Şeker: Diş Sağlığınız İçin Bırakacağınıza Dair Söz Verin

0
1014
şeker ve diş sağlığı

Daha iyi beslenme veya genel anlamda daha sağlıklı olma konusunda sürekli olarak kendimize sözler verip duruyoruz. Ancak bu sözleri tutma konusunda zorlanmamız bazen bir günü bile bulmuyor. Belirlediğiniz miktarda kilo kaybetmek veya sıkı bir diyete bağlı kalmak gibi bazı sözleri tutması zor olabiliyor. İşte daha kolay tutabileceğiniz bir söz: “Sağlığım için ciddi problemlere yol açan şeyler içeren içecek ve yiyecekleri tüketmeyi bırakacağım.” Listede birinci sırada olan içeriği tahmin edebilirsiniz: Şeker.

Şeker ve Diş Sağlığı

Tütün ve alkol gibi, şeker de vücudumuzun birçok farklı kısmını etkiler. Ağızda, diş çürümesi ve diş eti hastalığına sebep olan zararlı bakteriler için besin sağlar ve hem çocuklarda hem yetişkinlerde en yaygın diş kaybı sebebidir. Kandaki aşırı şeker ise, diyabet ve can sıkıcı epidemi olan obezite gibi metabolik hastalıklarla ilişkilendiriliyor ve diğer pek çok hastalıkta rol oynadığından şüpheleniliyor.

Uzun yıllardır tüm diş doktorları beslenme düzenindeki fazla şekerin dişlerinizde ne gibi zararlı etkiler oluşturduğunu anlatan sayısız makaleler yayınlıyor. Bu etkiler yalnızca ağzınızda değil vücudunuzun tüm bölgelerinde görülüyor. Hatta, gerçekleştirilen tıbbi ve dental araştırmalarla, vücudunuzun birbirine bağlı bir sistem olarak görülmesi konusunda kanıtlar artıyor. Örneğin, ağız sağlığının kardiyovasküler sistem gibi diğer kısımlarda direkt etkisi olabilir.

şeker-ve-diş-sağlığı

Şeker Endüstrisi

Şekerin sağlığınız üzerindeki zararlı etkileriyle ilgili aydınlatıcı bir şeyler okumak istiyorsanız, best-seller bilim yazarı olan Gary Taubes’un yeni kitabına göz atın. “The Case Against Sugar” kitabında Taubes, yakın zamanlarda gerçekleştirilen bilimsel araştırmaları özetlemekle kalmıyor, aynı zamanda bazı gıda şirketlerinin aşırı şekerin zararlı etkilerini nasıl önemsiz gibi lanse ettiğinin izini sürüyor. (Tütün endüstrisinin yıllardır önce sigara içmenin sağlığa etkileri ile ilgili yaptığı gibi.)

Taubes, kitabında Kaliforniya Üniversitesi’nde tıbbi araştırmacı ve profesör olan Dr. Robert Lustig’in sözlerine yer veriyor. Dr. Lustig, şekerin nasıl yediğimiz gıdalarda her yerde bulunabilir bir maddeye dönüştüğünü, sağlığımıza nasıl zarar verebileceğini ve bununla ilgili neler yapabileceğimizi vurguluyor.

şeker-ve-diş-sağlığı-2

Sözünüzü Tutun

Şekeri bırakmakla ilgili verdiğiniz sözün arkasında durmaya çalışmak sağlığınız açısından oldukça önemli. Kendinizin ve ailenizin her gün yiyip içtiği gıdalarda ne kadar fazla şeker bulunduğunun farkına varın ve sonrasında şeker alımını kontrol altında tutmaya çalışın. Sigara kullanmayı bırakmak ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gibi, şekeri bırakmak da sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Ağız sağlığınızı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için blogumuzu okumaya devam edin.

Şekerli gıda tüketiminizi azaltmak ve daha sağlıklı beslenmek konusunda biraz yardıma ihtiyacınız varsa, şu habere de göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here