The world's most powerful website builder.

Diş Protezleri

Kaybettiğiniz dişlerinizin yerleri boş kalmasın. Diş protezleri en sevdiğiniz yemekleri güvenle yemenizi, özgürce gülmenizi sağlar.

Randevu Al
DİŞ PROTEZLERİ
Diş protezleri, hasarlı dişlerin onarımında kullanılırlar veya kaybedilen dişlerin yerini alırlar. Aşınmış, hasar görmüş veya çürümüş dişlerin onarımı, kuron protezler, dolgu ve diğer onarıcı tedavi yöntemleri ile gerçekleştirilir. Diş kaybı durumunda, implantlar, köprüler veya hareketli protezler kullanılabilir.
Kuron Protezler

Kuron, ciddi düzeyde hasar görmüş veya çürümüş dişlerin üzerini kaplayan, diş şekilli bir protezdir.Kuronlar birçok farklı sebeple kullanılabilirler. Genellikle kırılmış veya çürüme kaynaklı olarak ciddi düzeyde hasar görmüş dişlerin tedavisinde tercih edilirler.

Köprü Protezler

Köprü protezler bir ya da daha fazla eksik dişten kaynaklanan boşlukları kapatmak için kullanılırlar. İki veya daha fazla kuronlar köprü ile birbirine bağlanır, Kuronların arasındaysa protez dişler bulunur ve köprüler implantlarla da yerlerine sabitlenebilirler.

Hareketli Protezler

Hareketli protezler, kaybedilen dişler ve çevrelerindeki dokuların yerini alan, çıkartıp takılabilen protezlerdir. İki tür hareketli protez vardır, tam protezler ve kısmi protezler. Tam protezler, hiç diş bulunmadığında, kısmi protezler ise bazı doğal dişler hala mevcutsa kullanılırlar.

Tek Seansta 9 Dişi Çekilip 8 İmplant Uygulanan Hasta

Doğal Görünüm

Gerçek dişlerinize çok yakın, doğal görünümlüdürler.

Estetik

Gülüşünüzdeki güveni geri kazandırırlar.

Uyum

İnsan vücudu ile %100 uyumludurlar, alerji yapmazlar.

Kolaylık

Takılıp çıkarılabilir olmaları temizlikte kolaylık sağlar.

Protezlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

01

Tabletler

Su içine atılarak kullanılan tabletler protez bakımı için uygun araçlardır.

02

Fırçalamak

Protezlerdeki besin artıkları ve plağın temizlenmesi için her gün fırçalanması önerilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
Kuron Protezler

Kuron, ciddi düzeyde hasar görmüş veya çürümüş dişlerin üzerini kaplayan, diş şekilli bir protezdir.

Kuronlar birçok farklı sebeple kullanılabilirler. Genellikle kırılmış veya çürüme kaynaklı olarak ciddi düzeyde hasar görmüş dişlerin tedavisinde tercih edilirler. Böyle durumlarda, dolgu dişteki kaybı yeterince karşılayamaz ya da dişi yeterince güçlü yapamaz. Kuron, çatlamış bir dişin parçalarını bir arada tutabilir. Kuronlar köprüleri yerinde tutmak için de kullanılabilirler. Kuronlar ayrıca görüntüyü güzelleştirmek için estetik amaçla da kullanılabilirler. Estetik amaçlı kullanımda, kuronlar şekil bozukluğu olan veya ciddi düzeyde renk değişikliğine uğrayan dişlerin üzerini kaplayabilirler.

Kuronlar önceden hazırlanabilirler veya hasta için özel olarak laboratuvarda üretilebilirler. Önceden hazırlanan kuronlar plastikten ya da paslanmaz çelikten üretilirler. Laboratuvarda kalıcı bir kuron yapılana kadar geçici bir çözüm olarak da kullanılabilirler.
Kuronlar şu malzemelerden üretilebilirler:

• Metal
• Zirkonya
• Porselen-metal karışımı
• Porselen zirkonya karışımı
• Porselen

Metal ve porselen-metal karışımı kuronlar, ağzın arka kısmındaki dişler için, porselen kuronlardan daha iyi bir seçenektirler. Porselen ve porselen-metal karışımı kuronlar ise dişlerinizle aynı renktedirler. Normal bir diş gibi görünürler. Tüm kuron çeşitlerinin avantajları ve dezavantajları vardır. Sizin için hangisinin en uygun olduğuna karar verilirken, dişlerinizin kapanma şekli ve diş sıkma probleminiz olup olmaması göz önünde bulundurulur. Son kararı ise siz ve diş hekiminiz verirsiniz. Kuronlar genellikle en az 7 yıl boyunca kullanılabilirler. Birçok durumda çok daha uzun süre (40 yıla kadar) boyunca kullanılabilirler. Bazen kuronda herhangi bir sorun ortaya çıkmadığı halde, kuronun altındaki dişte çürüme olabilir. Bu sebeple diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi ağız hijyeni alışkanlıkları, kuronun kullanım ömrünü artırmanıza yardımcı olur.

Kanal tedavisi gören dişte çok fazla madde kaybı varsa dişin porselen bir kuron ile kaplanması dişin çiğneme kuvvetlerine karşı direncini artırır.
Erken teşhis birçok problemi önler

Prosedür

Kurona ihtiyacı olan herkesin kanal tedavisi yaptırması gerekmez. Eğer çürük derinse ve dişin içerisindeki yumuşak dokuya (sinirlerin bulunduğu doku) ulaşıyorsa, kanal tedavisi yapılması gerekmektedir.

Eğer dişin geride yeterli bir kısmı kalmamışsa, kuronu yerleştirmeden önce diş hekiminizin kuronu destekleyecek bir temel oluşturması gerekebilir. Bu işlem, dişin büyük kısmı çürümüşse, hasar görmüşse veya kaybedilmişse gerekmektedir.

Kuronu yerleştirmeden önce diş hekiminiz kurona yer hazırlamak için dişinizi bir miktar aşındıracaktır. Tamamı metalden veya zirkonyumdan oluşan bir kuron yerleştirilecekse, yapılması gereken aşındırma miktarı daha azdır. Çünkü metal ve zirkonyum kuronlar, porselen-metal karışımı ve zirkonyum porselen kuronlardan daha ince hazırlanabilirler.

Aşındırma işlemi tamamlandıktan sonra kalıcı bir kuron hazırlamanın 2 yolu vardır. Çoğu kuron diş hekiminize 2 kez ziyaret gerektirir. İlk ziyaretinizde geçici bir kuron yerleştirilir ve kalıcı kuronunuz hazırlanana kadar bu geçici kuronu kullanırsınız. Öte yandan bazı diş hekimlerinde tek ziyarette kuron hazırlayan bir makine bulunmaktadır.

Randevu Al

01

Dişin Hazırlanması

Kuronu yerleştirmeden önce diş hekiminiz kurona yer hazırlamak için dişinizi bir miktar aşındıracaktır. Tamamı metalden oluşan bir kuron yerleştirilecekse, porselen kuronlara göre daha ince oldukları için, yapılması gereken aşındırma miktarı daha azdır.

02

Ölçü Safhası

Geleneksel yöntemde, diş hekiminiz öncelikle bir iplik parçası kullanarak diş etinizle dişiniz arasında bir boşluk oluşturur. Diş hekiminiz daha sonra kauçuk benzeri bir malzeme kullanarak dişinizin ölçüsünü çıkartır.

03

Geçici Kuron

Diş hekiminiz, kuronun yerleştirileceği dişin üstündeki veya altındaki dişin de ölçüsünü çıkartır. Bunun amacı, kuronunuzun ağzınızın normal kapanma şekline uyum sağladığından emin olmaktır.Kalıcı kuronunuz üretilene kadar kullanmanız için dişinize geçici bir kuron yerleştirilir.

04

Kalıcı Kuron

İkinci ziyaretinizde, diş hekiminiz geçici kuronu çıkartır ve kalıcı kuronu dener. Bazen kuronların yerleştirilmeden önce bir miktar daha işlemden geçirilmesi gerekir. Kuron hazır olduğunda, dişinize kalıcı yapıştırıcı malzemeyle yerleştirilir.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.

Prosedür Sonrası

Kuron yerleştirildikten sonra, genelde herhangi bir rahatsızlık ya da hassasiyet problemi yaşanmaz. Ancak dişinize kanal tedavisi uygulanmadıysa, dişinizde hala sinirler var demektir. Bu sebeple soğuğa karşı geçici bir hassasiyet yaşayabilirsiniz. Eğer çiğneme esnasında herhangi bir ağrıya da hassasiyet yaşıyorsanız, diş hekiminizle iletişime geçin. Bu genellikle kuronun çok yüksek olduğunu gösterir. Ağzınızı kapattığınızda, üstteki ya da alttaki diş öncelikle kuronla temas eder. Bu durumda kuronun ayarlanması gerekir. Bu basit bir işlemdir.

Üzerine kuron yerleştirilen diş, dişeti çizgisi haricinde çürümeye uğramaz. Eğer diş çürüğü riskiniz yüksekse, diş hekiminiz size her gece kullanmanız için yüksek florürlü bir jel yazabilir. Kuron sizi dişeti hastalığına karşı korumaz. Kuron uygulamasından sonra bile günde iki kez dişlerinizi fırçalamaya ve bir kez diş ipi kullanmaya devam etmelisiniz.

Kuronların, özellikle de tamamı porselenden üretilenlerin, bir parçası kırılıp kopabilir. Bu bazen ağız içerisinde düzeltilebilir. Diş hekiminiz porseleni özel bir malzemeyle aşındırır ve kompozit dolgu malzemesi kullanarak eksilen kısmı onarır. Porselen onarımları genellikle uzun süreyle kalıcı değildir. Eğer birçok kopma mevcutsa, yeni bir kurona ihtiyacınız olabilir.

Doktordan Dinleyin
Köprü Protezler

Köprü protezler bir ya da daha fazla eksik dişten kaynaklanan boşlukları kapatmak için kullanılırlar. Bir köprü protez, boşluğun iki yanındaki 2 ya da daha fazla dişin üzerine yerleştirilen kuronlar içerir. Bu kuronlar köprüyü yerine sabitler. Kuronların arasındaysa protez dişler bulunur. Köprüler iki yandaki doğal dişlerle olduğu gibi implantlarla da yerlerine sabitlenebilirler. Köprüler aşağıdakileri sağlarlar:

  • Eski gülüşüne yeniden kavuşursunuz.
  • Düzgün çiğneme ve konuşma becerinizi yeniden elde edersiniz.
  • Yüzünüzün şekli korunur.
  • Çiğneme esnasında ortaya çıkan kuvvetler doğru şekilde dağıtılır.
  • Diğer dişlerin pozisyonlarını değiştirmemesi sağlanır.

HER İHTİYACA UYGUN

KÖPRÜ ÇEŞİTLERİ
Geleneksel Köprüler

Kayıp dişin ya da dişlerin iki tarafındaki sağlam dişler veya implantlara yerleştirilecek kuronlar ve aradaki protez dişlerden oluşurlar. Geleneksel köprü protezler yapılan köprüler arasında en yaygın köprü protez çeşididir ve malzeme olarak porselenden ya da porselen-metal karışımından üretilirler.

Tek Taraflı Köprüler

Bu köprü çeşidi, eksik dişin ya da dişlerin yalnızca tek tarafında sağlam dişler bulunduğunda kullanılır. Artık çok yaygın değildir ve ağzın arka kısımları için önerilmez. Çünkü bu bölgede kullanıldığında, diğer dişlere çok fazla baskı uygulanmasına ve bu dişlerin hasar görmesine neden olabilir.

Maryland Köprüler

Bu köprüler porselen, porselen-metal karışımı ya da plastik protez dişler ve metal ya da porselen bir çerçeve ile desteklenen protez damaklardan üretilirler. Genellikle köprünün yalnızca tek bir tarafında bulunan metal ya da porselen kanatlar, köprüyü sağlam dişlere bağlarlar.

Köprünüz hazırlanana kadar dişetlerinizi ve işlemden geçirilen dişlerinizi korumak için, diş hekiminiz size geçici bir köprü hazırlar.

Prosedür

İlk randevuda, destek dişler hazırlanırlar. Bu dişlerin mine tabakasının bir bölümü alınır ve dişler üzerlerine kuron yerleştirilmesine hazır hale getirilirler.

Daha sonra, diş laboratuvarına gönderilmek üzere dişlerin ölçüsü çıkartılır. Köprü, bu ölçüye dayanarak hazırlanır. Köprünüz hazırlanana kadar dişetlerinizi ve işlemden geçirilen dişlerinizi korumak için, diş hekiminiz size geçici bir köprü hazırlar.

İkinci randevunuzda, öncelikle geçici köprünüz çıkartılır. Ardından yeni hazırlanan köprünüz, kontrol edilir ve gerekliyse ayarlanır. Uyumun kontrol edilmesi için birden fazla randevu gerekebilir. Bu, durumdan duruma değişiklik göstermektedir. Eğer köprünüz sabit bir köprüyse, diş hekiminiz köprüyü öncelikle bir süreliğine geçici yapıştırıcıyla yapıştırarak uygunluğundan emin olmak isteyebilir. Daha sonra, köprü kalıcı olarak yapıştırılır.

Randevu Al
Hareketli Protezler

Hareketli protezler, kaybedilen dişler ve çevrelerindeki dokuların yerini alan, çıkartıp takılabilen protezlerdir. İki tür hareketli protez vardır, tam protezler ve kısmi protezler. Tam protezler, hiç diş bulunmadığında, kısmi protezler ise bazı doğal dişler hala mevcutsa kullanılırlar.

Tam Protezler

Tam protezler, geleneksel ve immediat protezler olarak ikiye ayrılırlar. Dişler çekildikten ve dişeti dokusu iyileşmeye başladıktan sonra hazırlanan geleneksel tam protezler, dişlerin çekilmesinden 8-12 hafta sonra kullanıma hazır olurlar. Geleneksel tam protezlerin aksine, immediat tam protezler önceden hazırlanabilir ve dişlerin çekilmesinden hemen sonra kullanılmaya başlayabilirler. Böylece hasta iyileşme sürecinde dişsiz kalmak zorunda kalmaz. Ancak kemikler ve dişeti zamanla küçülür, özellikle de diş çekimini takip eden iyileşme sürecinde. Bu sebeple immediat protezlerin iyileşme süreci boyunca sık sık yeniden ayarlanması gerekir ve yalnızca geleneksel protezler hazır olana kadar geçici bir çözüm olarak düşünülmelidirler.

Kısmi Protezler

Hareketli bir kısmi protez genellikle pembe veya dişeti renginde akrilik bir tabana yerleştirilen protez dişlerden oluşur. Akrilik taban bazen, kısmi protezi yerinde tutmak için metal bir çerçeveyle desteklenir. Kısmi protezler üst ya da alt çenede 1 ya da daha fazla doğal diş bulunduğunda kullanılırlar. Kısmi hareketli protezler eksik dişleri tamamlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer dişlerin pozisyonlarını değiştirmelerini de engeller.

Hareketli Protezler Nasıl Yaplır?

Ölçü Safhası

Çenenizin ölçüsü çıkartılır, alt ve üst çene arasındaki mesafe ölçülür.

Modelleme

Üretilecek hareketli protezle aynı şekilde ve pozisyonda modeller oluşturulur.

Üretim

Ölçümler teknisyenlere iletilir ve labarotuvar ortamında üretim yapılır.

Hassas Ayar

Proteziniz üzerinde ince ayarlamalar yapılarak en uygun hale getirilir.

Yeni Hareketli Protezlerle Nasıl Hissedersiniz?

Yanak ve dil kaslarınız yeni hareketli protezlerinizi yerinde tutmayı öğrenene ve siz protezlerini takıp çıkartmaya alışana kadar, ilk birkaç hafta protezler garip hissettirebilirler veya protezleriniz gevşekmiş gibi gelebilir. Ayrıca hafif düzeyli tahriş, ağrı veya tükürük miktarınızda yükselme yaşayabilirsiniz. Ancak tüm bu problemler ağzınız protezlere alıştığında ortadan kalkacaktır.

Hareketli Protezler Görünüşümü Değiştirir Mi?

Hareketli protezler dişlerinize çok benzeyecek şekilde üretilirler, bu sebeple görünüşünüzde yalnızca çok ufak bir değişiklik meydana gelebilir. Dahası hareketli protezler gülüşünüzü daha güzel hale getirebilir.

Hareketli Protezlerle Yemek Yemek Zor Mudur?

Yeni hareketli protezlerle yemek yemeye alışmak biraz zaman gerektirir. Bu süreç bazı hastalar için birkaç haftalığına rahatsızlık verici olabilir. Yeni hareketli protezlerinize alışmak için, önce küçük parçalar halinde doğranmış yumuşak gıdalarla başlayın. Ağzınızın iki tarafını da kullanarak yavaşça çiğneyin. Alışmaya başladıkça başka gıdalar da ekleyebilir ve yavaşça normal beslenme düzeninize geri dönebilirsiniz. Sıcak veya sert gıdalar konusunda dikkatli olun. Ciddi düzeyde yapışkan veya sert olan gıdalardan kaçının. Ayrıca sakız çiğnemekten de kaçınmalısınız. Son olarak, hareketli protezleriniz ağzınızdayken kürdan kullanmamalısınız.

Hareketli Protezler Konuşma Şeklinizi Değiştirir Mi?

Hareketli protez kullanmaya başladıktan sonra, belirli kelimeleri söylemekte zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer böyle olursa, zor kelimeleri yüksek sesle söyleyerek alıştırma yapın. Alıştırma yaptıkça ve zaman geçtikçe, yeni protezlerinizle normal şekilde konuşmaya alışacaksınız. Eğer konuşurken hareketli protezleriniz tıkırdama sesi çıkartıyorlarsa, diş hekiminizle iletişime geçin. Hareketli protezler, gülerken, öksürürken ya da gülümserken ara sıra yerlerinden kayabilirler. Ağzınızı nazikçe kapatarak ve yutkunarak hareketli protezlerinizi normal yerlerine getirebilirsiniz. Eğer herhangi bir konuşma problemi zamanla ortadan kalkmazsa, diş hekiminize başvurun.

Hareketli Protezler 24 Saat Mi Kullanılırlar?

Diş hekiminiz hareketli protezlerinizi ne süreyle kullanmanız ve ne zaman çıkartmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. İlk birkaç gün, uyurken de dahil, protezlerinizi sürekli takmanız istenebilir. Bu geçici olarak rahatsızlık verici olabilir ama hareketli protezlerde ayarlanması gereken yerler olup olmadığını belirlemenin en hızlı yoludur. Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra, hareketli protezlerinizi uyumadan önce çıkartmalısınız. Bu dişeti dokusunun dinlenmesine ve normal şekilde uyarılmasına imkan sağladığı gibi ağzınızın diliniz ve tükürüğünüz yoluyla temizlenmesini de sağlar. Sabah uyandığınızda hareketli protezlerinizi yeniden takabilirsiniz.

Ücretsiz randevu için formu doldurun,
müsait gün ve saatler için sizi hemen arayalım.
WhatsApp ile Sor!