Diş İpi: Nasıl Kullanılır? Neden Önemlidir?

0
936
diş ipi

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi kullanıyorsunuz. Bu harika. Ancak diş ipinin diş plağını dişlerinizden etkili bir şekilde temizlemesi için, doğru tekniği kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Doğru tekniği kullandığınız sürece kullandığınız diş ipinin türü kişisel tercih meselesidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır ve ihtiyaçlarınızı ve aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli türleri seçebilirsiniz. Her halükarda, doğru tekniği kullanarak dişler arasındaki fazla yiyecek parçacıklarını ve plak birikimini gidermeniz ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

diş-ipi

Diş İpi Tekniklerinin Temel Unsurları

Parmaklarınızı ağzınıza sokacağınız için, diş ipine dokunmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Sonrasında şu adımları izleyin:

  • Yeterli diş ipi kullanın. Bir parçayı yaklaşık 45 cm uzunluğunda koparın. Kulağa çok geliyor, ama böylece dişten dişe geçerken elinizde sürekli temiz bir parça ip kalmasını garanti altına almış olursunuz. Diş ipinin çoğunu dilediğiniz bir elinizin orta ya da işaret parmağının etrafına, küçük bir kısmınıysa diğer elinizin orta ya da işaret parmağının etrafına sarın. (Orta parmağınızı kullanmak işaret parmağınızı diş ipini kontrol etmek için serbest bırakır.)
  • Parmaklarınız arasında diş ipinin 2,5-5 santimetrelik bir kısmını gerili olarak tutun. Alt dişlerin temas yüzeyleri arasında diş ipini yönlendirmek için işaret parmaklarınızı kullanın.
  • Dişler arasında kaydırın. Diş ipini dişlerin arasına bir zikzak hareketiyle yavaşça kaydırarak yerleştirin ve diş ipi ucunun dişler arasına hızla girmesine izin vermemeye dikkat edin. Diş ipini dişlerden birinin yanına doğru çekin. Diş ipini dişin yüzeyinde ve diş eti çizgisinin altında yukarı ve aşağı doğru kaydırın. Her dişi diş ipinin temiz bir bölümü ile iyice temizleyin.
  • Bir “C” oluşturun. İpi dişin etrafına sardığınız sırada diş ipi ile bir C şekli yapın. Daha sonra diş ipini diş eti çizgisinden dişin tepesine doğru dikkatlice çekin.
  • Bir dişten diğerine geçerken, kullanılmış ipi bir elin parmağına sararken, diğer elin parmağından yeni bir diş ipi bölümünü açın. Başparmağınızı kılavuz olarak kullanın.
  • Her iki tarafa ulaşın. Her dişin arka tarafını temizlemeyi unutmayın.

Bu teknik, her türlü diş ipi için geçerlidir. Üst veya alt dişlerinizden, ön veya arka dişlerinizden başlayabilirsiniz. Sadece en son dişin arka tarafı da dahil olmak üzere tüm dişlerinizi, ağzınızın sol, sağ, üst ve alt kısımları da dahil olmak üzere diş ipiyle temizlediğinizden emin olun. Diş eti çizgisi altında ve dişlerin eksik olduğu herhangi bir alanı sınırlayan dişlerin kenarlarında diş ipi kullanmayı unutmayınız – bu alanlarda da gıda parçacıkları sıkışabilir.

diş-ipi

Arka Dişleri Temizlemek

Dişlerini fırçalayan ve diş ipi kullanan herkesin bildiği gibi, arka dişlerinize ulaşmak ve bunları temizlemek ön dişlerinizden daha zordur. Arka dişler, yiyecekleri çiğnemeye yardımcı olan oluklar ve sırtlar ile tasarlanmıştır, ancak, bu oluklar ve sırtlar, küçük gıda parçacıklarının toplanmasına neden olarak diş çürüğü ve bakteri plağı oluşumu riskini de yükseltebilir. Bu durum da diş eti hastalığına yol açabilir.

Bakteriler fermente karbonhidratları (şekerlerdir ve pişirilmiş nişastalı gıdalarda bulunurlar) 20 dakika içinde plağa dönüştürebilirler. Her gün diş fırçanız ve diş ipi ile arka dişleri temizlediğinizden emin olun.

Nazik olun

Kötü diş ipi kullanma teknikleri komplikasyonlara yol açabilir ve aynı zamanda hem titiz hem de nazik olmak önemlidir, özellikle de elektrikli bir arayüz temizleyicisi kullanırken. Nasıl kullanılacağını anladığınızdan emin olun. Emin değilseniz, diş hekiminize danışabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Ne sıklıkla diş ipi kullanıyorsunuz? Doğru teknikleri uyguladığınızı düşünüyor musunuz? Diş hekiminizden diş ipi kullanımı konusunda öneriler aldınız mı? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here