Diş Kırılması: Tedavisi Kolay Ama Önemlidir

0
1441
diş kırılması

Diş kırılması çoğu zaman iyi yönde olmayan bir etkiye sebep olur.

Estetik Ve Sağlık Amaçlı Tedavi

Neyse ki, bu tür bir diş hasarının tedavisi kolaydır. Kırığın doğasına ve kayıp parçayı saklayıp saklamadığınıza bağlı olarak diş doktorunuz bu konuda uygulayabileceği birkaç farklı seçenek sunabilir.

Kırılan dişinizin değerlendirmesi ve tedavi edilmesi adına diş doktorunuzdan randevu almanız hem ağız sağlığınız hem de dış görünüşünüz açısından önemlidir. Dişin merkezindeki diş pulpası açığa çıkmışsa dişleriniz ısıya ve baskıya karşı aşırı hassas bir hale gelerek sürekli tekrar eden bir rahatsızlığa sebep olabilir. Diş pulpası ayrıca iltihap kapabilir ve sonucunda kök kanal tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kırılan Parçayı Yapıştırma Veya Yeniden Oluşturma

Dental kozmetik yapıştırma, kırılan dişi tamir etmenin en hızlı ve en ucuz yoludur. Yapıştırma işlemi, doktorunuzun dişinize uyacak şekilde şekil ve renk verdiği bir kompozit dolgu materyali uygulanarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda var olan düş yüzeyinde çok az bir düzeltme yapılması gerekebilir.

Dişinizden düşen parçayı sakladıysanız ve başka bir hasara uğramamışsa yerine geri koymak adına doktorunuz yapıştırma yöntemini sorunsuz bir şekilde kullanabilir. Aksi halde, diş kaybının derecesine bağlı olarak kayıp parçanın yerini doldurmak adına yapıştırıcı materyal kullanılabilir.

diş-kırılması

Laminate Kaplama Uygulaması

Küçük diş kayıplarını gizlemek için dental laminateler kullanılabilir. Dental laminate kaplama, dişe yeni bir dış hat vermek adına kişiye özel yapılan ve dişin ön kısmına yerleştirilen bir kabuktur. Kaplamayı oturtmak adına var olan diş yüzeyinin bir kısmının alınması gerekebilir, böylelikle kaplama konulan diş ve yan taraflarında bulunan diğer dişler aynı seviyede durur.

Kron Kaplama Uygulaması

Dişin kısmen büyük bir parçasının kaybolması durumunda kuron kaplama en iyi seçenek olabilir. Var olan dişin diş eti üzerindeki görünen kısmını tamamen kapatır ve boyutu ve şekli orijinal dişe uygun şekilde ayarlanır. Tamamen seramik (görülebilen bölgeler için optimal) veya metal-porselen karışımı olabilir. Her iki durumda da, kullanılan materyale diğer dişlerinize uyacak şekilde renk verilir. Kuronun üzerine oturabilmesi için var olan dişin bir kısmının alınması gerekir.

Diş Kırılması Nasıl Önlenir?

Kazalar olabilir, ancak diş kırılması riskini azaltmak adına bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin; spor yaparken diş koruyucu aparatı kullanın, dişlerinizi gıcırdatmayı veya sıkmayı bırakın, buz cipsi veya sert şekerleri ısırmaktan kaçının ve dişinizi bir şeyler açma aracı olarak kullanmayı denemeyin.

diş-kırılması-2

Düşüncelerinizi Paylaşın

Daha önce hiç dişiniz kırıldı mı? Nasıl bir tedavi yolu izlendi? Deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here