The world's most powerful website builder.

Endodonti Kanal Tedavisi

Diş hekiminiz, zarar görmüş dişinizi tedavi etmek için endodonti tedavisi, diğer bir deyişle kanal tedavisi önerirse endişelenmenize hiç gerek yok. Her yıl milyonlarca diş bu şekilde tedavi edilir, bu yöntem acıyı giderip dişleri tekrar sağlığına kavuşturur.

Randevu Al
KANAL TEDAVİSİ
Tedavi sonrasında hemen gülümsemeye, ısırmaya ve kolaylıkla çiğnemeye döneceksiniz.
Acısız Tedavi

Modern endodonti tedavisi eski yöntemlere hiç benzemez. Rutin dolgulara çok benzer ve dişin durumuna ve kişisel koşullara bağlı olarak genellikle bir ya da iki randevuda tamamlanabilir. Kanal tedavisi, acısızdır ve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Tedavi sonrasında hemen gülümsemeye, ısırmaya ve kolaylıkla çiğnemeye döneceksiniz.

Hasarlı Dişlerinizi Kurtarır

Kanal tedavisi ile çok büyük iltihapa sahip değilse hasar görmüş çoğu diş tedavi edilebilir. Endodonti tedavilerindeki gelişmeler, birkaç sene önce kaybedilecek olan dişlerin kurtarılmasını sağlamaktadır. Endodonti tedavisinin etkili olmadığı durumlarda dişi kurtarmak için kök ucu rezeksiyonu dediğimiz endodontik ameliyatlar değerlendirilebilir.

Estetik Görüntü Değişmez

Doğru yapılmış kanal tedavisi dişin renginde ve formunda değişikliğe sebep olmaz. Tedavi edilen diş ön bölgede olsa bile hastalarımız rahatça gülüp konuşabilirler. Fazla madde kaybına uğramış bir dişi kanal tedavisi ile kurtarmak, implanta göre daha ekonomik ve basit bir tedavi seçeneğidir. Başarılı bir kanal tedavisi esetetik ve fonksiyon olarak uzun yıllar kullanılabilir.

Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

İstediğiniz Gibi Yiyin

Kurtarılan dişleriniz yeme alışkanlıklarınızın devamlılığını sağlayabilir

Doğal Gülüşünüzü Koruyun

Ölü bile olsa dişlerinizi koruyalım, güzel gülüşünüz asla bozulmasın

Enfeksiyona Engel Olun

İltihaplı bir dişteki mikroorganizmalar yutularak sağlınızı tehdit etmesin

Sağlığınız Kalıcı Olsun

Kanal tedavisi uygulanan dişlerin çoğu iyi tedaviyle ömür boyu sağlıklı kalabilir

Kanal Tedavisini Ertelemeyin

01

Risk Almayın

Diş hekiminiz kanal tedavisi görme ihtiyacınız olduğunu belirler belirlemez tedaviyi bir an önce olmanız önerilir, zaman içinde hasar artabilir ve komplikasyonlara sebep olabilir.

02

Mutlu Olacaksınız

Kanal tedavisi başta korkutucu olabilir ama korkunuzu yendikten sonra ve diş hekiminiz dişinizi tedavi ettikten sonra buna değdiğini göreceksiniz, çünkü tedaviden sonra çok daha iyi hissedeceksiniz.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Neden Kanal Tedavisine İhtiyaç Duyulur?

Endodonti tedavisi, kök kanalının içindeki yumuşak doku olan pulpa dokusu iltihaplandığında gereklidir. İltihap, örneğin dişte derin çürükler, çatlaklar, kırıklar, diş üzerinde tekrarlanan tedaviler, eskimiş kaplamalar gibi birçok sebepten oluşabilir. Buna ek olarak, dişte görünür bir yaralanma, çatlama ve kuronlar gibi birçok sebepten oluşabilir. Buna ek olarak, dişte görünür bir yaralanma, çatlama ve kırılma olmasa da dişe gelen travmalar sinir dokusunda hasara sebep olabilir. Sinir iltihabı tedavi edilmezse ağrıya ya da apseye sebep olabilir.

Kanal tedavisi ihtiyacının birçok klinik sebebi vardır aynı zamanda doğal dişi kurtarmanın akıllıca bir seçim olduğunu gösteren sayısız pratik sebepleri de vardır. Endodonti tedavisi doğal gülüşünüzü korumanıza ve istediğiniz yiyecekleri yemenize yardımcı olmanın yanı sıra sürekli diş tedavisi görme ihtiyacınızı sınırlar. Kanal tedavisi uygulanan dişlerin çoğu iyi tedaviyle ömür boyu sağlıklı kalabilir.

Diliniz, diş etleriniz ve dişleriniz tamamen uyuşturulacağından hiçbir şey hissetmeyeceksiniz
Erken teşhis birçok problemi önler

Kanal Tedavisinden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kanal tedavisi dişin tek köklü veya çok köklü olmasına bağlı olarak 30 - 60 dakika arasında tamamlanmaktadır. Eğer tedavi edilen diş iltihaplı değil ise tedavi tek seansta tamamlanabilir. Fakat tedavi edilecek dişin kökünün ucunda apse varsa kanal tedavisi iki ya da üç seans sürebilir. Bu seanslar esnasında dişin kanallarına çok kuvvetli antibakteriyel ilaçlar konularak apsenin tedavisi beklenir.

Mümkün olduğunca rahat olmanız için diş hekiminiz tedavi sırasında bölgesel anestezi uygulayacaktır, bu nedenle bir şey hissetmeyeceksiniz. Diş hekiminiz, jöle kıvamında bir madde kullanarak diş etlerinizi uyuşturur. Daha sonra bölgesel bir anestesi tedavi edilecek bölgeye uygulanır ve cildi, dili, diş etlerini ve dişleri tamamen uyuşturur. Diş hekiminiz tedaviyi uygularken röntgenlerden yardım alır.

Özel enstrümanlar kullanılarak dişin içindeki pulpa çıkarılır. Bu işlemden sonra diş hekiminiz dişin iç bölgesini uygun olan dolguyla dolduracaktır. Kurona da ihtiyaç duyuyorsanız, çürük temizlendikten sonra diş hekiminiz dişin ölçüsünü alır, daha sonra dişinize uygun bir porselen kuron dişinize yerleştirilir. Bu kuron yerleştirilene kadar geçici bir kuron uygulanabilir.

Randevu Al

PÜF NOKTALARI

DİŞ HEKİMİNİZE SORUN

Dişteki canlı dokuyu nasıl çıkarmayı planlıyorsunuz?

Dişin içindeki tüm canlı dokuyu çıkarmanın ve dişin ana kanalının tamamen temizlenmesinin kanal tedavisinde çok büyük önemi vardır. Eksik temizlenmiş ve eksik doldurulmuş kök kanalları ilerleyen yıllarda dişin kökünde apse oluşumuna ve hatta dişin kaybına sebep olabilir.

Diş kanallarını nasıl steril etmeyi planlıyorsunuz?

Kanalı sterilize etmek için kullanılan sodyumhipoklorit, klorheksidin, edta gibi solüsyonlar ve lazer kullanılmasının sterilizasyon seviyesini iyileştirdiği hakkında birçok çalışmalar bulunmaktadır. Diş hekiminize, prosedürde bunları kullanıp kullanmayacağını sorun.

Kanal dolgusunda neler kullanılır? Önemli noktalar nelerdir?

Başarılı bir kanal tedavisi, kanalın kök ucuna kadar tamamen temizlenip doldurulmasına bağlıdır. Kanal sistemi tüm bakterilerden arındırıldıktan sonra yeniden enfeksiyon oluşmasını önlemek için özel dolgu materyalleri ile hermetik bir şekilde doldurulur.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Kanal Tedavisinin Önerilmediği Durumlar
 • Yetersiz erişim: Kanallara erişmek için kullanılan araçların alana ihtiyacı vardır, ağzınız çok küçükse ya da çok az miktarda açılıyorsa bu tedavi mümkün olmayabilir.
 • Genel sağlık problemleri: Hasta fiziksel ve zihinsel olarak tedaviyi anlayıp kabul edemiyorsa ya da uzun süre kıpırdamadan duramıyorsa, uygun olmayabilir.
 • Yenilenemeyecek diş: Çürüme dişi destekleyen kemik seviyesinin de altına kadar uzanıyorsa dişin çekilmesi daha iyi bir seçenek olabilir.
 • Zayıf kemik ve diş eti desteği: Dişi destekleyen çevre dokularda aşırı yıkım olduğunda.
 • Dişin karşısında bir diş olmaması: Dişle birleşerek çiğnemeyi sağlayan başka bir diş yoksa dişi çektirmek değerlendirilebilir.
 • Olağandışı anatomi: Dişinizin karmaşık kıvrılmış kökleri varsa bu tedaviyi etkileyebilir.
 • Kök çatlakları: Kök çatlakları bakteri oluşumuna sebep olur, bu da kök kanalının yeniden iltihaplanmasına sebep olabilir.
Kanal Tedavisi Aşamaları

Başarı oranı 95%'in üzerinde olan kanal tedavisi uygulamasının aşamalarını aşağıda sıraladık.

01

Anestezi

Uzman, tedavinin uygulanacağı dişin etrafındaki diş etine küçük bir miktar uyuşturucu ilaç uygular. İlacın etkisi görülmeye başladığında, diş etlerinize bölgesel anestezi enjekte edilir.

02

Pulpanın çıkarılması

Dişiniz uyuşukken, diş hekiminiz ya da kanal tedavisi uzmanınız dişinizin çürük olan yada hasar görmüş olan kısımlarını temizleyecektir. Hekiminiz, özel araçlar kullanarak dikkatlice pulpayı çıkaracaktır.

03

Antibiyotikler

Hekiminiz pulpayı çıkardıktan sonra bölgede enfeksiyonun giderildiğinden emin olmak ve yeniden enfeksiyon oluşumunu engellemek için bölgeyi topikal antibiyotikle kaplayabilir. Aynı zamanda ağızdan alınan antibiyotik kullanmanızı da önerebilir.

04

Dolgu

Dişin sinirleri çıkarıldıktan ve kök kanalları temizlendikten sonra kök kanallarının doldurulması sonra da çiğneme görevini yerine getirecek esas dolgunun yerleştirilmesi gerekecektir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.

OPERASYONUN DETAYLARI

KANAL TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?
1. Hazırlığın yapılması

Diş hekiminiz dişinizi inceleyip röntgenine bakar, daha sonra lokal anestezi uygular. Diş uyuştuktan sonra, diş hekiminiz dişinizi prosedür sırasında izole etmek, temiz tutmak ve tükürüğü dişten uzak tutmak için bölgeye diş izolasyon lastiği adı verilen küçük bir koruyucu yerleştirir.

2. Dişin açılması

Diş hekimi çürüğü temizleyip dişinizi açtıktan sonra kanal girişlerini bulup erişmeli ve pulpa bütünüyle alınmalıdır. Tedavinin başarılı olması için tüm kanalları bulmak çok önemlidir, çünkü ancak bu şekilde bakteriler alınabilir. Bu arama sırasında mikroskop yardımıyla optik büyütmeden yardım alınabilir.

3. Kanal uzunluğunun belirlenmesi

En iyi temizlik için kanalın uzunluğu doğru olarak belirlenmelidir. Geleneksel röntgen görüntülenmesine ek olarak modern bilgisayar destekli elektrikli araçlar, röntgenlerin sağlayamadığı hassasiyetle kanal uzunluğunu belirleyebilir. İdeal temizliğin sağlanması için kaydedilmiş önemli bir teknolojik gelişmedir.

4. Kök kanallarının temizlenmesi

Kanalların uzunluğu belirlendikten sonra ya çok ince el araçlarıyla, ya da nikel/titanyum alaşımından yapılan çok esnek dönen araçlar kullanılarak temizlenir.

5. Kök kanallarının dezenfekte edilmesi

Kanal hazırlığı süresince ve sonrasında kök kanalları, dezenfektan solüsyonlarla iyice temizlenecektir. Bu solüsyonların verimliliği, ultrason aktivasyonu ile arttırılabilir.

6. Kanalların doldurulması

Doğal ve elastik bir materyal olan gutta percha, bir yapıştırıcı ile birlikte kullanılarak kanallar doldurulur. Ardından dişin kuron bölgesindeki açıklığı stabil ve yoğun dolgu ile kapatılır.

Kök kanalı tedavisinden sonra ne olur?

Kök kanalı tedaviniz bittikten sonra sizi nelerin beklediğini ve ne yapmanız gerektiğini bilmeniz iyileşme sürecinizi kolaylaştırır. Tedavinizin ardından diş hekiminiz, iyileşme sürecinde dişlerinizin bakımını nasıl yapmanız gerektiğini size anlatacaktır. Dişlerinizin bakımında bu rehbere uymak, geçici dolgu ya da kaplama uygulandıysa özellikle önemlidir. Bazı hastalar kanal tedavisinden sonra ağrı ve hatta şişme yaşayabilir.

Tedavinizden hemen sonra yemek yemek için ağzınızdaki uyuşukluğun geçmesini bekleyin, aksi takdirde yanaklarınızı ya da dilinizi ısırabilirsiniz. Dişinizin tedavisi diş hekiminiz tarafından tamamlanmadan o dişle ısırmayın. Ağzınızı temiz tutmak ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için günlük olarak dişinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı unutmayın.

Tedavi sonrası bakım

Kök kanal tedaviniz tamamlanmasına rağmen dişinizin hala tamamen tedavi edilmiş olmadığını unutmamalısınız. Tedaviniz tamamlanana kadar yapacağınız bakım ve alacağınız önlemler hem tedavinin hem de kök kanalının yeni tamamlanmış tedavisinin nihai sonucu üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Prosedür sırasında ağzınızın uyuşturulması için uygulanan ilacın etkisi geçtikçe bölgede birkaç gün sürecek olan hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu iyileşme sürecinde çeneniz prosedür boyunca uzun süre açık durduğu için ağrıyabilir. Bu geçici semptomlar genellikle reçetesiz satılan ilaçlarla ortadan kaldırılabilir, ancak doktorunuz daha güçlü ilaçlar kullanmanızı da önerebilir. İlaçlarınızı kullanırken doktorunuzun önerdiği yöntemleri ilaçları kullanmanız çok önemlidir.

Kanal tedaviniz sırasında ağrınız olacak mı?

Bu tedavi sonrasında ağrı hissetmeniz olasıdır.Genellikle hastaların yaklaşık %40’ı, endodonti tedavilerinden sonra rahatsızlık hissettiklerini belirtmektedir. Tabii ki bu oran, hafif ağrılardan ciddi ağrılara kadar her çeşit ağrı dahil edilerek oluşturulmuştur. Ağrının yanı sıra şişlik de görülebilen bir durumdur. Kanal tedavisi uygulaması bitmiş olsa da dişinizin hemen tamamen eski haline gelmediğini hatırlamalısınız. Özellikle ısırma ve çiğneme kuvvetlerinde yeni tamamlanmış kanal tedavilerinde hafif bir hassasiyet olması normaldir.

Endodonti tedavisi sonrasında özel bakım ya da ek tedavi gerekecek mi?

Dişiniz, diş hekiminiz tarafından tamamen tedavi edilene kadar çiğnememeli ve ısırmamalısınız. Tamamlanmayan diş çatlamaya meyillidir, bu nedenle en kısa zamanda bütünüyle tedavi için diş hekiminize görünmelisiniz. Bunun dışında, ihtiyacınız olan tek şey, diş fırçalama, diş ipi kullanma, düzenli kontrol ve temizlik dahil olmak üzere ağız sağlığına dikkat etmektir.

Endodonti ile tedavi edilen çoğu diş diğer doğal dişler kadar dayanıklı olur. Bazı durumlarda kanal tedavisi uygulanan diş iyileşmez ve ağrı devam edebilir. İnatçı enfeksiyon varlığı, köklerin çok eğri olması, kanalların tıkalı olması gibi özel durumlarda tedaviden sonuç alınamayabilir. Bu tip vakalarda endodontik tedaviye ek olarak endodontik cerrahi yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir.

Tedavi Sonrası Şu Durumlarda Hekiminizle İletişime Geçin
 • Birkaç günden uzun süren şiddetli ağrı ya da baskı
 • Ağzınızın içinde ya da dışında görülebilir şişme
 • İlaçlara karşı alerjik bir reaksiyon (kızarıklık, kaşınma ya da ürtiker)
 • Isırırken eşitlik hissetmemeniz
 • Eğer yerleştirildiyse, geçici kuron ya da dolgunun çıkması (ince bir tabakanın çıkması normaldir)
 • Tedavi öncesi yaşadığınız semptomların geri dönmesi
Randevu Al
Kanal Tedavisinin Alternatifleri

Dişteki sinir iyileşemeyecek derecede etkilendiyse ya da öldüyse sadece üç seçeneğiniz vardır: hiçbir şey yapmamak, dişi çektirmek, kanal tedavisi olmak.

Hiçbir şey yapmamak

Dişiniz sorunlara sebep olmuyorsa, yani dişinizdeki sorun tesadüfen bir röntgenle belirlendiyse, dişinizi olduğu gibi bırakmayı tercih edebilirsiniz. Yıllardır bir sorun çıkmadıysa bu tercihi yapmanız anlaşılabilir. Ancak, vücudunuzda herhangi bir enfeksiyonu olduğu gibi bırakmak çok da akıllıca değildir, ve ileride bir gün ağrı ve akut apse oluşabilir. Bunun ne zaman olabileceğini söylemek ne yazık ki mümkün değildir, ama bu sizin kararınızdır. Ağrınız varsa ve tedavi olmamayı seçerseniz ağrınızın daha sık ve şiddetli olması olasıdır. Bu durum oluşursa aşağıdaki seçeneklerin birini tercih etmeniz gerekecektir.

Bazen sinir ölürken ağrı çok olabilir, sonra aniden ortadan kalkabilir. Bu durumda irreversiblepulpitis oluşmuş olabilir. İrreversiblepulpitis, sinirin içindeki şişme dişe gelen kanı durdurabilecek düzeyde olduğunda ve sinir öldüğünde ağrı geçene kadar ağrılıdır. Bu bir süre sakin kalabilir, ama sonra yukarıdaki sürecin bir benzeri tekrar başlayabilir.

Dişi çektirmek

Dişi çektirmenin önerildiği ya da kanal tedavisi yapılmasının mümkün olmadığı bazı durumlar vardır. Bu durumlar aşağıda detaylı olarak anlatılacaktır. Diş çekilmesinin bir dizi olumsuz sonucu vardır, bu sonuçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Estetik problemler – Bu kişisel ve size bağlı bir durumdur ama ön dişlerinizin olduğu yerde bir boşluk oluşması, ağzınızın arkasında bir boşluk oluşmasından çok daha farklıdır.
 • Konuşma problemleri (oldukça nadir)
 • Diş eti rahatsızlıklarının kötüleşmesi – kalan dişleriniz artık daha fazla basınca maruz kaldığı ya da diş hareketi daha zor temizlenen alanlar yarattığı için
 • Çiğneme ile ilgili problemler
 • Köklerin hassasiyeti –Dişin çekildiği bölgedeki kemik küçülürken boşluğun yanındaki dişlere bağlı olarak oluşur
 • Diş hareketi - Boşluğun yanındaki dişler içeri doğru eğilebilir, bir raftan kitap aldığınızda kalan kitapların eğilmesi gibi.
 • Diş Hareketi - Boşluğa karşılık gelen dişler uzayabilir. Bu durumda karşıt dişlerin kaybına kadar varan problemler görülebilir.

Tüm bu sonuçlar değişen oranlarda oluşurken, diş çektirmeyi ve boşluğu doldurmamayı tercih eden hastaların çoğu, yeni ağızlarına fazla zorlanmamdan alışabilirler. Diş hareketi genellikle diş çekildikten sonra oluşur. Uzun süre bu konuyla ilgilenmezseniz, mevcut boşluk daralarak bu bölgeye yapılacak restorasyonların hazırlanmasını zorlaştırabilir.

Diş çektirmek ağrıdan kurtulmanız için en ucuz, en hızlı ve en basit seçenektir, ancak dişinizi çektirdikten sonra bırakacağı boşluğu doldurmayı düşünüyorsanız bu çözüm bu kadar kolay olmaz. Dişi yenilemek için köprü ya da implant yapmanın ücreti kanal tedavisi ücretinden her zaman daha fazla olacaktır, bu yüzden amacınız yenilemeyse dişin teşhisine bağlı olarak kanal tedavisi yaptırmanız ve dişinizi korumanız daha iyidir. Hiçbir şey yapmamak ve diş çektirmenin yanı sıra kanal tedavisinin alternatifleri implant, köprü ve çıkarılabilen protezlerdir. Bu yöntemler, çiğneme fonksiyonunun değişmemesini ve yandaki dişlerin hareket etmemesini sağlar.

KANAL TEDAVİSİNİN BAŞARI ORANI
Kanal tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir, prosedürün başarı oranı %95’ten fazladır. Kanal tedavisi ile iyileştirilen dişlerin çoğu ömür boyu sağlıklı kalabilirler. Aynı zamanda, kanal tedavisi sürecinin son aşaması kaplama ya da dolgu gibi yenileyici bir uygulamanın yapılması olduğu için kanal tedavisinin yapıldığı dışarıdan belli olmaz.
Kanal Tedavisinin Komplikasyonları
 • Bir dişte tahmin edilenden daha fazla kanal olması (ve kanallardan birinin temizlenmemiş olması)
 • Dişin kökünde teşhis edilmeyen bir çatlağın olması
 • Bakterinin dişin iç bölgelerine geçip bölgeyi tekrar sarmasına sebep olan hatalı ya da yetersiz kanal temizlenmesi
 • Baş ve boyun yapısındaki boyut, şekil, simetri farklılıkları ya da işlevsel farklılıklar kayıt altına alınmalıdır.
 • Bazen yeniden yapılan tedavi başarılı olabilir, ama bazı durumlarda da dişi kurtarmak için endodontikcerrahi uygulanmalıdır.
Doktora Sor
Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
WhatsApp ile Sor!