Diş Hasarı: Dişleriniz İçin En Sakıncalı 9 Davranış

0
540
diş hasarı

Diş Hasarı

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyor ve diş ipi kullanıyorsanız, profesyonel temizlik ve kontroller için yılda iki kez diş doktorunuzla görüşüyorsanız sizi tebrik ederiz! Özenli diş sağlığı sağlıklı bir gülümsemenin sırrıdır. Ancak tüm olumlu çabalarınıza rağmen, günlük hayatınızda, inci dişlerinizin sağlığını tehlikeye sokacak diğer zararlı şeyleri yapıyor olabilirsiniz. İşte, anında (çatlak veya kırık gibi) veya zaman içinde (dişin koruyucu mine tabakasında erozyon veya diş eti çekilmesi gibi) diş hasarı meydana getirebilecek davranışların listesi.

Yanlış Diş Fırçası Kullanmak

Fazla sert olan bir diş fırçası kullanmanız diş etlerinizin çekilmesine sebep olabilir ve diş kökü yüzeyinde aşınma kaynaklı diş hasarı meydana gelebilir. Yumuşak kıllı ve kümeli bir diş fırçası en idealidir.

Fazla Sert Ve Fazla Sık Diş Fırçalamak

Doğru diş fırçası kullansanız bile, fazla sert uygulayarak dişlerinize zarar verebilirsiniz. Diş yüzeyinde biriken bakteri plağını temizlemek için tek ihtiyacınız olan hafifçe sürtmedir. Emin değilseniz doğru teknik için diş doktorunuza danışın.

Fazla sık diş fırçalamak da zaman içinde diş hasarı meydana getirebilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yeterli olacaktır.

Ayrıca, dişlerinizi yemek yedikten hemen sonra fırçalamanız yemek ve içeceklerdeki asitler nedeniyle zayıflayan diş minesini aşındırabilir. En az 30 dakika beklemeniz faydalı olacaktır.

diş-hasarı

Tırnak Yeme

Bu sinirsel alışkanlık, dişi yıpratabilecek ve küçük kırıklara sebep olabilecek “parafonksiyonel” (normalin dışında) ısırma kuvveti uygular.

Diş Gıcırdatma Ve Sıkma

Diş gıcırdatma ve dişleri sıkma için kullanılan dental terim olan bruksizm, diş aşınmasına, çatlaklara veya gevşemeye, çene ağrısına ve diğer semptomlara sebep olabilen aşırı ısırma kuvveti uygular. Genelde kişiler uyuduğu esnada meydana gelir ve koruyucu bir gece plağı hasarın önlenmesine yardımcı olabilir.

Buz Küpü Isırma

Bazı blenderların buz küplerini parçalamak için kullanılan özel bıçakları vardır; aynı şeyi dişinizle yapmanın nasıl bir etki oluşturacağını düşünün. Donmuş suyu çiğnemek içn dişlerinizin (ve çenenizin) kullandığı efor, dişlerinizin dayanabileceği baskının çok daha ötesindedir.

Dişlerinizi Alet Olarak Kullanmak

Dişer yemek için tasarlanmıştır, kıyafet etiketlerini koparmak, paketleri yırtıp açmak veya şişe kapaklarını gevşetmek için değil… Dişlerinizi kötüye kullanmanız diş kırılması ve çatlaklar için açık bir davetiyedir.

Koruyucu Ağızlık Olmadan Temas Sporları Yapmak

Koruyucu ağızlık, başınıza ve yüzünüze hasar geldiğinde dişlerinizi koruyan önemli bir atletik ekipmandır ve diş kırılması veya kaybı, dudak kesiği ve diğer hasarların riskini azaltır.

diş-hasarı

Ağız Kuruluğu

Salya, diş minesine zarar veren ağızdaki asitleri etkisizleştirdiği ve diş minesini güçlendiren mineraller barındırdığı için ağız sağlığı açısından önemlidir. Ağız kuruluğu, diş minesi erozyonu, çürük ve ağız kokusu riskini arttırır.

Şekerli Yiyecek Ve İçecekler

Şekerli yiyecek ve içecekler diş çürüğü riskini arttırır. Şeker ve (şeker olarak ayrılan) karbonhidrat, bazı ağız bakterilerinin en sevdiği besindir ve bu bakteriler sindirim gerçekleştirdiklerinde çürüğe sebep olan asit üretir.

Devamlı Kahve Veya Gazlı İçecekler İçmek

Kahve ve gazlı içecekler (normal veya diyet) yüksek oranda asitlidir. Gün boyunca bu içecekleri tüketmek dişlerinize zarar verici asit banyosu yaptırır ve salyanıza bu asidi etkisizleştirme şansı tanımaz.

Kırılan bir diş çoğu zaman iyi yönde olmayan bir etkiye sebep olur.

diş-hasarı

Düşüncelerinizi Paylaşın

Diş hasarıyla ilgili tatsız deneyimleriniz var mı? Sorunun çözülmesi için hangi tedavi yönteminden faydalandınız? Deneyimlerinizi bizimle ve okuyucularımızla yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here