The world's most powerful website builder.

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği uygulamaları dişlerin ve gülüşün görüntüsünün daha iyi hale getirilmesine odaklanır. Diğer bir deyişle, geleneksel diş hekimliği uygulamaları tedavi edilmesi gereken problemlerle ilgilenirken, estetik diş hekimliği tercihe bağlı uygulamalar içerir.

Randevu Al
ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ
Estetik diş hekimliği uygulamaları dişlerin ve gülüşün görüntüsünün daha iyi hale getirilmesine odaklanır. Eğer dişleriniz lekelenmişse, renk değişikliğine uğramışsa, aşınmışsa, kırılmışsa, düzgün bir hizada değilse, şekil bozukluğuna sahipse ya da aralarında boşluklar varsa, modern estetik diş hekimliği uygulamaları size daha güzel bir gülüş kazandırabilir.
Gülüş Tasarımı

Göz önünde bulundurulan bileşenlerden bazıları, yüzünüzün görüntüsü, cilt tonunuz, saç renginiz, dişleriniz (renk, genişlik, şekil ve dişlerin gülüş sırasındaki görüntüsü), dişeti dokusu ve dudaklardır. Gülüş tasarımı uygulamaları birçok sebeple gerçekleştirilir ve hastaya özel olarak şekillendirilir.

Dental Laminateler

Dental laminateler, diş renkli porselen ya da kompozitten üretilen ve dişlerin dış yüzeyine yapıştırılan çok ince malzemelerdir. Aşınmış diş minesi, hizası bozuk dişler, dişler arasındaki boşluklar, dişlerde renk değişmesi ve diş kırılması gibi sorunların tedavisinde kullanılırlar.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, gülüşünüzü daha iyi hale getirmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Diş beyazlatma uygulamaları, diş hekiminiz tarafından bir saatlik seanslar halinde uygulanan ofis tipi diş beyazlatma ve evinizde kendiniz uygulayabileceğiniz ev tipi diş beyazlatma olarak ikiye ayrılır.

İlk Randevunuzda Neler Olacak?
 • Ağzınızın detaylı bir muayenesi ve geçmişte yaptırdığınız diş hekimliği işlemlerinin belirlenmesi
 • Ağız içi fotoğraf çekimi ve Röntgen
 • Üstteki ve alttaki dişlerinizin ölçülerinin çıkartılması (daha sonra bunlara dayanarak modeller oluşturulur)
 • Farklı prosedürlerin önce-sonra fotoğraflarını gösteren gülüş tasarımı kitaplarına bakılması
 • En çok hoşunuza gideni seçmek için farklı diş şekillerinin ve boyutlarının gözden geçirilmesi
 • Olağandışı anatomi: Dişinizin karmaşık kıvrılmış kökleri varsa ya da kökün açısı kuronun açısına uygun değilse bu, teşhisi etkileyebilir.
 • Bilgisayar monitöründe gülüşünüzün gözden geçirilmesi (bu aşamada nelerin değiştirilebileceğini ve hangi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz)
Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ
Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, bir ya da daha fazla estetik diş hekimliği prosedürüyle gülüşünüzün daha güzel hale getirilmesi işlemidir. Bu prosedürlerden bazıları: Dental laminateler, kompozit dolgu uygulamaları, implantlar ve diş beyazlatmadır. Göz önünde bulundurulan bileşenlerden bazıları, yüzün uzunluğu ve genişliği, burun ve çenenin yapısı, dudakların kalınlığı ve dudak köşeleri arası mesafe ve gülümseyince gözüken diş eti miktarıdır. Bu değerler ışığında dişler yüzdeki altın orana en yakın şekilde tasarlanır.

Gülüş tasarımı uygulamaları birçok sebeple gerçekleştirilir ve hastaya özel olarak şekillendirilir. Dişlerinizin gülüş sırasındaki görüntüsü hakkında sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyler neler? Diş hekiminizin gülüşünüzle alakalı olarak sizinle birlikte gözden geçireceği ve estetik diş hekimliği prosedürleriyle daha iyi hale getirilebilecek bileşenlerden bazıları şunlardır;

Amalgam (gümüş renkli) dolgular, diş rengindeki ve doğal görünümlü kompozit dolgularla değiştirilebilir. Diş beyazlatma ile lekelenmiş dişleriniz daha güzel hale getirilebilir. Diş rengi, porselen laminateler, kuronlar, köprüler, kompozit dolgu uygulamaları ve implantlar gibi prosedürlerin değerlendirilmesinde ve bu prosedürlerin özelleştirilmesinde önemli rol oynar.

Renk değişimine uğramış ya da koyu renkli dişler sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Parlak ve beyaz dişlerden oluşan düzgün şekilli bir gülüş ise size daha genç bir görüntü kazandırır. Diş beyazlatma ve porselen laminateler için renk kararı verilirken, yüz yapınız ve ten renginiz göz önünde bulundurulur. Diş hekiminiz size bir yandan daha parlak ve beyaz bir gülüş kazandırırken, diğer yandan doğal diş görüntüsünü kaybetmemek için en doğru tonun belirlenmesinde yardımcı olacaktır.


Çarpık, üst üste binen ya da aralarında boşluklar olan dişler, ortodonti ile düzleştirilip yeniden hizalandırılabilir. Dişlerin görüntüsü porselen laminateler ile daha güzel hale getirilebilir.

Eksik Dişler

Bir ya da daha fazla sayıda eksik dişiniz olması, çiğneme becerinizi etkilemenin ve diş çürüğü riskinizi yükseltmenin yanı sıra, gülüşünüzün görüntüsünü de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple eksik dişlerin tamamlanması ağız sağlığının ve yüz estetiğinin oldukça büyük önem arz eden bir parçasıdır. Eksik dişler, implantlar, köprüler veya kısmi hareketli protezler ile tamamlanabilir.

Uyum ve Denge

Uyumsuz ve kırık dişler dolgu uygulamalarıyla düzeltilebilir. Diş hekiminiz, hedeflenen sonuçlara göre sizinle birlikte bir tedavi planını oluşturacaktır. Tedavi planı estetik ve işlevsel anlamda gelişme sağlayacak birçok prosedürden oluşabilir. Planda yer alabilecek prosedürler, diş beyazlatma, kompozit dolgu uygulamaları, porselen laminateler, kuronlar ve dişeti estetiğidir.

ESTETİK GÜLÜŞ

GÜLÜŞ TASARIMININ ESTETİK BİLEŞENLERİ
Diş Uzunluğu

Uzun dişler genç bir görüntü sağlar. Eğer gülüşünüz sırasında dişetleriniz fazlaca görünüyorsa, diş hekiminiz dişeti estetiğiyle dişeti çizginizin yerini değiştirerek dişlerinizin daha uzun görünmesini sağlayabilir.

Gülüş Çizgisi

Gülüş çizgisi, üst dişlerinizin uçlarını, ağzınızın bir yanından diğer yanına doğru takip eden hayali bir çizgidir. Güldüğünüz sırada bu çizginin, alt dudağınızın oluşturduğu hatla aynı olması idealdir.

Dişlerin Orantısı

Çoğu insana göre güzel bir gülüşte merkezdeki iki diş baskın öğedir ve bu dişlerin genişlik/uzunluk oranı 4/5 olmalıdır. Bu orana göre genişlik ve uzunluk ayarlamaları yapılır.

Dişin Yüzey Dokusu

Diş hekiminiz, kuronlarınızı ya da porselen laminatelerinizi, daha feminen ya da daha maskülen bir görüntü oluşturmak için karakterize edebilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Dental Laminateler

Dental laminateler, diş renkli porselen ya da kompozitten üretilen ve dişlerin dış yüzeyine yapıştırılan çok ince malzemelerdir. Aşınmış diş minesi, hizası bozuk dişler, dişler arasındaki boşluklar, dişlerde renk değişmesi ve diş kırılması gibi sorunların tedavisinde kullanılırlar.

Dental laminateler; düzgün, hizalı ve biçimli dişler sağlayarak gülüş tasarımına yardımcı oldukları için estetik diş hekimliğinin kapsamına girerler. Ama aynı zamanda koruyucu özellik gösterirler ve daha zor tedavilere gerekliliği ortadan kaldırırlar. Dental laminateler için dişin doğal yapısından ya hiçbir aşındırma yapılması gerekmez, ya da çok az aşındırma gerekmektedir. Kuronlar için yapılması gereken aşındırmanın miktarı çok daha yüksektir.

Dental Laminate İle Çözülebilecek Sorunlar

Dişlerden hoşnutsuzluğa yol açan neden ne olursa olsun dental laminateler estetik diş hekimliğinin ilgi alanına giren sorunlarınızın hepsi ya da büyük bölümü için çözüm olabilir.

Aşınmış Diş Minesi

Diş minesi zamanla (gazlı içecek, çay, kahve, sigara veya belirli ilaçların tüketimi dolayısıyla) ya da genetik bir yatkınlıktan dolayı aşınabilir. Dental laminateler diş minesinin aşınmasından etkilenen gülüşleri düzeltmekte harika bir çözümdürler.

Yıpranma

İlerleyen yaşla birlikte, dişlerimiz doğal olarak yıpranmaya başlar. Yaş ilerledikçe, dişlerde kırılmalar, kopmalar ya da uyumsuzluk görülme ihtimali yükselmektedir. Dental laminateler sağlıklı, genç ve doğal diş görüntüsünü size geri kazandırabilirler.

Uyumsuz Dişler

Dişler arasındaki boyut farkları ya da yamuk dişler, dişlerin sıkılması/gıcırdatılmasından ve/veya yıpranmasından kaynaklanabilir. Bu durum, estetik problemlere yol açmanın yanı sıra, dişlerin düzgün şekilde kapanmasını da engelleyebilir..

Renk Değişimi

Dirençli diş lekelenmeleri, diş beyazlatma ile tamamen tedavi edilemeyebilir. Beyazlatmanın işe yaramadığı bu gibi durumlarda, dental laminateler bu probleme basit ve estetik bir çözüm sunmaktadırlar.

Kompozit laminate uygulamasında diş hekiminiz uygun renkteki kompozit malzemeyi dişinize uygular.

Prosedür

Öncelikle diş hekiminiz, dişin hazırlanması ve laminate’in yerleştirilmesi esnasında rahat olmanız için lokal anestezi uygular. Daha sonra dişiniz özel bir araç yardımıyla hafif miktarda aşındırılır. Bunun amacı laminate’in yerleştirileceği bölgeyi oluşturmaktır. Aşındırma işleminde kullanılan araç, dişin minimum şekilde ve incelikli olarak şekillendirilmesini sağlar.

Eğer kompozit laminate uygulaması yapılıyorsa, diş hekiminiz uygun renkteki kompozit malzemeyi dişinize uygular. Ardından kompoziti şekillendirir ve yüksek şiddetli ışık kullanarak sertleştirir. Laminate’i istenen şekle ve uzunluğa getirmek için ek kompozit katmanları uygulanabilir. Gerekli tüm kompozit yerleştirildikten sonra, laminate’iniz özel araçlarla parlatılır ve doğal bir görüntüye kavuşturulur.

Eğer porselen laminate uygulaması yapılıyorsa, diş hekiminiz hazırlanan dişinizin ölçüsünü çıkartır. Daha sonra bir diş laboratuvarında, çıkartılan ölçüye dayanarak size özel porselen laminateler profesyonel olarak üretilir. Bazı diş hekimlerinde, laminateleri ziyaretiniz sırasında üretebilen araçlar bulunmaktadır.

Randevu Al
Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, gülüşünüzü daha iyi hale getirmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Diş beyazlatma uygulamaları, diş hekiminiz tarafından bir saatlik seanslar halinde uygulanan ofis tipi diş beyazlatma ve evinizde kendiniz uygulayabileceğiniz ev tipi diş beyazlatma olarak ikiye ayrılır.

Dişlerde Renk Değişmesi

Çoğumuz hayatımıza, dişlerimizin porselen benzeri mine tabakası sayesinde, parıldayan beyaz dişlerle başlarız. Diş minesi, dişleri çiğneme, gıcırdatma, travma ve şekerden kaynaklanan asit saldırılarından koruyucu özelliktedir. Ancak yıllar geçtikçe diş minesi yıpranır ve daha saydam hale gelir. Bunun sonucunda dişlerin içerisinde bulunan dentin tabakasının sarı rengi görünür hale gelir.

Yiyecekleri çiğneme esnasında, dentin tabakasında bir değişiklik olmazken, dentinin dışında bulunan diş minesinde milyonlarca mikroskobik çatlak oluşur. Bu çatlaklar ve diş minesini oluşturan kristal yapıdaki parçacıklar arasındaki boşluklar zamanla yiyecek-içecek parçacıklarıyla dolarlar. Bunun sonucunda dişler cansız bir görüntüye sahip olur.

Diş beyazlatma bu boşluklara dolan parçacıkları temizler. İşlem sonrasında diş minesindeki çatlaklar açık hale gelir. Bu çatlakların bazıları kapanırken, diğerleri yeniden organik artıklarla dolar.

Sonuçların Korunması

Diş beyazlatma ile elde edilen sonuçların uzun ömürlü olması için diş hekiminiz;

• Ev tipi diş beyazlatma setleriyle devam etmenizi veya belirli aralıklarla (örneğin yılda 1 kez) işlemi tekrarlamak için gelmenizi,
• Koyu renkli gıdalardan ve içeceklerden, diş beyazlatma sonrasında en az 1 hafta boyunca uzak durmanızı,
• Koyu renkli içecekleri mümkün olduğunca pipetle içmenizi,
• Öğünlerden sonra ve yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı,

tavsiye edebilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Kısa zamanda ciddi ölçüde renk değişimi, ofis tipi diş beyazlatmanın başlıca faydasıdır. Ofis tipi diş beyazlatma prosedüründe, görece yüksek konsantrasyonlu bir peroksit jelin dikkatli bir şekilde uygulanması yer alır. Peroksit jeli genellikle dişlerin üzerinde 15-20 dakikalık seanslar halinde kalır ve toplam süre en fazla 1 saat olur. Ciddi düzeyde dirençli lekeleri olan kişilere, 1 ya da daha fazla ek uygulama için yeniden gelmeleri ya da ev-tipi diş beyazlatma setiyle devam etmeleri tavsiye edilebilir.

Doktordan Dinleyin
Ev Tipi Diş Beyazlatma Setleri

Birçok diş hekimi bu setlerin en iyi sonucu uzun dönemli kullanımla sağladığını düşünmektedirler. Bu setlerde kullanımı kolay düşük konsantrasyonlu bir peroksit jeli bulunur. Jel dişlerin üzerinde 1 saat ya da daha uzun süre (bazen gece boyunca) kalmalıdır. Peroksit konsantrasyonu ne kadar düşükse, jel o kadar uzun süre boyunca güvenle dişlerin üzerinde kalabilir. Jel, gece plaklarına benzeyen, sizin için özel olarak hazırlanmış araçlar ile dişlere uygulanır.

Doktordan Dinleyin
Kompozit Uygulamaları

Kompozit uygulamaları, diş rengindeki kompozit malzemenin, çürümüş, kırılmış, renk değişimine uğramış dişleri onarmak ve dişlerin daha uzun görünmesini sağlamak için kullanıldığı prosedürlerdir. Kompozit malzeme ayrıca diş dolgusunda, amalgama estetik bir alternatiftir. Kompozit uygulamaları tek bir seansta gerçekleştirilebilir.

Kompozit uygulamaları en kolay ve en düşük maliyetli estetik diş hekimliği uygulamaları arasındadır. Kompozit uygulamalarında kullanılan kompozit malzeme çevredeki dişlere uyum sağlayacak şekilde şekillendirilebilir ve parlatılabilir. Ayrıca dişler arasındaki boşlukları kapatmak, dişleri daha uzun görünecek hale getirmek ya da dişin şeklini veya rengini değiştirmek için kullanılabilir.

Bazen kompozit malzeme, amalgam dolgulara estetik bir alternatif olarak veya dişeti çekilmesi yüzünden açığa çıkan diş köklerini korumak için kullanılır.

Eğer uygulama birden fazla dişinize yapılacaksa, daha uzun süreli bir randevu almanız ya da diş hekiminizi yeniden ziyaret etmeniz gerekebilir.

Prosedür

İlk adım, tedaviyle ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi görüşmek için diş hekiminizden bir randevu almanızdır. Diş hekiminiz dişinizin rengine en yakın kompozit malzemeyi belirlemek bir ton rehberi kullanacaktır.

Renk seçimi yapıldıktan sonra, diş hekiminiz dişinizin yüzeyini sertleştirmek amacıyla hafif bir işlemden geçirecektir. Dişiniz daha sonra kompozit malzemenin yapışmasını kolaylaştıran bir sıvıyla hafifçe kaplanacaktır.

Dişiniz hazır olduğunda, diş hekiminiz diş rengindeki kompozit malzemeyi dişinizin üzerine uygular. Kompozit malzeme doğru şekle ulaşana kadar işlemden geçilir. Daha sonra ultraviyole ışıkla veya lazerle sertleştirilir.

Kompozit malzeme, sertleştikten sonra, diş hekiminiz tarafından bir miktar daha şekillendirilir ve parlatılır. Böylece diş yüzeyinin geri kalan kısmıyla uyumlu parlaklığa ulaşır. Prosedür genellikle 30-60 dakika içerisinde tamamlanır. Eğer uygulama birden fazla dişinize yapılacaksa, daha uzun süreli bir randevu almanız ya da diş hekiminizi yeniden ziyaret etmeniz gerekebilir.

Randevu Al
Kuronlar

Kuronlar, dişlere normal şekillerini ve görüntülerini geri kazandırmak için dişlerin üzerini kaplayan protezlerdir. Şekil bozukluğu olan veya ciddi ölçüde renk değişimine uğramış dişleri kaplamak için kullanılabilirler. Kuron protezler, estetik diş hekimliğindeki en uzun ömürlü ama aynı zamanda gerçekleştirilmesi en uzun süren uygulamadır. Kuronlar şu malzemelerden üretebilirler:

 • Metal
 • Zirkonya
 • Porselen
 • Porselen-zirkonya karışımı
 • Porselen-metal karışımı
Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
WhatsApp ile Sor!