Florür Tedavisi: Florür Nedir? Nasıl Uygulanır

0
1373
florür tedavisi

Florür ve Diş Sağlığı

Diş çürükleri, dişlerin ve diş etlerinin üzerinde “plak” ismi verilen şeffaf ve yapışkan bir katman içerisinde toplanan asit üreten bakterilerden kaynaklanır. Günlük doğru ağız hijyeni bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri olmadığında, dişler diş çürüğüne karşı daha savunmasız hale gelir. Dişleri günde iki kez fırçalamak ve diş aralarını diş ipiyle ya da başka bir diş arası temizleyiciyle temizlemek, plakları çıkartmaya yardımcı olur. Düzenli diş hekimi kontrolleri ve profesyonel diş temizliği de dişlerin sağlığını korumak için önemlidir.

Ağız sağlığı için bir diğer önemli faktör ise florürdür. Florür güçlü dişler oluşmasını sağlayan ve çürükleri önleyen doğal bir mineraldir. Uzun yıllar boyunca ağız sağlığı tedavisinde temel bir araç olmuştur. Florür sağlıklı diş minesini destekler ve dişlere ve diş etlerine zarar veren bakterilerle savaşır. Dişin koruyucu tabakası olan diş minesini korur. Florür, topikal ve sistemik olmak üzere iki şekilde uygulanabilir.

Topikal ve Sistemik Florür

Topikal florür uygulaması doğrudan diş minesine yapılır. Florürlü diş macunları, florürlü gargaralar ve diş kliniklerinde uygulanan profesyonel florür tedavileri, topikal florüre örnek olarak verilebilir.

Sistemik florür ise ağız yoluyla alınır. Florürlü su ve florür takviyeleri, sistemik florüre örnek olarak verilebilir. Diş çürüklerine karşı ev etkili yaklaşım, florürün hem topikal hem de sistemik olarak uygulanmasıdır.

Profesyonel florür tedavisi, hem çocukların hem de yetişkinlerin (özellikle de diş çürüğü riski yüksek olan bireylerin) ağız sağlığını korumaya yardımcı olmak için diş hekimleri tarafından onlarca yıldır uygulanmaktadır. Bireyin diş çürüğü riskini artırabilen faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Yetersiz ağız hijyeni
 • Ağızda aktif durumdaki başka çürüklerin varlığı
 • Yeme bozuklukları
 • Aşırı alkol tüketimi ve madde kullanımı
 • Düzenli profesyonel ağız bakımı uygulanmaması
 • Ortodonti tedavisi sırasında yetersiz ağız bakımı
 • Çürüğe neden olan bakterilerin ağız içerisinde yüksek miktarda bulunması
 • Diş kökü yüzeylerinin açık olması
 • Tükürük akışındaki azalmadan kaynaklanan ağız kuruluğu
 • Yetersiz beslenme
 • Ağızda dolguların varlığı
 • Diş minesi kusurları
 • Baş ve boyun bölgesinde devam etmekte olan radyasyon terapisi

Diş çürüğü oluşumu riskinin yüksek olduğu durumlarda, florür özellikle yararlıdır. Diş çürükleri, bakteriler dişler ve diş etleri üzerinde biriktiğinde ve yapışkan bir plak tabakası oluşturduklarında ortaya çıkar. Plak, dişleri ve dişeti dokusunu aşındıran bir asit üretir. Plak, mine tabakasını parçalarsa, bakteriler dişin çekirdeğindeki sinirlere ve kana bulaşıp zarar verebilirler.

Profesyonel Florür Tedavisi

Eğer orta ila yüksek düzeyde çürük riski taşıyorsanız, profesyonel florür tedavisi yardımcı olabilir. Diş kliniklerinde kullanılan florür ürünleri, marketlerde ve eczanelerde bulunan diş macunlarından ve florürlü ağız gargaralarından çok daha yüksek konsantrasyonda florür içerir.

Profesyonel florür tedavisi genellikle yalnızca birkaç dakika sürer. Solüsyon, jel, köpük veya vernik halinde florür ürünleri kullanılır. Pamuklu çubuk veya fırça ile, gargara olarak ya da ağızda birkaç dakika boyunca tutulan kalıpların içerisine yerleştirilerek uygulanabilir.

Tedaviden sonra florürün dişleriniz tarafından emilmesi ve mikroskobik çürüklerin onarılması için, en az 30 dakika boyunca yiyip içmemeniz ve ağzınızı çalkalamamanız istenebilir.

Ağız sağlığı durumunuza bağlı olarak, 3, 6 veya 12 ayda bir florür tedavisini tekrarlamanız tavsiye edilebilir. Diş çürüğü riskiniz orta ila yüksek düzeydeyse, diş hekiminiz başka ek önlemler de önerebilir. Florürlü gargaralar, jeller ve antibakteriyel gargaralar, bunlardan bazılarıdır.

Çocuklar için Florür

Çocuğunuz 3 yaşın altındaysa, dişlerini gözetiminiz altında fırçalamalıdır. Diş fırçasına oldukça ince olacak şekilde florürlü diş macunu sürün. Diş macunu, kılların yarısından daha azını kaplamalıdır ve bir pirinç tanesinden daha büyük olmamalıdır.

Florürlü diş macunu 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklar için bezelye büyüklüğünde önerilir. Fırçalarken diş macunu kullandığından emin olmak için çocuğunuzu izlemeniz tavsiye edilir.

Florürün Yararları Nelerdir?

Florür, bakterilerin diş minesini erozyona uğrattığı yerlerde mineralleri diş yüzeyine geri kazandırmak suretiyle çalışır. Ayrıca zararlı ağız bakterilerinin gelişimini engelleyebilir ve çürük oluşumunu önleyebilir.

Florür çürümeyi ortadan kaldıramamaktadır, ancak dişlerinize dış yüzeyini güçlendirerek, çürümenin dişlerin daha derin kısımlarına nüfuz etmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Florür hem çocuklara hem de yetişkinlere fayda sağlar. Çocuklar için florür kullanımı ne kadar erken başlarsa, çürük oluşumu olasılığı o kadar düşüktür. Bu konu hakkında yapılan kapsamlı bir çalışma, bir yıl boyunca florür tedavisi gören çocuk ve ergenlerin diş çürüme olasılığının yüzde 43 daha az olduğunu göstermiştir.

Florürün Yan Etkileri Var Mı?

Herhangi bir ilaç gibi, çok fazla florür de olumsuz etkilere neden olabilir. Günümüzde florür zehirlenmesi çok nadir olmakla birlikte, kronik aşırı maruz kalma, küçük çocuklarda kemik ve dişlerin gelişmesine zarar verebilir. Birçok çocuk diş macunu florür içermez.

Çok fazla florür şunlara neden olabilir:

 • olgun dişlerde beyaz lekeler
 • dişlerde leke ve çukurlaşma
 • kemik homeostazı sorunları
 • çok güçlü olmayan çok yoğun kemikler

Florür takviyesi haplarının aşırı dozda alınması gibi akut zehirlenmeler şunlara neden olabilir:

 • mide bulantısı
 • ishal
 • yorgunluk
 • aşırı terleme

Ölüme bile yol açabilir. Florür takviyelerini daima çocukların erişemeyeceği yerlerde bulundurun.

Diş Macunu Kullanmanız Gerekli Midir?

Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak, plakları diş ve diş etlerinizden çıkarmanın en iyi yoludur. Diş fırçasının ulaşamadığı yüzeylere ulaşmak için diş ipi kullanmak gerekir.

Diş fırçasının hareketi ve sürtünmesi çok önemlidir. Dişlerinizi sadece su kullanarak da fırçalayabilirsiniz ancak florür ve diğer temizlik maddeleri içeren diş macunu kullanmak, diş fırçalamanın yararlarını büyük ölçüde artıracaktır.

Sonuç

Florür, çürükleri önleyen doğal bir mineraldir. Mineralleri diş minesine geri kazandırır ve zararlı bakterilerin ağızda birikmesini önler. Aşırı dozda florür olumsuz etkilere neden olabilir.

Ağız sağlığı diğer vücut fonksiyonlarınızı ve genel sağlığınızı büyük ölçüde etkiler. Ağzınıza iyi bakmak için:

• Dişlerinizi her seferinde iki dakika boyunca olmak üzere günde iki kez fırçalayın.
• Günde bir kez diş ipi kullanın.
• Şekerli aperatif ve içeceklerden kaçının.
• Sigara içmeyin.
• Yılda en az bir kez diş hekiminizi ziyaret edin.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Florür tedavisi yaptırdınız mı? Diş sağlığınızdan memnun musunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here