Tartar Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Temizlenir?

0
2537
tartar

Tartar artışını önlemek için dişlerinizi fırçalamanızın, diş ipi kullanmanızın ve antiseptik bir gargarayla ağzınızı çalkalamanızın çok önemli olduğunu biliyorsunuz.

Ama bunun neden olduğunu biliyor musunuz? Tartar nedir? Dişlerinizde nasıl oluşur?  Ve oluştuğunda neler olabilir? Tartarla ilgili gerçekleri öğrenin.

Tartar (Diş Taşı) Nedir?

Evde dişlerinizin bakımını düzgün olarak yapıyor olsanız da yine de ağzınızda bakteriler bulunur. Proteinler ve besinlerin yan ürünleriyle karışarak diş plağı adı verilen yapışkan bir tabaka oluştururlar. Bu yapışkan madde dişinizi kaplar, diş eti çizginizin altına ulaşır ve dolgularınıza ya da diğer diş tedavilerinize yapışır. Plaklar, diş minesine zarar verebilecek ve çürüklere yol açabilecek bakteriler taşır. Ama plakları düzenli olarak ortadan kaldırırsanız kalıcı diş çürümesi ve diş eti hastalığını önleyebilirsiniz.

Ancak, plak dişinizde kalırsa ve sertleşip tartara dönüşürse daha büyük sorunlar ortaya çıkar.

Diş taşı adı da verilen tartar, diş eti çizgisinin altında ve üstünde oluşur. Sert ve gözeneklidir. Diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Tartarın diş hekiminin muayenehanesinde özel araçlarla ortadan kaldırılması gerekir.

tartar

Tartar Dişleri ve Diş Etlerini Nasıl Etkiler?

Tartar, dişleri gerektiği gibi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı zorlaştırabilir. Bu, oyuklara ve diş çürüklerine yol açabilir.

Diş eti çizginizin üzerinde oluşan tartar sizin için kötü olabilir. Bunun sebebi, tartarın içindeki bakterilerin diş etlerinizi irrite edebilmesi ve diş etlerinize sarar verebilmesidir. Bu, zaman içinde ilerleyici diş eti hastalığına yol açabilir.

Diş eti hastalığının en hafif biçimine gingivitis adı verilir. Gingivitis, dişlerinizi fırçalarsanız, diş ipi kullanırsanız, antiseptik bir ağız gargarası kullanırsanız ve diş hekiminizde düzenli diş temizliği yaptırırsanız genellikle durdurulabilir ve geri alınabilir.

Eğer bunlar yapılmazsa diş eti hastalığı kötüleşebilir, diş etleri ve dişler arasındaki ceplerin iltihaplanması noktasına kadar durum kötüleşebilir. Bu duruma periodontisis adı verilir. Bağışıklık sisteminiz bu iltihapla savaşmak için kimyasallar gönderir, ancak bu kimyasallar bakterilerle birleşir. Neticede ortaya çıkan karışım, dişlerinizi yerinde tutan kemiklere ve dokulara zarar verebilir. Aynı zamanda bazı çalışmalar, diş etlerindeki bakterilerinin kalp hastalıklarıyla ve sağlık sorunlarıyla bağlantısını ortaya koymuştur.

Tartarı Kontrol Altında Tutmak İçin İpuçları

Yapabileceğiniz en iyi şey dişlerinizde tartar oluşumuna izin vermemektir. Bunun için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Dişlerinizi düzenli olarak, günde iki kere ve ikişer dakika süreyle fırçalayın. Günde iki kere yapacağınız 30 saniyelik fırçalama plakları ortadan kaldırmaz ya da tartarı önlemez. Yumuşak kıllı, ağzınıza sığabilecek küçüklükte bir diş fırçası kullanın. Dişlerinizin arkasındaki ve azı dişlerinizdeki ulaşılması zor ulaşılması zor bölgeleri fırçaladığınızdan emin olun.
  • Araştırmalar, elektronik ya da pille çalışan diş fırçalarının plaklardan kurtulma konusunda manuel diş fırçalarından daya etkili olduğunu ortaya koymuştur. Hangi modeli kullanırsanız kullanın, modelin Amerikan Diş Hekimleri Birliği onaylı olduğundan emin olun. Bu onaya sahip olan diş fırçaları titiz kalite kontrol ve güvenlik testlerinden geçmiştir.
  • Florürlü, tartar kontrolü sağlayan bir diş macunu seçin. Florür, diş minesi zararının tedavisine yardımcı olacaktır. Bazı ürünlerde triclosan denen, plaklardaki bakterilerle savaşan bir madde vardır.
  • Diş ipi kullanın, diş ipi kullanın, diş ipi kullanın. Diş fırçasını ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, diş ipi kullanmak dişlerinizin arasındaki plakları ortadan kaldırmak ve tartarı bu ulaşması zor bölgelerden uzak tutmak için izleyebileceğiniz tek yoldur.
  • Günlük olarak ağız gargarası kullanın. Plağa yol açan bakterileri öldürmeye yardımcı olmak için antiseptik bir ağız gargarası kullanın.
  • Beslenmenize dikkat edin. Ağzınızdaki bakteriler, şekerli ve nişastalı yiyeceklerle beslenir. Bakteriler bu yiyeceklere maruz kaldıklarında zarar verici asitler salgılar. Sağlıklı beslenmeye ve yediğiniz şekerli yiyeceklerin miktarını sınırlamaya çalışın. Bu, abur cuburlar için de geçerlidir. Her yemek yiyişinizde ağzınızdaki bakterileri de beslersiniz. Şekerli gıdalar ve öğünlerin arasında yediklerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Yalnızca ne sıklıkta bu tür gıdaları tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Dişlerinizi fırçalayın ve öğünler sırasında ve öğünlerden sonra bol su için.
  • Sigara içmeyin. Yapılan araştırmalar, sigara içen ya da diğer tütün ürünlerini kullanan kişilerde tartar oluşumu olasılığının daha fazla olduğunu ortaya koyar.

Tartar oluştuktan sonra bunu yalnızca bir diş hekimi dişlerinizden sökebilecektir. Bu nedenle, ağzınızda oluşmuş olabilecek plak ve tartarları yok etmesi için ve ileride oluşabilecek problemleri önlemek için diş hekiminizi 6 ayda bir ziyaret edin.

tartar

Tartarın Yok Edilmesi

Diş hekimi, dişlere zarar vermeden bu tortuları nazikçe ortadan kaldırmak için özel aletler kullanır. Diş temizliğinizde kullanılabilecek aletler ve bu aletlerin nasıl bir his yarattığı aşağıda tarif edilmiştir.

Ultrasonik Alet

Tartarın gevşek olan büyük parçalarını dişten ayırmak için gıdıklayan titreşimler kullanan ultrasonik alet, yaygın olarak kullanılan ilk alettir. Bu alet, kalıntıları suyla temizlemek ve bölgeyi uygun sıcaklıkta tutmak için çalışırken serinletici bir sprey uygular. Bu cihaz genellikle uğuldayan ya da tiz bir ıslık sesi yayar. Bu, normalde olduğundan daha yüksek duyulabilir çünkü ses kafanızın içinde yükselebilir, aynı ağzınızın içine elektrikli bir diş fırçası yerleştirdiğinizde olduğu gibi.

Ultrasonik aletin uçları kıvrık ve yuvarlatılmıştır ve ağzınızda her zaman hareket halinde tutulur. Asla sert değillerdir, çünkü hedefleri tartarı serbest bırakılmaktır, dişleri kesmek değil. Hisler çok güçlü ya da çok gıdıklayıcıysa operatörü bilgilendirmek en iyisidir, bu sayede operatör uygulanan basıncı değiştirmek için cihazın ayarını uygun olacak şekilde ayarlayabilir.

Diş üzerinde sertleşmiş daha fazla kalıntı varsa bunları yok etmek, aynı ocak üstünde uzun süre beklemiş, üzerinde yemek pişirilmiş kiri temizlemek gibi daha uzun sürebilir. Bu nedenle ilk temizlik, sonraki temizliklerden daha uzun sürebilir. Evi altı ay temizlemediğinize karşın her hafta temizlediğinizi hayal edin. Evin altı ay üzerine temizlenmesi, haftalık olarak temizlenmesine göre daha uzun sürecektir.

İnce El Aletleri

Tartarın büyük parçaları yok edildikten sonra diş uzmanı, küçük kalıntıları ortadan kaldırmak ve diş yüzeylerini pürüzsüzleştirmek için diş hekimliğinde kazıyıcı ve küret adı verilen daha ince el aletlerine geçecektir. Bu aletler, dişlerinizin kıvrımlarına uymak için kıvrımlı ve uygun şekillidir. Bu ince aletler, hafif ila orta miktarda basınç uygulayarak dikkatle kazıyarak daha küçük tartar kalıntılarının temizlenmesini sağlar. Kirli bir tencereyi kazıma fırçasıyla temizlemeye benzer bir şekilde diş hekimi dişleri temiz ve pürüzsüz tutmalıdır.

tartar

Cilalama

Tüm alanlar pürüzsüz olduktan sonra diş hekimi dişlerinizi cilalayabilir. Cilalamak genellikle ucunda dönen yumuşak bir lastik kapağı olan düşük hızlı bir el aleti kullanılarak yapılır.  Diş macununa benzer özel bir pütürlü madde olan profilaksi macunu, dişleri parlak ve pürüzsüz hale getirmek için dondurma gibi kepçeyle çıkarılıp kapağa konur ve dişlerin etrafında çevrilir.

Florür

Diş hekiminiz florür de uygulayabilir. Bu, diş temizliğinizin son aşamasıdır. Florür köpüğü ya da jeli küçük, esnek köpük tepsisine konur ve dişlerin üzerinde 30 saniye bekletilir. Daha sonra hastanın mümkün olduğunca fazla miktarda tükürmesi istenir. Diş tartarındaki ve plaklardaki bakterilerin asitleri diş yüzeylerini zayıflatmış olacağı için florür dişlerin güçlendirilmesine yardım eder. Florür uygulandıktan sonda 30 dakika boyunca yemem yememeniz, sıvı tüketmemeniz ve ağzınızı çalkalamamanız en iyisidir.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Tartarı önlemek için gerekli adımları uyguluyor musunuz? Daha önce hiç diş taşı temizliği yaptırdınız mı? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here