The world's most powerful website builder.

Ortodonti İle Sağlıklı Bir Kapanış

Ortodonti, diş hekimliğinde dişler ve çenelerdeki kapanış bozuklukları ile ilgilenen bilim dalıdır. Düzgün dizilmiş dişlerin kolay temizlenmesi, düzgün konuşma ve daha güzel bir gülüş gibi pek çok avantajı vardır.

Randevu Al
MALOKLÜZYON
Uyumsuz dişler ve çenenin yarattığı kapanış bozukluklarına verilen isimdir. Bu da çarpık, kabalık ya da çıkıntılı dişlere ve hatta diş eti problemlerine ve periyodontal rahatsızlıklara, şiddetli baş ağrılarına ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Hizasız dişlerinizi düzelttirmek zorunda kalmadıysanız büyük ihtimalle maloklüzyon kavramını duymamışsınızdır ama etrafınızda maloklüzyona sahip kişiler vardır.
Maloklüzyon Sebepleri

Maloklüzyon, çoğunlukla doğuştandır ve dişler arası boşluk, uyumsuz çene ya da ağız boyutu hatta damak yarığı olarak ortaya çıkabilir. Ancak, parmak emme, dil itimi, dişlerin bir diş rahatsızlığı ya da bir kaza sebebiyle erken kaybı ya da büyümüş bademcikler ve geniz eti gibi ağızdan nefes almaya yol açan tıbbi durumlar yoluyla da ortaya çıkabilir

Maloklüzyonun Teşhisi

Maloklüzyon, genellikle rutin diş muayeneleri sırasında teşhis edilir. Maloklüzyondan şüphelenildiğinde ileri inceleme için yüzün ve ağzın fotoğrafları ve röntgeni çekilebilir. Diş hekimi, maloklüzyonun varlığından ve derecesinden emin olmak için izlenimlerini temel alarak plaster, plastik ya da yapay taştan hastanın dişlerinin modelini hazırlar. Bu modeller dişlerin duruşunu kopyalar ve tedavi için çok kullanışlıdır.

Maloklüzyonun Tedavisi

En sık kullanılan tedavi yöntemi diş telleridir. Eğer maloklüzyon sebebi dişlerin çarpık olmasıysa bir ya da daha fazla dişin çekilmesi gerekebilir. Bir diş daha çıkmadıysa ya da vaktinden önce kaybedildiyse ortodontistiniz, diğer dişlerinizin doğal konumlarında kalması için yer tutucu isimli bir araç yerleştirebilir. Ciddi maloklüzyok durumlarında ameliyat gerekebilir

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Ortodonti tedavisi görmenin faydaları dış görünüşünüzden çok daha fazlasını etkiler.
Cevap kolay bir evet

Ortodonti tedavisi: Buna değer mi?

Bir yetişkin olarak diş teli kullanmayı düşünüyorsanız, ortodonti tedavisinin yadsınamaz estetik faydalarını çoktan düşünmüş olmalısınız.

Gerekli diş ve ortodonti tedavisi görmenin faydaları dış görünüşünüzden çok daha fazlasını etkiler, çünkü çarpık dişler, çenenin düzgün olmayan konumu ve hizalı olmayan dişler, yıllar içerisinde bir sürü soruna sebep olabilir. Diş telleri, özgüveninizi arttırmanın yanı sıra diş sağlığınız için de bir yatırımdır.

Gözler kalbin aynasıdır derler. Ancak dişleriniz muhtemelen sizinle ilgili çok daha fazla bilgiyi dışavurur. Dişlerine bakarak kişinin yaşını, fiziksel sağlığını, cinsiyetini ve hatta sosyoekonomik durumunu tahmin edebilirsiniz. Buna ek olarak, yapılan çalışmalar dişlerin özsaygıyı ve fiziksel çekicilik oranlarını büyük oranda etkilediğini ortaya koymaktadır. Dişlerin önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu nedenle diş teli kullanan yetişkinlerin sayısı günden güne artmaktadır.

Randevu Al
Dişlerimiz ve Estetik Algısı

Araştırmalar, istikrarlı bir şekilde toplumun dişlere verdiği önemi ortaya koymuştur. Örneğin, 2013 yılında yayımlanan bir çalışma dişlerin gülüş ve fiziksel çekicilik üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırmacılar, birbirinin aynısı olan iki fotoğraf çekmiş ve birindeki dişlerin görünümünü değiştirmiştir. Daha sonra fotoğrafları bir tanışma sitesine yükleyip bu kişilerle iletişim kurma girişimlerini saymışlardır. Dişlerin estetik görünümünün daha iyi olduğu profil fotoğrafı, diğer fotoğrafın neredeyse beş katı kadar daha fazla iletişim talebi almıştır.

2012 yılında yayımlanan bir başka çalışmada araştırmacılar fotoğraflarda diş rengini ve dişler arası boşlukları dijital olarak değiştirmiştir. Sonuçlara göre, klasik boşluklardan ve beyaz renkten uzaklaşmak, çekicilik oranlarını olumsuz olarak etkilemiştir. Araştırmacılar, dişlerin insanlar arasında “sergilenen süsler” yerine geçmektedir. Sergilenen süsler hayvanlarda hem potansiyel rakiplere hem de olası eşlere gelişim tarihini, mevcut hastalıklarını ve genetik özelliklerini gösterir. Başka bir deyişle, dişlerinizin görünümü insanların sizi bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yargılayacağı bilgileri ortaya koyar.

Uzun Vadeli Ağız Sağlığı

Diş teli kullanmanın estetik sebepleri ne kadar geçerli olursa olsun, ağız sağlığı ve fiziksel sağlık için olan önemi çok daha geçerlidir. Belki çocukken diş teli kullanmanız gerekiyordu fakat imkanınız olmadı ve bu sebeple çeşitli ortodonti problemleriyle baş etmek zorunda kaldınız. Ya da belki çocukken diş teli kullanmanız gerekmiyordu ama yaşınız ilerledikçe bazı sorunlar yaşamaya başladınız. Bazı insanların dişleri zamanla daha çok hareket eder ve dişinizin doğal gelişimi de konumla ilgili sorunlara sebep olabilir. Bu zamana kadar beklemenizin sebebi ne olursa olsun diş ve ortodonti sorunlarınızın tedavi edilmemesine devam edemezsiniz. Çarpık dişler, ön diş çapraz kapanış, overbite, çene eklemi bozuklukları ve çene pozisyonu ile ilgili bozukluklar sebebiyle ortaya çıkabilecek birkaç sağlık sorunu aşağıda sıralanmıştır:

 • Baş ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Çiğneme, konuşma ve/veya ısırma ile ilgili problemler
 • Yiyecekleri düzgün çiğneyememekten dolayı ortaya çıkan gastrointestinal problemler
 • Dişleri düzgünce temizleyememenin yol açtığı plaklar ve dişler arası yiyecek birikimi
 • Çene ağrısı
 • Diş çürümesi ve periyodontal hastalıkların artması
 • Diş eti ve kemik alınması
 • Diş minesinin düzensiz yıpranması
 • Temporomandibular eklem bozuklukları
 • Yüz Ağrısı

20 Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmelidir?

Görünüm Bozukluğu

Çalışmalar, çocuklarla en çok dişleri ile ilgili alay edildiğini göstermektedir, bu da özgüven düşüklüğüne yol açar. Ortodonti tedavisi hastalara ciddi oranda psikososyal fayda sağlayabilir ve özgüvenlerini arttırabilir.

Isırma İşlevi Bozukluğu

Dişler ısırma işlevini yerine düzgünce getiremiyorsa çiğneme işlevi zarar görebilir ve bu da hastaların yiyecekleri ısırmada ve çiğnemede zorluk yaşadıklarını ifade etmelerine sebep olur.

Maloklüzyonları Yok Etmek

Dişlerin ve periyodonsiyumun uzun vadeli sağlığına verilen zarar, üst çenedeki ön dişlerde travma ve overjet riskini barındırır. Üst ön dişlerinizin öne çıktıkça travma riskinin arttığı bilinmektedir.

Çarpık Dişler

Çarpık dişler, diş çürümesi ve diş eti çekilmesi, diş eti zedelenmesi, dişlerde yıpranma gibi ciddi olabilecek sağlık sorunlarına ve bütün bunların beraberinde getirdiği özgüven sorunlarına yol açabilir.

Tedavi İçin Geç Kalmayın

01

Ağrı Hissedilmez

Maloklüzyon, her yaştan kişiyi etkileyebilir ve kişinin konuşmasının anlaşılırlığını, çiğneme becerisini ve yüz simetrisini ciddi oranda etkileyebilir.

02

Minimum Hasar

İleri maloklüzyon sindirim sorunları, çene eklemleri ile ilgili problemler, ciddi diş çürüleri gibi periodontal hastalıklar gibi ciddi diş rahatsızlıkları ve fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
ALT DİŞLERİN ÜST DİŞLERİN DAHA ÖNÜNDE OLMASI
Yaygın Görülen Maloklüzyon Çeşitleri
Underbite

Alt çenenin üst çeneden daha önde durarak alt dişlerin üst dişlerin önünde durmasına sebep olduğu durumdur. Bu durum, alt çene üst çeneden daha çok büyüdüğünde oluşur.

Overbite

Ağız kapalıyken üst dişlerin alt dişleri büyük oranda kapattığı durumdur. Bu durum hem gülümsemenin görünüşünü hem de gülümseme hareketini etkileyebilir.

Dişler arası boşluklar

Dişler arasında boşluklar varsa bu görüntü rahatsızlık verebilir. Küçük dişler, kaybedilmiş dişler ya da başka sorunlar dişler arası boşluklara sebep olabilir.

Çapraz kapanış

Bir ya da daha çok üst diş alt dişlerin arkasında durduğunda oluşur. Çene gelişimi ve genel işlevi gibi problemlere yol açabilir. Tek tarafta ya da iki tarafta oluşabilir.

Ön dişlerde açık kapanış

Alt dişler birbirine değerken üst ve alt ön dişlerin birbirine değmediği durumdur. Genellikle başparmağı emmenin yol açtığı bu yaygın sorun konuşmayı ya da çiğnemeyi zorlaştırabilir.

Gömülü köpek dişleri

En sık tedavi edilen gömülü dişler köpek dişleridir. Ortodonti sağlığınıza dikkat ederek bu problemden kaçınabilir ya da bu probleme çare bulabilirsiniz.

Ortodonti hekimleri dişlerin dizilimini yeniden sağlayacak ve gülümsemeye canlılık kazandıracak teknikler sunar.
Diş telleri, braketler ve daha fazlası

Ortodonti tedavisi nasıl amacına ulaşır?

Ortodontistlerin kullanabileceği birkaç tedavi vardır. Ortodontistiniz, hangi tedavinin kullanacağına panoramik röntgenler, çalışma modelleri ve detaylı görsel muayene sonuçlarına göre karar verir.

Ortodonti tedavisinde sabit araçlar ya da çıkarılabilen araçlar kullanılabilir. Sabit araçlar, diğer bir deyişle diş telleri en ciddi hizasızlık vakalarını bile uygun bir şekilde düzeltebilir. Diş telleri metal ya da seramik braketlerden oluşur. Braketler dişlere sabitlenir ve bir ark teli dişleri tedavi sürecinde yavaşça istenen yönde hareket ettirir. Çıkarılabilen araçlar, kişiselleştirilmiş diş tellerine bağlı metal bir kablo aracı içeren başlıklar, neredeyse çıplak gözle görülmeyen invisalign ve sabitleyici içerir.

Randevu Al
Diş teli (braket) çeşitleri

Diş telleri, en sık kullanılan araçlardır ve ideal sonuçlara ulaşmak için çok kesin diş hareketlerini sağlayabilirler. Diş telleri ile tedavi, genellikle tüm yetişkin dişleri çıktıktan sonra başlar ve genelde 18-24 ay sürer. Sabit araçlarla yapılan tüm tedavilerden sonra sabitleyici kullanılır. Diş tellerini pek çok markada bulmak mümkündür, bu hastalar için kafa karıştırıcı olabilir ancak tüm bu araçlar temelde aynı işlevi yerine getirir. Üreticiler, kendi ürünlerinin diğer ürünlerden daha üstün sonuçlar verdiğini iddia edilebilir. Bu iddiaları kabul ederken dikkatli olmak gerekir çünkü bu iddialar genellikle bilimsel kanıtlarla temellendirilmemiştir. Diş tellerinin belli başlı çeşitleri şunlardır:

Metal braketler

Metal braketler, çocuklarda en çok kullanılan braket çeşididir ve bu tellere sıklıkla “tren rayı” adı verilir. Bu teller sıklıkla paslanmaz çelikten üretilir ve dişlere dişin rengindeki dolgu materyali (kompozit reçineler) kullanılarak yapıştırılır. Bağları koparabileceği ve tedaviyi aksatacağı için sert yiyecekler yerken dikkatli olunmalıdır. Ark teller brakete renkli elastik halkalarla bağlanır. Bu elastikler, tellerle uyum sağlaması için gümüş renkli olabilir ya da parlak renkli olabilir. Tedavi ilerledikçe ortodontist, dişlere daha büyük güç uygulayabilecek olan daha kalın tellere geçecektir. Bazı hastalar bu süreci telleri “sıkılaştırmak” olarak adlandırır. Diş telleri, tedavinin sonunda dişleri bozmadan kolaylıkla çıkarılabilir.

Lingual braketler

Yukarıda tariff edilen diş tellerinden farklı olarak lingual braketler dişlerin iç yüzeyine takılır, böylelikle dışarıdan görülmez. Birçok ortodontist bu yüksek kalitede sonuç veren sistemleri önermektedir. Lingual braketlerle karşılaşabileceğiniz belirli problemler başlangıçta konuşma zorluğu, dil ağrısı ve braketleri temiz tutma olarak sıralanabilir. Lingual braketlerin ücreti, daha önce bahsedilen braketlerden çok daha yüksektir, bunun nedeni lingual braketlerin laboratuvar maliyetlerinin daha fazla olması ve ayarlamak için gereken ameliyat süresinin daha fazla olmasıdır.

İnvisalign

İnvisalign plakları şeffaf, esnek plastikten üretilir, braket ya da kabloları yoktur. Çıkarılabilirler ve genellikle her 2 haftada bir dişlerinizi istenen yönde hareket ettirmek üzere değiştirilmelidir. Doktorunuz dişlerinizin hareketini belirlemek için size özel, dijital bir tedavi planı oluşturur. İnvisalign plakları, doğru yere doğru zamanda doğru oranda güç uygulamak üzere tasarlanır. Doktorunuz, gelişiminizi her aşamada yakından takip edecektir. Etrafınızdaki kişiler invisalign plakları taktığınızı muhtemelen fark etmeyecektir. Yemek yerken, bir şeyler içerken, dişinizi fırçalarken, diş ipi kullanırken ya da özel etkinliklerde invisalign plağınızı çıkarabilirsiniz. Ağzınızı rahatsız edecek metal braketler ve teller yoktur.

Çıkarılabilen araçlar

Herkes güzel görünmek ister. İyi bir görünüşe sahip olan kişilerin özgüveni daha yüksektir, bu kişiler iş hayatlarında daha başarılı olurlar, daha yüksek maaşlar alırlar ve nihayetinde daha başarılı olurlar. Dış görünüşünüzü en iyi hale getirmenin yollarından biri gülüşünüzü olabilecek en iyi hale getirmektir. Diş teli kullanmak için uygun bir aday değilseniz veya diş teli kullanmayı düşünmüyorsanız, ortodontinistiniz diş teline alternatif bir yöntem önererek istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Sizin için başka çözümlerimiz var
Diş Tellerinin Uygun Olmadığı Durumlar

Diş tellerinin size uygun olmamasının birkaç sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazıları sizin durumunuzu anlatıyorsa, istediğiniz gülüşe ulaşmanızı sağlayacak diş teli kullanmak dışında başka imkanlar da mevcuttur.

 • Dişleriniz ile ilgili hafif boşluk ya da çarpıklık
 • Minimal ısırma problemleri ve dişlerin sıralanması ile ilgili problemler
 • Tedavi uzunluğunun uygunsuz olması
 • Diş tellerinin masrafı
Doktora Sor
BAŞKA BİR ÇÖZÜM YOK MU?
Diş Teli Alternatifleri
Sabitleyiciler

Sabitleyiciler genel olarak çıkarılabilirler ve sıklıkla diş teli tedavisinden sonra dişlerinizin düzeltilmiş konumunu korumak için kullanılırlar. Ancak eğer küçük bir düzeltmeye gereksinim duyuyorsanız, sabitleyiciler minimum diş hareketini sağlamak için yeterli olacaktır. Bu araçların fiyatları uygundur ve bu araçları kullanmak diş teli kullanmaktan daha kolaydır.

Başlıklar

Başlıklar genellikle aşırı overbite durumunu düzeltmek için kullanılır. Üst dişlerinize ve çenenize baskı uygulayarak ya dişleri belli bir pozisyonda tutar ya da olması gerektikleri yöne doğru hareket ettirir. Her gün belirli bir süre boyunca başlığı takmanız gerekir, hastaların birçoğu başlığı uykularında kullanır. Bu başlığın spor yaparken, yemek yerken ve diş fırçalarken çıkarılması gerekir.

Şeffaf Plaklar

Şeffaf plaklar dışarıdan bakıldığı zaman fark edilmezler, dolayısıyla estetiksel kaygılar da oluşturmazlar. Ağız kokusu, damağa telin batması gibi sorunların yanı sıra, diş fırçalamada yaşanan problemleri de gideren bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklar çıkarılabilir olmalarının yanında ağrı, sızı ve acı hissi yaratmamalarından dolayı da tercih edilirler.

Invisalign

En iyi bilinen şeffaf plaklardan biridir ve yetişkinler için popüler bir diş teli alternatifidir. Bu plak, hafif bir çarpıklık ya da çıkık dişlerden overbite ve underbite gibi daha ciddi maloklüzyonlara kadar pek çok sorunu düzeltebilir. Her plağı 2 hafta boyunca günde 20 saat takmanız gerekecektir. Her plak, kullandıkça dişlerinizi biraz daha düzeltecektir.

Kaplamalar

Birçok ünlü tarafından kullanılan ve uygun bulunan porselen kaplamalar, dişleri arasında boşluk olan, çatlak dişleri olan ya da dişlerinin rengi, şekli ve çevresinde bozukluklar oluşmuş olan hastalar için idealdir. Diş hekiminiz diş minenizin ince bir katmanını alır, daha sonra kaplamalarınızı ışığa hassas resin kullanarak dişlerinize yerleştirir.

Hızlandırılmış Ortodonti

Bu yöntem dişlerinizi baskı altında hareket edecekleri kadar gevşetir, bu sitokin hareketlerini arttırır ve dişlerin son konumlarına daha hızlı ulaşmasını sağlayacak harekete destek olan kemiğin yeniden şekillendirilmesini sağlar. Şeffaf plaklar ve sabitleyiciler ile bir arada kullanılan bu yöntem diş teli için etkili bir alternatiftir.

Ortodonti Tedavi Planlaması

Ortodonti tedavileri genellikle 6 ila 30 ayda tamamlanır. Tedavi süresi büyük oranda maloklüzyonun sınıflandırılmasına, tedavisi için kullanılan araçlara ve hastanın azmine ve sabrına bağlı olacaktır.Ortodontistiniz dişlerinizi en etkili ve uygun şekilde yeniden sıraya koymak için kesin bir teşhis koyar. İlk birkaç ziyaretiniz aşağıdaki değerlendirmelerden oluşabilir:

Sağlık kontrolleri ve diş kontrolleri: Diş problemleri ve fiziksel problemler bir arada ilerleme eğilimindedir. Ağız boşluğundaki sorunlar sağlık sorunlarına yol açabilir ya da sağlık sorunları nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu değerlendirmenin hedefi, ortodonti tedavisinden önce mevcut sağlık sorunlarının ve diş sorunlarının tamamen kontrol altında olduğundan emin olmaktır.

Çalışma modeli: Diş çevresinde sertleşen bir jel materyalle doldurulmuş bir ölçü kaşığını ısırmanız istenir. Daha sonra ölçü kaşığı dişlerinizden ayrılır ve dişlerinizin modelini oluşturmak için alçı ile doldurulur. Çalışma modelleri ortodontistin tüm dişlerinizin pozisyonunu ve birbirlerine göre olan konumlarını dikkatle inceleyebilmesini sağlar

Panoramik röntgenler: Röntgenler olası komplikasyonları ya da çene eklemlerinizde oluşmuş mevcut hasarı görüntülemek için röntgenler harika araçlardır. Röntgenler aynı zamanda ortodontistinizin her dişin pozisyonunu ve kökünü/köklerini tam olarak görebilmesini sağlar.

Bilgisayarla yaratılmış görüntüler: Bu görüntüler ortodontistinizin tedavi planı oluşturmasına ve belirli tedavilerin yüzün şeklini ve çene simetrisini nasıl etkileyebileceğini incelemesine olanak sağlar.

Fotoğraflar: Ortodontistlerin birçoğu tedavinin nasıl ilerlediğini ve tedavinin hastanın yüz şekli üzerindeki etkilerini ölçmek için yüzün ve dişlerin “tedavi öncesi, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında” fotoğraf çekmeyi tercih eder.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.

01

AKTİF AŞAMA

Yukarıda belirtilen teşhis yöntemlerinin hepsi teşhiste ve hastaya özel tedavi planı geliştirmek üzere kullanılacaktır.

Daha sonra ortodontist dişleri nazikçe düzgün sıraya getirmeyi sağlayacak kişiselleştirilmiş ortodonti araçları önerecektir. Bu ortodonti uygulaması sabit ya da çıkarılabilir olabilir. Geleneksel sabit diş telleri sıklıkla yapıştırılır, bu da ark teller kullanılarak birbirlerine bağlanan braketlerden fayda sağlar.

Ortodontistinizi belirlenen aralıklarla ziyaret etmeniz ve aracın bir kısmı kırılırsa ya da zarar görürse ortodontistinizi aramanız çok önemlidir.

DOKTORDAN DİNLEYİN
En iyi sonuç için

Sabit Pekiştirme Uygulamaları

Sabit pekiştirme uygulaması genellikle alt ya da üst ön dişlerinizin arkasına yerleştirilen ince bir telden oluşur. Bu tel diş tellerinin braketlerine uygulanan yapıştırıcıya benzer biş yapıştırıcıyla yerine oturtulmuştur. Bu tel çeşidi birden fazla diş boyunca uzandığı için dişler arasındaki boşluklara ulaşmak için diş ipi ve buna benzer temizleme ürünleri kullanılmalıdır; temizliği diş telleri kullanan kişilerin diş ipi kullanması gerekmesine benzer.

Pekiştirme uygulamasının bu çeşidinin temizlenmesi daha uzun sürmesine rağmen bu çeşit, bağlı telin yeni sabitlenmiş dişi sürekli olarak mükemmel biçimde tutacağı için en iyi sonucu verir.

Doktordan Dinleyin

02

SABİTLEME AŞAMASI

Dişler doğru şekilde yeniden sıraya koyulduğunda sabit diş teller ve çıkarılabilen araçlar çıkarılacak ve bunların kullanımına son verilecektir.

Ortodonti tedavisinin en külfetli süreci böylelikle biter. Daha sonra ortodontistiniz size özel bir sabitleyici hazırlayacaktır. Sabitleyici hazırlamanın amacı dişlerin önceki pozisyonlarına geri dönmeye başlamasını engellemektir. Sabitleyiciler her gün belirli bir süre boyunca ve belirlenen süreç boyunca kullanılmalıdır.

Sabitleme sürecinde çene kemiği yeniden sıralanmış dişleri doğru hizada tamamen sabit tutmak için dişlerin etrafında yeniden şekil alacaktır.

DOKTORDAN DİNLEYİN
Daha rahat temizlik

Çıkarılabilir Pekiştirme Uygulamaları

Çıkarılabilen pekiştirme uygulaması, üst ön dişler ya da alt ön dişleri takip eden bir tel ile arka dişlerin çevresine yerleştirilip sabitleyicinin yerinde durmasını sağlayan akrilik materyal ve kancaların (ya da tutucuların) birleşiminden meydana gelir. Çıkarılabilir olduğu için bu pekiştirme uygulamasını kullanırken dişlerinizi temizlemek daha kolaydır. Ancak bunu günlük olarak kullanmayı unutmamanız gerekir. Diş hekiminiz, başlangıçta en az üç ay boyunca sabitleyiciyi gece gündüz kullanmanızı isteyecektir. Dişlerinizde herhangi bir hareket tespit edilmezse, sabitleyiciyi sadece geceleri a da gündüz birkaç saat kullanmanız önerilebilir.

Diş telleri çıktıktan sonra çıkarılabilir bir sabitleyici kullanmanın bariz olan dezavantajı, bu sabitleyicinin kaybolma, zarar görme, hatta yüksek ısıya maruz kalırsa erime ya da şekil değiştirme ihtimalidir. Buna ek olarak, sabitleyicinizi evde gelişigüzel bir şekilde bırakmamanız çok önemlidir çünkü evcil hayvanlar sabitleyicileri çiğnemeyi çok severler. Sabitleyicileri mendillere ya da kağıt havlulara sararsanız yanlışlıkla atılabilirler. Sabitleyicileri değiştirmek pahalıya mal olabilir, bu nedenle çıkarılabilen sabitleyici kullanıyorsanız plastik sabitleyici kutusunda saklamanız gerekir.

Doktordan Dinleyin

03

TEDAVİ SONRASI

Ortodonti tedavisi tamamlandıktan ve diş telleri çıkarıldıktan sonra pekiştirme tedavi uygulanması dişlerinizin bakımını sürdürmenin çok önemli bir parçasıdır

Pekiştirme tedavisinde kullanılan sabitleyiciler, ortodonti tedavinizi yapan ortodontist tarafından üretilir. Bu, genellikle yeni düzeltilmiş dişlerinizin kalıbı veya izlenimi alınarak yapılır. Sabitleyiciler çoğu durumda birkaç yıl ya da daha uzun süre kullanılır.

Diş tellerinden sonra kullanılan iki çeşit sabitleyici vardır: sabit ve çıkarılabilen. Sabitleyici çeşidini seçmek genelde her durumun klinik ihtiyaçlarına, hastanın isteklerine ve diş hekimi ve hastanın sabitleyici bakımından beklediği genel uyuma bağlıdır.

DOKTORDAN DİNLEYİN
Sağlığınız için

Pekiştirici Bakımı

Hem sabit hem çıkarılabilir pekiştirme uygulamalarını kullanırken (ve kullandıktan sonra), çürükleri kontrol altında tutmak ve sıraya koyulmuş olan dişleri temizlemek için rutin diş muayelerine gitmeniz ve bu şekilde periyodik bakımınızı yaptırmanız gereklidir. Diş hekiminiz, diş tellerinden sonra kullanacağınız sabit pekiştiriciyi inceleyip sağlamlığını ve pekiştiriciyi destekleyen dişlerinizde çürük ya da tartar olmadığından emin olabilir.

Çıkarılabilen pekiştiriciler kullanırken sıradan diş macunları temizlik için asla kullanılmamalıdır, çünkü bu diş macunları akrilik yüzeyi matlaştırabilir ve bakterileri burada toplanmasına sebep olabilir. Pekiştiriciyi bakterilerden arındırmak için sirke, su ve antibakteriyel içerikli diş temizleme tabletleri kullanabilirsiniz.

Hastaların çoğu ortodonti tedavisine büyük bütçe ayırır. Diş tellerinden sonra pekiştirici kullanmak tedavinin önemli bir bölümüdür ve ömür boyunca mutlu ve düzgün bir gülüşünüz olmasını garanti altına almayı amaçlar.

Doktordan Dinleyin
BUNLARI BİLMELİSİNİZ
Ortodonti tedavisinin riskleri nelerdir?

Ortodonti tedavisi özellikle riskli değildir ama vücudunuza yapılan her müdahale gibi bazı ufak riskleri mevcuttur. Çocuğunuz için ya da kendiniz için de ortodonti tedavisi arayışı içindeyseniz, tedavi ile ilgili bir karar almadan önce tedavinin risklerini ve faydalarını karşılaştıracak bilgilere sahip olmanız önemlidir.

Diş ağrısı ve rahatsızlık

Tedavinize başladığınız ilk zamanlarda, ağzınız ortodonti araçlarına alışırken ve dişleriniz hareket etmeye başladığında hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık kişiden kişiye değişir ve acı eşiğinize ve seçtiğiniz tedaviye göre değişir.Dişlerinizdeki basınca bağlı olarak herhangi bir rahatsızlık hissederseniz reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.

Çizikler ve Aft

Ortodonti tedavinizin başlangıcında, özellikle diş teli gibi yerleştirilmiş araçlar kullanıyorsanız ağzınızın içinde küçük çizikler ve aftların oluşması normaldir.Bu genellikle ağzınız diş telinizin şekline alışıncaya kadar, sadece birkaç gün sürer. Ancak bu, başlangıç sürecinde ağzıızı korumak için kolay ve acil bir yöntem olan ortodontik mum kullanılarak kolaylıkla çözülebilir.

Diş eti enfeksiyonu

Ağız sağlığına dikkat edilmemesi gingivit ve diş eti çekilmesine neden olur, bu da dişlerinizin hareketini yavaşlatabilir. Bir ortodonti aracı kullanıyorsanız bu tedavinizin daha uzun süreceği anlamına gelebilir. Bazı durumlarda enfeksiyon, dişlerinizi destekleyen dokularda kalıcı hasara neden olabilir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğinizden emin olun ve diş eti enfeksiyonlarını önlemek için ortodontistinizin yönlendirmesini takip edin.

Demineralizasyon

Demineralizasyon, diş minesinin alt yüzeyinde meydana gelen mineral kaybıdır ve diş teli gibi sabit araçların uygulanması sırasında ortaya çıkabilir. Riski azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır, bunlar şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmak, günde iki kez florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalamak ve florürlü ağız gargarası ile her gün ağzınızı çalkalamak olarak sıralanabilir.

Diş köklerinin kısalması

Bazı hastaların diş kökleri tedavi sırasında kısalır. Bunun hangi hastalarda görüleceğini tahmin etmek neredeyse imkansızdır, ancak bazı kişiler buna daha yatkındır. Genel olarak, diş köklerinin kısalmasının önemli sonuçları yoktur ancak çok nadir durumlarda dişlerin dayanıklılığı için tehdit oluşturabilir.

Dişlerin canlılığı

Ortodonti tedavisi dişleri hareket ettirirken, tedaviden önce var olan travma ve çürüme gibi durumlar, ortodontik bir araç kullanırken kötüleşebilir. Tedavi sırasında dişlerin hareketi, dişlerin durumunu daha da kötüleştirebilir. Bu durum, çok nadir olarak dişlerin renginin bozulmasına ya da kanal tedavisine ihtiyaç duymasına sebep olabilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
WhatsApp ile Sor!