Dişlerde Renk Değişikliği: Sebepleri, Tedavisi ve Önlemler

0
2961
dişlerde renk değişikliği

Dişlerde Renk Değişikliği

Çocukluk fotoğraflarınıza baktığınız zaman, ağzınızı parlak beyaz dişlerle dolu görüp hayret edebilirsiniz. Aynaya şimdi baktığınızda ise, o güzel gülüşe ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Birçok yetişkin diş rengi değişimi sorunu ile karşı karşıya kalır ve gülümserken dişlerini göstermeyi utanç verici bulur. Diş renginizin değişmesinin nedeni belirlendikten sonra, dişlerinizin parlaklığını ve güveninizi yeniden kazandırabilecek tedavi seçenekleri mevcuttur. Dişlerde renk değişikliği çeşitli nedenlerden kaynaklanır:

  • Gıdalar / içecekler. Kahve, çay, kola, şarap ve bazı meyve ve sebzeler (örneğin, elma ve patates) dişlerinizde lekeler oluşturabilir.
  • Tütün kullanımı. Sigara içmek veya tütün çiğnemek dişlerde lekelenmeye sebep olabilir.
  • Kötü ağız hijyeni. Plakları temizlemeye ve kahve ve tütün gibi leke üreten maddeleri çıkarmaya yetmeyecek şekilde diş fırçalama veya diş ipi kullanımı diş renginin bozulmasına neden olabilir.
  • Hastalık. Diş minesi (dişin sert yüzeyi) ve dentini (mine katmanının altında yatan materyal) etkileyen çeşitli hastalıklar diş renginin değişmesine yol açabilir. Bazı hastalıkların tedavileri de diş rengini etkileyebilir. Örneğin, kemoterapi diş renginin değişmesine neden olabilir. Ek olarak, hamile annelerin geçirdiği bazı enfeksiyonlar, bebekte diş minesi gelişimini etkileyerek diş renginin değişmesine neden olabilir.
  • İlaçlar. Tetrasiklin ve doksisiklin antibiyotiklerinin dişleri hala gelişmekte olan (8 yaşından küçük) çocuklara verildiğinde dişlerde renk değişimine neden olduğu bilinmektedir. Klorheksidin ve setilpiridinyum klorür içeren gargaralar da dişleri lekeleyebilir. Antihistaminikler (Benadryl gibi), antipsikotik ilaçlar ve yüksek tansiyon ilaçları da dişlerin rengini bozar.
  • Diş malzemeleri. Amalgam restorasyonları ve gümüş sülfit içeren malzemeler gibi diş hekimliğinde kullanılan malzemelerin bir kısmı dişlere gri-siyah bir renk verebilir.
  • İlerleyen yaş. Yaşlandıkça dişlerinizdeki mine tabakası aşınarak dentinin doğal sarı rengini ortaya çıkarır.
  • Genetik. Bazı insanlar diğerlerine göre doğal olarak daha parlak veya daha kalın diş minesine sahiptir.
  • Çevre. Çevresel kaynaklarla (florür seviyesi yüksek su) veya aşırı kullanımla (diş macunu, florür uygulamaları, florür takviyeleri) vücudunuza giren aşırı florür, dişlerde renk bozulmasına neden olabilir.
  • Travma. Örneğin, düşme sonucu meydana gelen hasar, dişleri hala gelişmekte olan küçük çocuklarda mine oluşumunu bozabilir. Travma ayrıca yetişkinlerin dişlerinde de renk değişikliği meydana getirebilir.

dişlerde-renk-değişimi

Diş Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir ve Önlenir

Bir miktar diş renk değişimi kaçınılmaz olsa da, büyük çaplı olmasını önlemek için bazı yollar vardır. Diş renginin değişmesine katkıda bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak tüketmekten kaçının. Sigara içmeyin ya da tütün çiğnemeyin. Kullandığınız herhangi bir ilaç, yan etki olarak diş lekelenmesine yol açarsa doktorunuza veya eczacınıza danışın. Ayrıca, herhangi bir travma belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için muayenenizde diş röntgeni çektirin.

Eğer diş renginiz değişiyorsa ve fırçalama işe yaramıyorsa, bundan kurtulmanıza yardımcı olacak yollar vardır. Kozmetik diş hekimliği sayesinde diş lekelerini çıkarmak veya kapatmak için çeşitli seçenekler vardır:

Ultrasonik Temizleme – Artık standart bir profesyonel diş temizliği formu olan ultrasonik titreşimler, bir dizi diş taşının neden olduğu lekeleri çıkarmak için kullanılır. Dişlerin rengini çok değiştirmeyecek olsa da, diş lekelenmesini sınırlamak için düzenli diş muayeneleriniz sırasında ultrasonik diş temizliği yapılabilir.

dişlerde-renk-değişimi

Diş Beyazlatma – Dişlerinizin rengini tamamen açmak için ev tipi diş beyazlatmayı deneyebilirsiniz. Diş hekiminiz evde kullanmanız için size diş beyazlatma kalıpları sağlayabilir. Bu kalıplar dişlerinizin kalıbının çıkarılmasıyla oluşturulur ve içinde aktif bir temizleyici olan peroksit içeren bir jel bulundurur. Günlük kullanım ile, evde beyazlatma kalıpları 1-2 hafta içinde dişlerinizi beyazlatır.

dişlerde-renk-değişimi

Lazerle Diş Beyazlatma – Ev tipi diş beyazlatma gibi, lazerle diş beyazlatmada da peroksit jel kullanılır. Ancak diş hekiminizin uygulayacağı lazer diş beyazlatma yaklaşık bir saat sürer. Jel dişlere uygulandıktan sonra, diş beyazlatma maddelerini aktive etmek için lazer uygulanır ve daha kısa sürede mükemmel sonuçlar verir.

Laminate Kaplamalar – Beyazlatmanın işe yaramadığı durumlarda, laminate kaplamalar dişlerin istenmeyen rengini tamamen örter. Dental laminatelerde genellikle porselen materyaller kullanılır. Porselen laminate kaplamalar ayrıca kırık dişler veya hafif çarpık dişler için mükemmeldir.

Bazı hastaların diş hassasiyeti artışı bildirmesine rağmen, bu işlemlerin hepsi diş hekimi tarafından yönetildiğinde diş rengi değişiminin tedavisinde güvenli ve etkilidir. Çeşitli sonuçlar verebilen reçetesiz beyazlatma maddeleri de mevcuttur, fakat önerilmezler. Bazı beyazlatıcı diş macunları yardımcı olabilir, ancak iç lekeleri çıkaramazlar. Hangi tedaviyi seçerseniz seçin, dişlerinizin onarımı için para harcadıktan sonra eski kötü alışkanlıklara dönmek istemezsiniz – kozmetik diş prosedürünüzün sonuçlarını korumak için uygun ağız hijyeni şarttır.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Dişlerde renk değişikliği problemi yaşıyor musunuz? Diş hekiminize danıştınız mı? Renk değişikliği probleminize karşı hangi tedavi gerçekleştirildi? Bu sorunu önlemek için hangi önlemleri alıyorsunuz? Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here