipi kullanımını kendi başına gerçekleştirebilecektir. Diş hekiminiz, diş ipinin doğru kullanımını size gösterebilir.

 • Çocuğunuzun kolu uzunluğundaki bir parçayı, orta parmaklarınıza sarın ve elleriniz arasında 5 santimetre boşluk bırakın.
 • İşaret parmaklarınızı kullanarak diş ipini dişlerin arasına kaydırın ve “C” şekline getirin.
 • Her bir diş yüzeyini diş etinden dişin ucuna kadar en az 2-3 kez ovun.
 • Her bir diş için, diş ipinin kullanılmamış bir kısmını kullanın.
 • Her bir dişin iki yanını da temizleyin ve en arkadaki dişlerin arka yüzeylerini temizlemeyi de unutmayın.
Örnek Olun
Eğer diş hekimi ziyaretlerinden hoşlanmıyorsanız, çocuğunuzun bu davranışı örnek alma ihtimali çok yüksektir. Çocuğunuzu diş hekimine götürürken pozitif bir tavır takının ve çocuğunuza klinikte olacakları önceden anlatın.
Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
WhatsApp ile Sor!