Hamilelik ve Ağız Sağlığı: Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
630
hamilelik ve ağız sağlığı

Hamilelik ve Ağız Sağlığı

Hamile iseniz, bu önünüzdeki dokuz ay boyunca vücudunuzda bazı büyük değişiklikler yaşanacağı anlamına gelir. Ancak ağız sağlığı ve hamilelik arasında nasıl bir ilişki bulunduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Çocuklarının dünyaya gelmesini bekleyen annelerin akıllarında yapılması ve yapılmaması gereken çok şey vardır ama bu onların dişlerini ve diş etlerini ihmal etmeyecekleri anlamına gelmez. Hormon seviyelerindeki değişiklikler, diş eti hastalıkları ve gebelik tümörleri olarak bilinen diş etlerinde küçük yuvarlak bölgeler de dahil olmak üzere ağız sağlığı sorunları yaşanması riskini artırır.

Çocuğunuzun doğmasını beklerken, ağzınızı sağlıklı tutmak için bilmeniz gereken birçok şey var:

Hamilelikte Diş Eti iltihabı

Hormonlarınız olmadan, bebek sahibi olamazdınız. Aynı zamanda onlar yüzünden, modunuz değişkenlik gösterir, mesaneniz çok daha küçük gibi davranır ve bir sebepten dolayı sürekli olarak fıstık ezmesi ve turşu gibi şeyler yemekler istersiniz. Ayrıca hormonlar, hamilelik dişeti iltihabı denen bir durumun ortaya çıkmasında da rol oynar. Gebeliğiniz sırasında dişetinizin daha sık kanadığını fark ederseniz, bu konuda erken tedbirler almanız önerilir. Diş hekiminiz daha sık profesyonel diş temizlemesi yaptırmanızı önerebilir, en azından bebeğiniz doğana kadar.

Evde de ağız sağlığınızı korumaya devam etmeniz gereklidir. Diş etlerinizi tahriş etme olasılığını azaltmak için yumuşak kıllı bir diş fırçası ve plak, tartar birikmesi ve diş eti iltihabının önlenmesine yardımcı olacak bir diş macunu kullanın. Ayrıca, günde en az bir kez diş ipi kullanmayı unutmayın; şişlik, yiyecek parçalarının fırça ile ulaşılması zor yerlere yapışmasına yol açar.

hamilelik-ve-ağız-sağlığı

Gebelik Tümörü

Bazı kadınlar da hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle “gebelik tümörü” olarak adlandırılan rahatsızlığı yaşar. İsmin sizi korkutmasına izin vermeyin; Hamilelik tümörleri kötü huylu değildir. Amerikan Dişhekimliği Birliğine (ADA) göre, büyüme en çok ikinci üç aylık periyotta görülür ve dişler arasında oluşan küçük bir ahududu gibi görünür. Diş hekiminiz size rahatsızlık verirse onları çıkarabilir, ancak çoğu durumda, bebeğiniz doğduktan sonra tümörler kaybolacaktır.

Sabah Hastalığı ve Dişleriniz

Sabah hastalığı birçok kadın için hamileliğin bir parçasıdır. Ayrıca, Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Kongresi’ne (ACOG) göre, midenizden gelen asit diş erozyonuna yol açacak kadar güçlü olabileceğinden, ağız sağlığı ve hamilelik ile ilgili endişeleri de beraberinde getirmektedir. Gebeliğiniz süresince mide ekşimesi veya asit reflüsü yaşıyorsanız, mide asidi dişlerinizde aynı etkiyi yaratabilir. Sabah hastalıklarından hemen sonra dişlerinizi fırçalamak cazip gelse de, diş minenizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şey öncesinde bir miktar kabartma tozunu su ile karıştırarak ağzınızı çalkalamaktır. Kabartma tozu mideden gelen asidi etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Bir fincan suyla bir çay kaşığı karbonatı karıştırın, ardından fırçalamadan önce ağzınızı yıkamak için karışımı kullanın.

hamilelik-ve-ağız-sağlığı

Diş Hekimi Ziyareti

Diş hekiminiz hamilelik sırasında ağzınızı (ve bebeğinizi) sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Diş hekiminizin hamile olduğunuzu bildiğinden emin olun. Herhangi bir risk almaktan kaçınmak için bebeğinizin doğacağı zamana kadar belirli prosedürleri ertelemek gibi tedbirler almanız gerekebilir. Amerikan Gebelik Birliği’ne göre, ikinci üç aylık dönem, çoğunlukla, dolgu veya profesyonel diş temizliği gibi küçük diş işçilikleri yaptırmak için ideal bir zamandır.

Popüler inanışın aksine, diş hekiminizi ziyaret etmek, diş temizliği yaptırmak ve diş röntgeni çektirmek hamilelik durumunda güvenlidir. Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Kongresi (ACOG) bu uygulamaları teşvik eder ve hamileliğin güvenli ve sağlıklı olmasını sağlamak için anne adaylarına diş hekimlerini ziyaret etmelerini önerir.
Hamilelik, bedeninizde ve yaşam tarzınızda büyük değişiklikler anlamına gelir; dişleriniz ve diş etlerinizle ilgilenmenin vücudunuzun geri kalanıyla ilgilenmek kadar önemli olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here