Diş Ağrısı: Diş Ağrısının 10 Temel Nedeni Nelerdir?

0
697
diş ağrısı

Diş Ağrısı ve Sebepleri

Diş ağrısı hafif ve kısa süreli ağrı ile zonklayan ve devamlı ağrı arasında değişebilir ancak hissettiğiniz şeyin arkasındaki mekanizma çoğunlukla aynıdır: etkilenen diş veya dişlerinizin merkezinde bulunan diş odacığındaki sinirler uyarıcılara karşılık verir ve bir şeylerin ters gittiğine şüpheniz olmayacak şekilde uyarı sinyalleri gönderir. İşte dişlerinizin rahatsızlık oluşturmasının 10 temel nedeni:

Diş Çürümesi

Ağzınızdaki yemek artıklarıyla beslenen bazı oral bakterileri koruyucu diş minesinden içeri hassas dentin içine doğru ilerleyebilen bir asit üretir.

Diş Minesi Erozyonu

Beslenme düzeninizdeki asitler ve asit reflüden kaynaklanan mide asitleri ve kusma diş minesini aşındırabilir.

Diş Eti Çekilmesi

Diş etleri zamanla çekilerek hassas diş köklerini açıkta bırakabilir. Sert bir şekilde dişlerinizi fırçalamak veya fazla sert bir diş fırçası kullanmak diş çekilmesini kötüleştirebilir.

diş-ağrısı

Gevşemiş veya Kayıp Dolgu

Dolgular geçmişte çürük olan bölgeleri kapatır. Doğru oturmadığı veya yerinden çıktığı takdirde hava, yemek ve bakteriler dışarıya çıkan sinir uçlarına sızabilir ve tahrişe sebep olabilir.

Yakın Zamanda Yaptırılan Diş Operasyonu

Diş operasyonları diş pulpası dokularında iltihaba yol açarak, diş eti iyileştiğinde ortadan kalkacak geçici hassasiyete sebep olabilir.

Çatlak veya Kırılma

Isırma ve çiğnemenin yanı sıra, birbirine sürtme (bruksizm) ve sıkmadan kaynaklanan baskı nedeniyle dişler zaman içerisinde zayıflamış olabilir. Diş minesinde ince çizgiler şeklinde başlayan sorun, sinir uçlarını açığa çıkaran çatlak veya kırıklara dönüşebilir.

Diş Eti Hastalığı

Bu hastalık, iltihaplanmayı tetikleyen ve diş eti çizgisi boyunca meydana gelen bakteriyel biyofilm (plak) birikmesinin neden olduğu, dişleri destekleyen dokulardaki bir enfeksiyondur. Ağır vakalarda enfeksiyon diş kökünün sonuna doğru ilerleyerek aksesuar kanallarına ulaşabilir ve diş pulpasına bir giriş elde eder.

diş-ağrısı

Apseler

Apse, iltihap sebebiyle meydana gelen irin dolu keselerdir. Diş kökünün merkezinde veya diş ile diş eti arasındaki mesafede görülebilir.

Dişleri Gıcırdatma/Sıkma

Parafonksiyonel alışkanlıklar olarak adlandırılan bu davranışlar dişlerde aşırı strese ve yıpranmaya sebep olarak yüksek diş hassasiyetine ve çene ağrısına yol açar.

Yansıyan Ağrı

Bazen diğer dişlerdeki veya dental bölge dışındaki ağrılar (örneğin sinüs tıkanması veya iltihabı) ağız çevresine yayılabilir ve belirli bir dişte ağrı varmış hissi yaratabilir.

Gördüğünüz gibi, ağrı ağız sağlığınıza gelen herhangi bir tehdidin uyarıcısıdır. Dental uzmanlar, daha iyi hissetmeniz ve gülümsemenizi korumanız adına ağrının sebebini belirleme ve uygun bir tedavi sunma konusunda yardımcı olabilir.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Yazımızın içerdiği bilgileri faydalı buldunuz mu? Yorum yaparak, deneyimlerinizi paylaşabilir, diş ağrısıyla ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Diş ağrısı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here