Sağlıklı Beslenme ve Diş Sağlığı Arasındaki İlişki

0
1003
sağlıklı beslenme ve diş sağlığı

Sağlıklı Beslenme Programı ve Diş Sağlığı

Vücudunuz komplike bir makinedir. Sağlıklı beslenme, diş ve diş eti sağlığınızla beraber tüm sağlık koşullarınızı etkiler. Eğer şeker miktarı yüksek gazlı içecekleri, şeker ilaveli meyve sularını veya besleyici olmayan atıştırmalıkları fazla tüketirseniz, diş çürümesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Diş çürümesi, çocukluk dönemlerinde kronik olarak görülen en yaygın hastalıktır ancak iyi haber, tamamıyla önlenebiliyor olmasıdır.

Ağız içindeki plaklar şekerle karşılaştığında asit, dişler üzerinde yıkıcı etkiler göstermekte ve çürükler meydana gelmektedir.

Şekerin herhangi bir türünü içeren yiyecekler diş çürüme sürecini hızlandırmaktadır. Dolayısıyla tüketeceğiniz besinlerin şeker miktarını kontrol etmeniz gerekir. Yiyeceklerin ve içeceklerin besin değerleri ile bileşenlerini bilmek, önemlidir. Bu aşamadan sonra şeker miktarı en düşük olan seçilmelidir. Alkolsüz bazı içecekler, şekerlemeler, bisküviler ve hamur işleri, şekere en çok rastlanılan besinlerdendir. Ayrıca doktorunuz ya da diyetisyeniniz, sizin için en sağlıklı beslenme şeklini söyleyecektir. Çünkü bazı besinleri yeteri kadar tüketmemeniz, ağzınızdaki enfeksiyonların iyileşme sürecini zorlaştırabilir. Hatta bu durum, diş eti hastalıkları için de bir risktir. Diş eti hastalıkları, yetişkinlerdeki diş kaybının temel sebebidir. Birçok araştırma da bu hastalıkların hızlı ilerlemesiyle ve daha çok şiddetlenmesiyle kötü beslenme arasındaki ilişkiyi göstermiştir.

Diş Sağlığı Açısından Bazı Öneriler

Diş ve diş eti sağlığını da kapsayan sağlıklı bir yaşam için, yiyeceğiniz ve içeceğiniz şeylerden önce düşünmelisiniz.  Sadece neyi tüketeceğinizi değil; tükettiğinizde meydana gelebilecek olan etkileri de değerlendirmelisiniz. Yiyecekler ve atıştırmalıklar arasındaki sınırı bilmeli ve dengeli beslenmelisiniz. Eğer belirli bir beslenme programına dahilseniz de doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

Ağız ve diş sağlığı için yiyecek ve atıştırmalıklara dair sağlıklı beslenme önerileri:

  • Bol miktarda su tüketmelisiniz. Beş temel besin grubunun her birinden tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu kategoriyi oluşturanlar; tüm tahıllar, meyveler, sebzeler ile yağsız biftek, derisiz beyaz et, balık gibi proteinler ve kuru fasülye, bezelye, diğer baklagiller ile az yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünleri gibi yağ oranı düşük olan yiyeceklerdir.
  • Atıştırmalıkları sınırlandırmalısınız. Tüketecekseniz de meyve, sebze veya bir parça peynir gibi sağlıklı olan besinlere yönelmelisiniz. Bu sınırlandırmanın sebebi, fazla tüketilen atıştırmalıkların dişlere -tüm gün boyunca tüketilen yiyeceklere oranla- daha çok zarar vermesidir. Tükürük ise yemek yerken daha çok salgılandığı için hem ağızdaki yiyecekleri temizlemekte hem de diş hasarına ve diş çürümesine yol açan asitlerin etkilerini kırmaktadır.
  • Ağız ve diş sağlığı için günde iki kez, florür içeren diş macunlarıyla dişler fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanılmalıdır. Kontrollere gitmek de ihmal edilmemelidir. Düzenli bakımın yapılması ve düzenli kontrollerin sağlanmasıyla birlikte diş hekiminiz, meydana gelebilecek problemleri erken aşamada fark edebilecek ve tedavi sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Doğru ve dengeli beslenmeye özen gösteriyor musunuz? Beslenmenizde ağız ve diş sağlığınız için nelere dikkat ediyorsunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak bizimle paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here