Diş Fırçalama: Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0
1204
diş fırçalama

Diş Fırçalama

Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda, günde iki kez diş fırçalama ve diş ipi kullanma pratiği önemlidir ve bir arada yürütülmesi gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında, uzun vadeli bir sağlık süreci meydana gelir. Ancak çocukluğunuzdan bu yana dişlerinizi fırçalamış ve diş ipi kullanmış olmanıza rağmen sıklığını azaltmak veya doğrudan bırakmak gibi kötü alışkanlıklar edindiyseniz, dikkatli olmaya özen göstermelisiniz.

Diş fırçalarken -diş ipinin önce ya da sonra kullanılması fark etmeksizin- dikkate alınması gereken bazı teknikler bulunur;

 • Diş fırçası, diş eti çizgisine 45 derecelik açıyla tutulmalıdır.
 • Diş fırçası, dişlerin ön, arka ve çiğneme yüzeylerinde dairesel olarak nazikçe ileri ve geri hareket ettirilmelidir. Diş eti çizgisinde sert hareket edildiği takdirde, diş etleri zarar görecektir.
 • Dişler fırçalanırken veya diş ipi kullanılırken, ağzın alt kısmında önde bulunan dişlerin arka yüzeyleri de atlanmamalıdır. Bu bölgeye ulaşmak için diş fırçanızın üst kısmını kullanın. Bu bölgeye normal bir diş ipiyle erişmekte zorlanıyorsanız, tek kullanımlık ve çok kullanımlık diş ipi tutucular kullanabilirsiniz.
 • Ağız ve diş sağlığı için bir diğer adım, dilin de fırçalanmaya dahil edilmesidir. Ferah bir nefes almak ve dişte çürüklere yol açan bakterileri elimine etmek açısından oldukça önemlidir. Ayrıca diş plağı ve diş eti hastalığı riski taşıyorsanız, antiseptik ağız bakım ürünlerini değerlendirebilirsiniz.

Manuel Diş Fırçası Nasıl Kullanılmalıdır?

Ağız ve diş bakımının ilk adımı, dişleri doğru şekilde fırçalamaktır. Dişlerin nasıl fırçalanması gerektiğini bilmek, diş kaybıyla sonuçlanabilecek diş çürümesinin ve diş eti problemlerinin de önüne geçebilmektedir.

Normal diş fırçası kullanımı için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak yine de diş hekiminize danışmanız, ve diş hekiminizin önerilerini takip etmeniz önemlidir.

Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve florürlü bir diş macunu kullanın. Diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirmeyi unutmayın.

Dişlerinizi doğru şekilde temizleyebilmeniz için, önerilen bir teknik kullanmanız ve dişlerinizi sabah ve gece en az 2’şer dakika boyunca fırçalamanız önemlidir. Bu iki dakikayı, ağzınızın sağ-üst, sağ-alt, sol-üst ve sol-alt kısımlarına 30’ar saniye ayıracak şekilde bölmelisiniz. Çoğu normal diş fırçasında 2 dakikalık zamanlayıcılar olmadığından, elinizin altında bir saat bulundurmaya dikkat edin.

diş-fırçalama

Diş Fırçalama Esnasında Fırçanın Tutulma Şekli

Fırçanın pozisyonu, fırçalanacak bölgeye göre şekillenmelidir.

 1. Fırçalamaya iç ve dış yüzeylerden başlamalı; Diş fırçasını 45 derecelik açıyla tutarak, diş eti çizgisine doğru kısa, yarım diş uzunluğunda hareketlerle fırçalamalısınız. Bu aşamada arka dişler de unutulmamalıdır.
 2. Çiğneme işleminin yapıldığı her noktayı, fırçalamaya dahil etmelisiniz. Diş fırçasını düz tutun ve çiğneme yüzeyleri boyunca ileri-geri fırçalayın.
 3. Ön dişlerin arka yüzeylerini fırçalarken, fırçayı dik tutmalı ve fırçanın üst kısmını nazikçe yukarı-aşağı doğru hareket ettirmelisiniz.
 4. Bu nazik yaklaşımın, diş ve diş eti arasındaki her bölgeyi kapsadığına dikkat etmelisiniz.
 5. Ferah bir nefese sahip olmak ve kötü kokuya yol açan bakteri oluşumunu engellemek için fırçalama sürecine dili de eklemelisiniz. Dilinizi arkadan öne doğru süpürme hareketiyle temizleyin. Böylece yiyecek kalıntıları temizlenecektir.

Şimdi doğru fırçalama tekniğini öğrendiğinize göre, tek yapmanız gereken bunu biraz disiplinle her gün uygulayarak alışkanlık haline getirmektir. Diş fırçalama işlemi, dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığını korumak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden birisidir.

diş-fırçalama

Elektrikli Diş Fırçaları Nasıl Kullanılır?

Elektrikli Diş Fırçası Nedir?

Elektrikli diş fırçaları, diş ve diş etlerinin bakımı açısından daha tercih edilebilir ürünlerdir. Birçok elektrikli diş fırçası, ağız sağlığı bakımından normal diş fırçalarından daha iyi sonuçlar sunabilmek için titreşim ve dairesel hareket teknolojisi kullanmaktadır. Bu fırçalama şekli, normal diş fırçalarıyla uygulanandan çok farklıdır, çünkü hareketi diş fırçası kendiliğinden sağlar, size yalnızca fırçayı yönlendirmek düşer. Bu sebeple bazı insanlar, doğru şekilde kullanmayı öğrendiklerinde, elektrikli diş fırçası kullanmayı daha kolay bulabilirler. Elektrikli diş fırçasıyla doğru şekilde diş fırçalamanın püf noktası, fırça başlığını dişlerinizin tüm yüzeylerinde dolaştırmaktır.

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl Kullanılır?

İster inanın, ister inanmayın, günümüzde okul çağındaki birçok çocuk diş fırçalamaya hevesli. Bu harika durum için elektrikli diş fırçalarına teşekkür edebiliriz.

Elektrikli diş fırçalarının kullanımı kolaydır. Onları çekici kılan şeylerden birisi bu. Normal diş fırçalarından daha pahalı olsalar da, çocuğunuz (ya da siz) elektrikli diş fırçası kullanmaya daha istekliyseniz, harcadığınız paraya değebilirler.

Dişlere dakikada 5.000 ila 30.000 temas gerçekleştirdiğinden, zaman kaybının önüne geçmektedir. Bu oranın üstüne çıkabilen diş fırçaları da üretilmiştir.

Fırçalamaya başlarken diş macununu fırçanın üstüne sıkmak ve 45 derecelik açıya bağlı kalmak -manuel fırçalarda olduğu gibi- yeterlidir. Sonrasında fırçayı çalıştırmak ve her bir diş üzerinde gezdirmek gerekir. Çoğu elektrikli diş fırçasının küçük başlıkları, genellikle bir seferde tek bir dişi temizlemektedir (bu durum dişlerinizin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.). Ancak her dişin tüm yüzeylerine temas sağlandığından emin olunmalıdır.

Diş fırçalama işlemi, tüm dişlerin temizlenmesi için elektrikli diş fırçalarıyla bile 2 dakika sürmelidir. Fırçalama işlemi bittiğinde, fırça başlığını yıkamak ve kurutmak yeterlidir.

diş-fırçalama

Dahili İki Dakikalık Zamanlayıcılar

Çoğu elektrikli diş fırçasında 2 dakikalık zamanlayıcılar bulunmaktadır. Ayrıca bazı fırçalar otuz saniyede bir sinyal vermekte ve bölgeyi değiştirmeniz konusunda sizi yönlendirmektedir.

Elektrikli Diş Fırçasını Yönlendirmek

Elektrikli diş fırçası kullanırken, sertçe bastırmak gerekmez. Fırça hareketi kendiliğinden sağladığından tek yapmanı gereken fırçayı yönlendirmektir. Bazı elektrikli fırçalarda, fazla sert fırçaladığınızda sizi uyaran sensörler de bulunmaktadır.

 1. Fırçanızın şarjı olduğundan emin olmalısınız. Çoğu fırça şarj göstergesini barındırdığından süreci kolaylaştırır.
 2. Fırçalamaya dış yüzeylerden başlamalısınız. Dişlerinizin şeklini ve diş etlerinizin kıvrımlı yapısını göz önünde bulundurarak yavaş geçişler yapmaya özen göstermelisiniz. Fırçayı her bir dişin üzerinde birkaç saniye tutmalısınız.
 3. 2. adımı dişlerinizin iç yüzeyleri için de uygulamalısınız.
 4. 2. adımı dişlerinizin çiğneme yüzeyleri ve arkadaki dişlerinizin arka yüzeyleri için de uygulamalısınız.
 5. Fırçalama işlemine, diş eti çizginizle beraber diş etlerinizi de dahil etmelisiniz. Yine sertçe bastırmamaya dikkat edin.
 6. Ferah bir nefes için diş fırçasının başlığını diliniz ve damağınız üzerinde, arkadan öne doğru hareket ettirerek bu bölgeleri de temizlemeyi deneyin.

Uygun yöntem ve biraz pratikle, dişlerinizi temizlemekteki etkisi klinik olarak kanıtlanmış bir teknolojiyi kullandığınızı da bilerek, dişlerinizi güven içerisinde fırçalamaya başlayacaksınız.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Diş fırçalarken doğru teknikleri uygulamaya özen gösteriyor musunuz? Normal diş fırçalarını mı yoksa elektrikli diş fırçalarını mı tercih ediyorsunuz? Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here