Genel Diş Yaralanmaları İçin İlk Yardım Yöntemleri

0
665
diş yaralanmaları

Diş Yaralanmaları

Ağız koruması olmadan spor yapmak, yanlışlıkla sert bir şeyi ısırmak, dişlerinizi gıcırdatmak dişlerinizin çatlamasına, kırılmasına veya gevşemesine ve hatta dişinizi kaybetmenize sebep olan genel şeylerdir. Bu tür diş yaralanmaları sonrası atacağınız adımlar hasarın türüne ve boyutuna bağlıdır ancak mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bir diş doktoruyla görüşmeniz önemlidir.

Tamamen Kökünden Çıkan Diş

Kalıcı Dişler

Kökünden çıkan bir yetişkin dişini 5 dakika içerisinde yerine geri oturmanız en ini sonuçları verecektir. Vücut dişi, bir “graft” yerine hala kendine ait bir parça olarak gördüğü ve dişi çevreleyen kemiğe bağlayan bağ dokular hala kök yüzeyinde bulunduğu için tekrar yerine konabilir. Yaralanan kişinin yaşı gibi faktörler de sonucu etkileyebilir.

Yapılması gerekenler:

  1. Soğuk suya batırarak diş kökünden debrisi dikkatli bir şekilde ayırın. Kök yüzeyine direkt olarak dokunmaktan kaçının. Dişi, beyaz diş minesi kısmından, diş tacından tutun.
  2. Diş tacını başparmağınız ve işaret parmağınızla kavrayarak sıkı bir şekilde oyuğa doğru ittirin ve dişi yerine geri oturtun.
  3. Dişin geri itilmesini önlemek için sürekli baskı uygulayın
  4. Dişi anında yerine oturtma mümkün değilse baskı uygulayarak kanamayı kontrol altına alın, dişin kurumasını önlemek adına hastanın kendi salyasına (örneğin hasta dişi yutmayacak kadar büyük yaştaysa yanak ve diş eti arasına) veya soğuk su veya sütün içine koyun.
  5. En kısa sürede bir diş doktoruyla görüşün.

Süt Dişleri

Altındaki kalıcı dişin sağlığını etkileyebileceği için süt dişlerini yerine geri koymayı denemeyin. Direkt baskı uygulayarak kanamayı kontrol altında tutun ve en kısa sürede bir diş doktoruyla görüşün.

Yerinden Çıkan Diş

Kalıcı Diş veya Süt Dişi

Dişin yerinden oynaması veya çeneye daha da gömülmesi durumunda kendi kendinize yerine oturtmaya çalışmayın. En kısa sürede bir diş doktoruyla görüşün. Diş ne kadar uzun süre hiza dışında kalırsa orijinal pozisyonuna geri getirilmesi o kadar zorlaşır. Diş doktoru, dişi desteklemek adına etkilenmeyen bir dişe sabitleyebilir. Hasarın boyutuna bağlı olarak diş ortodonti ile yerine geri getirilebilir veya çekilebilir.

diş-yaralanmaları

Kırık Diş

Kalıcı Dişler veya Süt Dişleri

Dişinizin renginde yapıştırıcı materyaller kullanarak yerine geri koymak mümkün olabileceği için diş parçasını bulun. Dişi kendiniz törpülemeye veya düzleştirmeye çalışmayın. Merkezdeki pulpa sinirleri açığa çıktığı için dişin sıcağa veya soğuğa karşı hassas olabileceğini unutmayın.

Çatlak Diş

Kalıcı Dişler veya Süt Dişleri

Bu diş yaralanmaları diş kırılmasıyla benzerdir ancak genellikle daha geniş çaplı bir hasar meydana gelir. Dişi sallamayın veya bir parçasını yerinden çıkarmaya çalışmayın ve o dişinizle ısırmaktan kaçının. Pulpanın açığa çıkması durumunda baskı veya ısı değişikliklerine karşı hassaslaşmış olabilir. Çatlak, diş eti dokusunun altına uzanıyorsa dişi kurtarmak mümkün olmayabilir. Seçeneklerinizi belirlemek adına diş muayenesi gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Geçmişte bu tarz sorunlar yaşadınız mı? Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here