Kanal Tedavisi: Nedir? Neden Yapılır? Ağrılı Mıdır?

0
678
kanal tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi yaptırmaya ihtiyacınız olabileceği düşüncesi tüylerinizi diken diken mi ediyor? En iyi kararın ertelemek olduğu, ağrılı ve karmaşık bir prosedür olduğunu mu düşünüyorsunuz? Cevabınız evet ise, bu konuyu tekrar düşünmenin vakti geldi. Dişinizin pulpa dokusundaki bir enfeksiyon veya iltihap yoğun ağrıya yol açabilirken, kök kanal tedavisinin ağrıya sebep olmadığını, aksine ağrıyı ortadan kaldırdığını kabul etmeniz gerekiyor.

 

Kök Kanalı Nedir?

Kök kanal, diş köklerinde bulunan ve sinir veya pulpa dokusu barındıran, küçük, ballı, nehir benzeri odacıklardır. Kanal tedavisi ise, iltihaplı pulpa dokusunun alındığı ve etkilenen dişin temizlendiği, dezenfekte edildiği ve kapatıldığı prosedürün ismidir. Bu tedavi, ağrıya sebep olan iltihaba ve enfeksiyona son verebilir, diş kaybının önlenmesine yardımcı olabilir.

 

kanal-tedavisi

Peki Bu Prosedür Ağrılı Mı?

Cevabımız, hayır. Genellikle diş dolgusu yaptırmaktan daha zorlu değildir.Ayrıca, tıpkı bir dolgu gibi prosedür başlangıcında tedavi bölgesini uyuşturmak adına anestezi uygulanır. Çoğu kişi için bu noktadan sonra en zorlu kısım atlatılmış olur. Kök kanal prosedüründen sonra dişin görünümünü ve fonksiyonunu yenilemek için genelde kuron kaplama veya başka türlü bir yenileme yapılması gerekir.

Düşüncelerini Paylaşın

Kanal tedavisi yaptırdınız mı? Prosedür sırasında ağrı hissettiniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here