Diş Hassasiyeti: Sebepleri, Tedavileri ve Önleme Yöntemleri

0
711
diş hassasiyeti

Dişlerinizi acıtacağını bildiğiniz için sıcak ya da soğuk içeceklerden kaçınıyorsanız, diş hekiminizle diş hassasiyeti sorununuz olup olmadığı ile ilgili görüşmenizin zamanı gelmiş olabilir.

Bazı durumlarda başka şeyler de dişlerinizin durumunu kötüleştirebilir, örneğin tatlı ve ekşi yiyecekler ve hatta soğuk hava.

Dişlerde oluşan bu ani acıyı tedavi edebilmek için bu acının sebebinin ne olabileceğini bilmek faydalı olur. Sebebin ne olduğunu belirledikten sonra bir sonuç bulabilirsiniz.

Önlem

Diş minesi, dişlerinize onları maruz bıraktığınız her şeyle baş etmeleri için yardımcı olan sert, koruyucu bir kattır. Bu kat gittiğinde acıya sebep olan sinir uçları açıkta kalır.

Hassas dişlere sahipseniz, diş minenizin bir kısmının aşınmış olması muhtemeldir.

diş-hassasiyeti

Bu zararı önlemek ya da durdurmak için:

Dişlerinizi çok sert fırçalamayın.   Dişlerinizi sert bir şekilde mi fırçalıyorsunuz? Plaklardan fazlasını dişlerden ayırıyor olabilirsiniz. Diş eti hizasında yanlara doğru fırçalamak diş minenizin daha çabuk yıpranmasına sebep olabilir. Diş minelerinizi temiz ve güçlü tutmak için yumuşak kıllı bir fırça kullanmalısınız ve diş etlerinizden 45 derecelik bir açıyla dişlerinizi fırçalamalısınız.

Asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının. Gazlı içecekler, yapışkan şekerler, şekeri yüksek karbonatlar – bunların hepsi diş minesine saldırır. Bu yiyecekler yerine aşağıdakileri tercih edin:

  • Lif açısından zengin meyveler ve sebzeler
  • Peynir
  • Süt
  • Sade yoğurt

Bunlar ağzınızı nemlendirecek ve dişlerinizi aşındırabilecek asit ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Ağzınızın bunlarla baş etme yollarından biri salyadır.

Aynı zamanda yeşil ya da siyah çay içebilir, şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Asitli bir şey yerseniz diş fırçalamak için acele etmeyin. Ovmadan önce dişlerinizin güçlenmesi için bir saat kadar bekleyin.

Dişlerinizi sıkmayın. Diş gıcırdatma, yıllar içinde diş minenizi aşındırır. Bazen stresinizin kaynağına odaklanmak sorunu durdurabilir. Bu yol işe yaramazsa diş hekiminiz bir sabitleyici ya da ağız koruyucusu kullanmanızı önerebilir.

Sorun daha ciddi ise, dişlerinizin konumunu değiştirmek için diş tedavisi olmanız ya da bir kas gevşetici kullanmanız gerekebilir.

diş-hassasiyeti

Diş beyazlatmaya ara verin. İnci beyazı dişlere sahip olmak için gösterdiğiniz çaba ağrınızın sebebi olabilir. Neyse ki diş beyazlatma sonucu oluşan hassasiyet genellikle geçicidir. Tedavinin sizi nasıl etkiliyor olabileceği ve tedaviye devam edip edemeyeceğiniz ile ilgili olarak diş hekiminizle konuşun.

İyi ağız sağlığına önem verin. Dişlerinizi yumuşak kıllı bir diş fırçası ve florürlü diş macunu ile günde iki kere nazikçe fırçalayın. Diş fırçanızın boyu ve şekli ağzınıza uygun olmalıdır ve ağzınızdaki tüm alanlara kolaylıkla erişebilmenize izin vermelidir. Diş fırçanızı üç ayda bir, fırçanın kılları yıprandıysa üç aydan daha önce değiştirin. Dişlerinizin arasını günlük olarak diş ipi kullanarak ya da başka bir diş arası temizleyicisiyle temizleyin. Bu, dişlerinizin arasındaki ve diş eti çizgisinin altındaki plaklarının ve yiyecek parçalarının çıkarılmasına yardım eder. Profesyonel diş temizliği ve ağız muayeneleri için diş hekiminize düzenli olarak muayene olun.

Bir Semptom Olarak Diş Hassasiyeti

Diş hassasiyeti bazen başka sorunların göstergesi olabilir. Bu diğer sorunlar aşağıdaki şekilde örneklendirilebilir:

Doğal olarak çekilen dişler. 40 yaşın üstündeyseniz, diş etleriniz dişlerinizden uzaklaşıp diş köklerinizi oraya çıkararak yıpranma belirtileri gösteriyor olabilir. Bu kökler kendilerini koruyan mine ile kaplı değildir, bu yüzden dişinizin geri kalanından çok daha hassastır.

Diş etleriniz çekiliyor gibi görünüyorsa bunu diş hekiminize sorun. Bu, diş eti hastalığı gibi diğer sorunların işareti olabilir. Ciddi durumlar, diş eti grefti gerektirebilir. Bu greft, açıktaki alanı kaplamak için başka bir yerden doku taşır.

diş-hassasiyeti

Diş eti hastalığı. Dişlerinizde plak ve tartar artışı olması, diş etlerinizin çekilmesine sebep olabilir. Bazen diş eti hastalığı oluşabilir. Bu, dişinizin kemik desteğini yok edebilir. Sigara içmeyin. Bu, diş eti hastalığına yol açabilir. Diş hekiminiz bunu tedavi etmek için dişlerinizi derinlemesine temizleyebilir. Bu diş eti çizgisi altındaki tartar ve plakları kazıyan temizliğe diş taşı temizliği adı verilir. Sorunu çözmek için ilaç kullanmanız ya da ameliyat olmanız da gerekebilir.

Çatlak diş ya da dolgu: Bir dişiniz kırıldığında çatlak dişinizin köküne kadar uzanabilir. Dişiniz soğuduğunda ağrıyı fark edeceksiniz. Diş hekiminizin çatlağı nasıl tedavi edeceği, çatlağın ne kadar derin olduğuna bağlıdır. Çatlak diş etlerinize kadar uzanmıyorsa diş hekiminiz çatlağı doldurabilir. Eğer çatlak diş etinizin altına uzanıyorsa dişinizin çekilmesi gerekir.

Tedavi

  • Hassasiyeti azaltıcı diş macunu. Hassasiyeti azaltıcı diş macunu birkaç uygulamadan sonra hassas dişlerin yarattığı ağrıyı gidermeye bazı durumlarda yardımcı olabilir. Reçetesiz olarak edinebileceğiniz bir sürü ürün mevcuttur. Hangi ürünün sizin için en uygun olacağı ile ilgili diş hekiminize danışın.
  • Florür. Diş hekiminiz, diş minesini güçlendirmek ve ağrıyı azaltmak için dişlerinizin hassas bölgelerine florür uygulayabilir. Aynı zamanda evde diş kalıbıyla florür uygulamanızı da önerebilir.
  • Hassasiyeti azaltma ya da bonding. Açığa çıkmış kök yüzeyleri bazı durumlarda hassas kök yüzeylerine bonding materyali uygulayarak tedavi edilebilir. Bu tedavi için lokal anestezi uygulanması gerekebilir.
  • Cerrahi diş eti grefti. Diş kökünüz diş eti dokusunu kaybettiyse ağzınızın başka bir bölümünden küçük bir parça diş eti alınıp zarar gören bölgeye yerleştirilebilir. Bu, açıkta kalan kökleri koruyabilir ve hassasiyeti azaltabilir.
  • Kök kanal tedavisi. Hassas dişleriniz şiddetli ağrıya sebep oluyorsa ve diğer tedaviler etkili değilse diş hekiminiz kök kanal tedavisi önerebilir. Kök kanal tedavisi, dişin yumuşak merkezindeki (diş pulpası) problemleri tedavi etmek için yapılan bir uygulamadır. Bu ciddi bir tedavi olarak görülebilir. Diş hassasiyetini ortadan kaldırmak için uygulanan tedavilerin en başarılısı olarak değerlendirilir.

Dişlerinizin bakımından diş ağrısı sebebiyle çekinmemeniz çok önemlidir. Dişlerinizi yok saymak durumu daha da kötüleştirebilir. Gülüşünüzün ışıltısını ve ağrısız olmasını korumak için günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Yılda iki kez kontrol amaçlı olarak diş hekiminize muayene olun.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Yaygın bir sorun olan diş hassasiyeti probleminden siz de muzdarip misiniz? Hangi tedavi yöntemlerinden faydalandınız? Diş hassasiyetini önlemek için nasıl önlemler alıyorsunuz? Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here