Süt Dişleri Gerçekten De Özel Bakım Gerektiriyor

0
682
süt dişleri

Süt Dişleri

New York Times gazetesi “Yanlış Anlaşılmalar Haftası” adında, tüm yıl boyunca etrafta dolaşan sağlık ve bilim ile ilgili en yaygın yanlışlıkları açığa çıkarmak için tasarlanan bir yazı dizisi başlattı. Listedeki ilk yanlış anlaşılma Big Bang ile ilgiliydi. İkinci sıradaki en büyük yanlış anlaşılma ise süt dişlerinin önemsiz olduğu konusunda. Hikaye, sık sık duyduğumuz alıntıyla başlıyor: “küçük çocukların çürüğü olmasında ne var? Süt dişleri nasılsa düşecek.” Sonrasında, bilinen bu yanlışı derinlemesine bir şekilde alaşağı etmek adına birçok farklı araştırmalardan alınan bebek dişinin ne kadar önemli olduğuna dair kanıtlar sunarak ve çocuğunuzun dişlerini sağlıklı tutmak adına tavsiyelere yer vererek devam ediyor.

Elbette, sağlıklı süt dişlerinin oynadığı önemli rol diş doktorları için yeni bir şey değil. Bu konuyu yıllardır konuşuyoruz… Ancak “Times” gazetesinin bu makalesi bu önemli bilgiden herkesin haberdar olmadığını bizlere tekrar hatırlatıyor.

Önemli Bilgiler

Bu yüzden siz de merak ettiyseniz, süt dişlerine bakmanın neden hayati olduğunu gösteren bazı gerçekler ve rakamlar şu şekilde:

  • Diş çürüğü dünya çapında en yaygın görülen kronik hastalıktır.
  • Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’ne göre, 2 ile 5 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %23’ünün süt dişlerinde çürük sorunu var.
  • Araştırmalar, süt dişlerinde çürük olan çocukların kalıcı dişlerinde çürük olması ihtimalı daha yüksek. Çürükler her türlü dental probleme yol açabilir
  • 6-8 yaş arası çocukların yaklaşık% 20’sinde tedavi edilmemiş diş çürüğü var.
  • Diş çürümesi olan çocuklar, yemek yeme ve konuşma zorluğu yaşayabilir ve okul ve diğer etkinliklere odaklanmada sorun yaşayabilir.
  • Tedavi edilmeden bırakılması durumunda diş çürüğü acil servis tedavisi gerektirebilecek (ve nadiren ölümcül olabilen) bir tür ağız enfeksiyonu olan bir apseye yol açabilir.
  • Eksik bir bebek dişi, kalıcı dişlerin yanlış yerlerde çıkmasına ya da kötü hizalanmasına (içeri girmesine) neden olabilir; bu problemi çözmek için ortodontik tedavi gerekebilir.

süt-dişleri

Süt Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin Ne Yapılabilir?

Diş çürümesini önlemek için uygulanabilecek stratejiler; çocuğunuzun şekerli içecek ve yiyecekler tüketmesini yasaklamak (veya azaltmak), dişlerini düzgün bir şekilde temizlediklerine emin olmak ve kontrol ve profesyonel temizlik için düzenli olarak diş doktorunu ziyaret etmek olabilir. Şekerli atıştırmalıklara izin veriyorsanız yalnızca yemek saatlerinde yemelerini sağlayın. Bu sayede sağlıklı salya ağızda üretilen asidi etkisiz hale getirebilir. Çocuklarınızın içinde su dışında başka bir şey bulunan bir biberonla uyumasına asla izin vermeyin. Meyve suyu ve anne sütü bile diş çürümesine hızı bir başlangıç olabilir.

Evet, süt dişleri bir gün düşecek ancak yerlerinde kaldıkları sürece özel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Süt dişlerinin önemsiz olduğuyla ilgili söylentiyle siz de günlük hayatınızda karşılaştınız mı? Bebeğinizin dişlerini korumak için nelere dikkat ediyorsunuz? Bu konuda diş hekiminizin önerilerini aldınız mı? Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

Çocuk diş hekimliği hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here