Diş Fırçalama Alışkanlığı ve Y Kuşağı

0
952
diş fırçalama ve y kuşağı

Y Kuşağında Ağız Bakımı Sorunları

Y kuşağı mensuplarının (genel hatlarıyla 21. Yüzyılda yetişkinliğe erişen insan grubu) başlarında çok fazla dert var. Yaşayan en geniş yetişkin jenerasyonu olarak yakında “baby boom” kuşağını geçecek bu kuşağın ekonomi üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya ve geleceğimizi şekillendirmeye hazırlar. Ancak bu kuşakla ilgili bir sorun mevcut: ağız sağlığı alışkanlıkları. 2000 Y kuşağı mensubuyla gerçekleştirilen yakın tarihli bir araştırmada, 10 kişiden sadece 3’ünün günde bir kez diş fırçalama alışkanlığı olduğu sonucuna varıldı. Üstüne üstlük, birçoğu iki gün art arda fırçalamaya gerek duymuyor. Araştırmaya katılanların %56’sı dişlerini kaybetme korkusu duysa da, yarısından fazlası dişçiye gitmekten korkuyor.

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı

Peki yanlış giden ne? İlk olarak, Amerikan Diş Hekimleri Birliği’nin, diş sağlığınızı korumak adına günde iki kez florürlü diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalamanızı ve günde bir kez diş ipi kullanmanızı tavsiye ettiğini söyleyelim. Düzgün bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak, diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına neden olan yemek kalıntıları ve zararlı bakterilerin birikmesiyle oluşan diş plağından dişlerinizi arındırmanın en etkili yoludur. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanımı iyi bir ağız sağlığınız için evde yapabileceğiniz en önemli şeylerdir. İyi bir ağız sağlığı da, tüm hayatınız boyunca doğal dişlerinizi sağlıklı ve sağlam tutabilmenin en iyi yoludur.

 

diş-fırçalama-ve-y-kuşağı-2

Düzenli Kontroller

Ancak, tavsiye edildiği gibi dişlerinizi fırçalarsanız ve diş ipi kullansanız bile, düzenli kontroller için bir diş doktoruyla görüşmeniz gerekiyor. Bunun sebebi, tüm diş yüzeyinden, özellikle dişler arasındaki ve diş eti altındaki plağı tamamen çıkarmanın neredeyse imkansız olması. Temizlenmediği takdirde yapışkan plak sertleşerek evde çıkarılamayacak mineralize bir kalıntı olan tartara dönüşür. Bir diş doktoru uzmanı düzenli klinik ziyaretleri esnasında bu inatçı plağı etkili bir şekilde temizleyebilir.

Dahası, düzenli kontrollerde kapsamlı bir diş temizliğinin yanı sıra, ağız kanseri kontrolü ve diğer potansiyel ciddi hastalıklar dahil olmak üzere ağız sağlığınızın tam bir değerlendirilmesi yapılır. Bu hastalıklar fazla yaygın olmasa da tedavi edilmeyen diş çürüğü Y kuşağı mensuplarında yaygındır ve 18 ile 34 yaş arasındaki her üç kişiden birini etkilemektedir. Çürüme bakterileri temizlenmediği takdirde dişlerde ve diş etlerinde daha fazla problemlere sebep olarak sonucunda diş kaybına yol açabilir.

Diş Sağlığı Sorunlarının Etkileri

Diş kaybı ve diğer diş sağlığı sorunları yalnızca dış görünüşü etkilemekle kalmayan problemlere yol açabilir. 2017 yılında Amerikan Diş Hekimleri Birliği tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, genç yetişkinlerin %28’i diş ve ağız görünümlerinin iş imkanlarını etkilediğini söylüyor ve %38’i ağız problemleri nedeniyle hayatlarını “daha az tatmin edici” buluyor. İşte, diş hekiminizi düzenli olarak görmeyi ertelememeniz için iki sebep daha…

diş-fırçalama-ve-y-kuşağı-2

Düşüncelerinizi Paylaşın

Ağız bakımınıza yeterli özeni gösterdiğinizi düşünüyor musunuz? Diş hekimi kontrollerinize düzenli olarak gidiyor musunuz? Diş sağlığınızdan memnun musunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here