Çocuk Dişleri İçin Erken Dönüm Noktaları

0
731
çocuk diş hekimliği

Çocuğunuzun bebeklik dönemi sonsuza dek sürmeyecek, aynı şekilde süt dişleri de sonsuza kadar kalmaz. Ancak çocuk bu ilk dişlerini çocukluğunun büyük bir kısmında kullanılacak ve bu dişler arkasından gelen kalıcı dişlerin akıbetini belirleyecek. Kalıcı dişlerine baktığınız kadar süt dişlerine bakmanızın da önemli olmasının nedeni budur.

Muhtemelen çocuğunuzun, genellikle altı ila dokuz ay arasında ortaya çıkan ilk set olan 20 süt dişi olduğunu biliyorsunuz. İlk doğum günü yaklaştığında dört veya daha fazlası çıkabilir. Ve bu, Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi’nin çocuğunuzu ilk diş muayenesine götürmenizi önerdiği zamandır. Diş hekiminiz çürükleri ve diş gelişimini kontrol eder, ufak dişleri etkili bir şekilde nasıl temizleyebileceğinizi gösterir ve çocuğunuzun ömür boyu sürecek ağız sağlığı uygulamasına başlamasına yardımcı olur.

çocuk-diş-hekimliği

İki yaşından sonra, ağızda daha fazla diş çıkmaya başladıkça düzenli olarak günlük diş fırçalama alışkanlığı edinmenin vakti gelmiş demektir. Küçük ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ve minik bir parça florürlü diş macunu yeterli olacaktır. Bu noktadan 6 yaşına kadar çocuğunuz dişlerini nasıl fırçalayacağıyla ilgili yardıma ihtiyaç duyabilir. Ve bu, çocuğunuzun yaşamı boyunca taşıyacağı yararlı ağız sağlığı alışkanlıklarının temelini atmanın tam zamanıdır.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı için nelere dikkat ediyorsunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here